Projektowanie stron – korzystanie z frameworków

Projektowanie stron – korzystanie z frameworków – niemalże każda firma w dzisiejszych czasach potrzebuje strony internetowej. Niezależnie od tego czy będzie to profesjonalna witryna, mająca na celu udźwignąć ciężar zadowolenia klientów znanej marki, czy po prostu miejsce odwiedzane przez miłośników prywatnego hobbysty. W obu tych wariantach będziemy mieli do czynienia z projektowaniem stron, tak by odpowiadały one na potrzeby odwiedzających.

Projektowanie stron jest zajęciem, które należy do kategorii tych, które łatwo jest zacząć i osiągnąć w nich pewne sukcesy, ale ciężej jest stać się w nich profesjonalistą. Aktualnie nic nie stoi na przeszkodzie, by własnymi rękoma, przy użyciu komputera osobistego zaprojektować własną stronę i być z niej zadowolonym. Można oczywiście powierzyć to w ręce ekspertów, co jest rozwiązaniem typowym dla osób, które potrzebują domeny na potrzeby komercyjne. Jest jednak dodatkowe rozwiązanie, które sprawdza się w obu przypadkach.

Frameworki są to schematy, podstawowe szkielety, na których opieramy aplikacje, dokładając kolejne elementy do całości. Przy projektowaniu stron bardzo często wykorzystuje się istniejące już frameworki, aby nie wymyślać koła po raz drugi. Framework może być na przykład oknem logowania, które jest spójne graficznie, estetyczne, wydajne i porządnie zakodowane, dzięki czemu możemy użyć go na nasze potrzeby, oszczędzając sobie zbędnej pracy.

Jeśli mieliśmy już do czynienia z podstawami programowania, to przy projektowaniu stron niewątpliwie powinniśmy sięgnąć po frameworki. Zapewniają one znaczną liczbę udogodnień, które zależnie od zapotrzebowania strony, potrafią decydować o tym, czy będzie ona w ogóle funkcjonować oraz, czy jej działanie będzie wygodne dla obu stron.

Projektowanie strony dla firmy szczególnie wymaga użycia frameworków, ze względu na to, że często pracować nad tą stroną będzie więcej osób niż jedna. Te wszystkie osoby, muszą wiedzieć, co się gdzie znajduje, dlaczego, jak działa, z czym jest związane i tak dalej. Jest to mnóstwo elementów, które są niemalże niemożliwe do spełnienia, gdy kod jest dziełem jednej osoby, która zrobiła go od zera, sama. Stąd też potrzeba wykorzystywania frameworków przy projektowaniu stron, czyli gotowych rozwiązań, dostępnych i zrozumiałych dla wszystkich.

Kluczową kwestią jest też bezpieczeństwo. W przypadku frameworków mamy zazwyczaj do czynienia z elementami przemyślanymi, udoskonalanymi wielokrotnie, testowanymi i sprawdzanymi na różne sposoby. Projektowanie strony na własną rękę nie daje tego luksusu i wiele błędów może nam po prostu umknąć, a w konsekwencji zrodzić problemy, które z czasem będą się na siebie nakładać.

Jak przekonać osobę z zewnątrz do frameworku? Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której ktoś bez doświadczenia wzbrania się przed użyciem zewnętrznych mechanizmów, na przykład argumentując strachem przed nieznanym, to możemy znaleźć się w tarapatach. Firmy bardzo często cenią sobie prywatność, momentami do granic rozsądku. Jest to jednak taka sama sytuacja jak z używaniem przepisu z książki kucharskiej. Można oczywiście próbować upiec kremówki na własną rękę, tworząc przepis na bieżąco, ale o wiele lepsze efekty osiągniemy ze starą i testowaną recepturą mistrzów kuchni.

Projektowanie stron – korzystanie z frameworków
Projektowanie stron – korzystanie z frameworków

Zatem jak wygląda w praktyce projektowanie stron przy pomocy frameworków? Wyobraźmy sobie sytuacje, w której stawiamy witrynę sieciową, która ma zawierać na przykład konto dla stałego klienta, na które tenże klient będzie mógł się zalogować, by zamówić produkty ze zniżką, lub utrzymywać korespondencję z działem firmy. By tego dokonać, potrzebowalibyśmy projektowania strony od zera, tak by miała zdolność przechowywania na serwerze biblioteki klientów. Trzeba byłoby zaprogramować okno logowania, wraz z możliwością przypominania hasła oraz z możliwością rejestracji i tak dalej. Czy to wszystko? A co jeśli klient kliknie pomniejszenie okna przeglądarki? Potrzeba oddzielnego kodu na to, aby skalowała się ona do odpowiedniego rozmiaru.

Na to wszystko są gotowe, dostępne frameworki. Wystarczy je chwycić jak element z zestawu klocków do budowy, po czym użyć go przy konstruowaniu strony. To co z osobami, które nie są programistami, a potrzebują strony internetowej? Jak one mogą użyć nowo nabytej wiedzy o frameworkach, by sprawdzić na przykład jakość zleconej programiście pracy?

Otóż już samo rozliczanie się z programistą, przy projektowaniu strony, może nam dostarczyć takiej okazji. Jeśli programista robi wszystko od zera, czyli nie używa frameworków, a jeszcze używa tego jako argumentu przy negocjacji ceny końcowej, lub jako atutu, świadczącego o jakości dzieła, to już wiemy, że coś jest nie tak.

Dla przykładu: jest to taka sama sytuacja, jakbyśmy zamawiali w piekarni ciasto, a przy zapłacie powiedziano nam, że powinniśmy dopłacić za to, iż kucharz od zera stworzył nowy przepis. Jest to sytuacja co najmniej śmieszna i absurdalna, ale dla kogoś bez pewnej wiedzy z tego zakresu, mogłoby się to wydawać logiczne. W końcu kucharz więcej się napracował, prawda?

Na szczęście częściej możemy spotkać się z sytuacjami, w których ludzie wykonują projektowanie strony z wykorzystaniem frameworków dla własnej wygody, bezpieczeństwa oraz komfortu dalszej pracy ze stroną. Warto zainteresować się tym tematem, aby znacznie ułatwić kontakt z witryną sobie oraz użytkownikom.

Author: jsfedu