Gładź szpachlowa jak stosować?

Gładź szpachlowa jak stosować? Gładź szpachlowa pozwala na wyrównanie powierzchni, a tym samym ułatwia późniejsze nakładanie farby. Wcześniej najpopularniejszym rozwiązaniem, które służyło do tego celu, były tynki cementowo-wapienne. Gładzie to nowocześniejsze rozwiązanie, które wyróżnia się jeszcze większą estetyką oraz długotrwałością. To pierwsze jest związane z uzyskaniem jeszcze bardziej równej powierzchni. W artykule przede wszystkim zostanie przedstawione jak stosować gładź szpachlową, ale wcześniej zostaną przedstawione informacje, które pozwolą lepiej zrozumieć, po co w ogóle stosować gładzie.

Wyrównywanie powierzchni ściany za pomocą gipsów szpachlowych

Gipsy szpachlowe mają zastosowanie do wyrównywania powierzchni ścian. Najlepiej sprawdzają się one w starym budownictwie. W nim gipsy szpachlowe pozwalają na najłatwiejsze pozbycie się dużej ilości ubytków. Producent gipsów szpachlowych powinien zadbać o to, żeby materiał budowlany jak najlepiej nadawał się do szlifowania. W przypadku znacznych nierówności na ścianach materiał powinien w pełni się sprawdzić. Do jego nakładania stosujemy pacę. Możemy go użyć zarówno w przypadku ścian, jak i sufitów.

Gładź szpachlowa – który rodzaj wybrać?

Gładzie gipsowe również pozwalają na wyrównanie powierzchni. Istotne w tym przypadku jest uzyskanie idealnie równej powierzchni. Stanowi ona przedostatnią warstwę na powierzchni i to na nią trafia później farba. W ramach tej kategorii również mamy do czynienia z dwoma podstawowymi rodzajami. Gotowa gładź gipsowato rozwiązanie, które jest łatwiejsze w stosowaniu, ale nieco droższe. Z kolei sypka gładź gipsowa wymaga dodatkowego rozrobienia. Ta pierwsza będzie idealna dla nowicjuszy prac budowlanych. Oprócz tego sprawia, że ściana posiada cienką warstwę, która jest idealnie płaska. Sypka gładź gipsowa lepiej się sprawdzi w przypadku trochę większych ubytków na ścianie (czyli najczęściej jest kojarzona ze starym budownictwem).

Jak przygotować gładź sypką do użytku?

Gładź szpachlowa jak stosować?
Gładź szpachlowa jak stosować?

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, z której gładzi będziemy korzystać. Wyboru można dokonać, kierując się powyższymi zasadami, ale jest ich znacznie więcej i można posłużyć się dokładniejszymi analizami. Sypka gładź gipsowa wymaga dodatkowego rozrobienia jej z wodą. Najczęściej potrzebne jest od 0,4 do 0,5 l wody na 1 kg substancji sypkiej. To oczywiście tylko przybliżone wartości, a najlepszym sposobem jest dostosowanie się do zaleceń producenta gładzi sypkiej. W kwestii przygotowania do rozpoczęcia prac zawsze warto kierować się etykietą produktu. Oprócz proporcji wody do substancji podawana tam jest również optymalna temperatura oraz dokładne instrukcje. Pamiętajmy, że dobre przygotowanie gładzi owocuje później osiągnięciem zamierzonych efektów.

Jak przygotować się do pracy z gładzią szpachlową?

Jeszcze zanim rozrobimy sypką gładź gipsową lub zanim otworzymy puszkę gotowej gładzi gipsowej, konieczne jest przygotowanie się do prac. Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować powierzchnię, na którą będziemy nakładać substancję. Ściana oraz sufit powinny być wyczyszczone z wcześniejszych powłok malarskich. Szczególnie w przypadku tego drugiego rodzaju gładzi powinniśmy zadbać o to, żeby ściana nie miała znaczących ubytków. Dokładne wyrównanie będzie w takiej sytuacji utrudnione. Po usunięciu pozostałości z wcześniejszych warstw na ścianie powinniśmy ją dodatkowo zagruntować (możemy zastosować grunt uniwersalny). Zwiększy to chłonność kolejnej warstwy oraz będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnymi pęknięciami. Ponadto powinniśmy wynieść z pomieszczenia wszystkie meble oraz sprzęt, który mógłby zostać zabrudzony. Jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej zabezpieczmy te przedmioty.

Jak nakładać gładź szpachlową?

Możemy rozpoczynać, jeśli ściana jest już sucha. W ten sposób rzeczywiście wykorzystamy poprzednie gruntowanie, a gładź będzie dodatkowo zabezpieczona. Pamiętajmy, żeby warstwa materiału nie była zbyt gruba. 3 mm to wystarczająca wartość. Niezależnie od tego, którą gładzią dysponujemy, nakładanie rozpoczynamy od sufitu oraz trudnodostępnych miejsc. Paca pomoże nam umieszczać w odpowiednim miejscu tyle substancji, ile chcemy. Po ukończeniu sufitu rozpoczynamy pracę przy ścianach. W tym przypadku rozpoczynamy w jego dolnej powierzchni i przesuwamy się ku górze. W wielu sytuacjach po pierwszym nakładaniu uda się uzyskać rezultat, którego oczekujemy. Nie zmienia to faktu, że czasem konieczna okaże się druga tura, podczas której powtarzamy poprzednie czynności.

Szlifowanie gładzi jako ostatni etap prac

Ostatnim etapem, który nam pozostał, jest szlifowanie gładzi. Pozwoli on na wyrównanie wszelkiego rodzaju niedokładności, które powstały podczas poprzednich prac. Szlifowanie najczęściej wykonujemy ręcznie za pomocą pacy z papierem ściernym. Alternatywą jest siatka ścierna. Można również zastosować szlifierkę mechaniczną, ale nie jest ona na wyposażeniu każdej osoby. Pamiętajmy, żeby etap poprawek wykonać sumiennie i bez zbędnego pośpiechu. Istnieją różne metody szlifowania, gdyż możemy to zrobić na mokro lub na sucho. Jest to jednak dodatkowy temat gładzi gipsowych, o którym można napisać osobny artykuł.

Author: jsfedu