Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie firmy?

Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie firmy? Jeśli prowadzisz własną firmę, bez wątpienia wiesz jak trudne jest to zadanie. Wielu ludzi uważa, iż bycie szefem samym dla siebie to ogrom przyjemności i samych korzyści. I oczywiście zgadza się, wiele jest zalet posiadania, ale też i wiele jest wad. Własna firma to także ryzyko, że może coś się nie udać, może coś nie wyjść. Każda inwestycja, zlecenie, konkretna usługa może dać nam możliwość uzyskania pieniędzy, ale i też straty, jeśli coś nie pójdzie tak, jak powinno.

Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć pewne rzeczy, nie zawsze możemy oszacować ryzyko straty. Ubezpieczenie firmy jest to jedna z usług, z których można skorzystać i dzięki której można to ryzyko straty zminimalizować. Dzięki ubezpieczeniu mamy niejako gwarancję, że bez względu na to, co się stanie nie jesteśmy stratni, nawet jeśli z jakichkolwiek względów nie możemy wypełnić warunków umowy. Z ubezpieczalnią warto podpisać współpracę zarówno jeśli prowadzimy małą firmę, jak również i duże przedsiębiorstwo, bez względu na to o jakiej mowa tu jest branży.

Czym tak naprawdę jest ubezpieczenie firmy?

Czym jest ubezpieczenie, wie każdy z nas. W większości przypadków jesteśmy ubezpieczeni w różnego rodzaju firmach. Jedni posiadają ubezpieczenie grupowe w pracy mając pobieraną z tego tytułu składkę z wypłaty, inni ubezpieczają się prywatnie na własną rękę, dobierając do siebie odpowiednie ubezpieczenie. Czym jednak jest ubezpieczenie firmy? Czy działa ono na takich samych zasadach? Tak naprawdę jest to nic innego, jak zawarcie umowy z agencją ubezpieczeniową, która ubezpiecza zarówno nas jako właścicieli firmy, jak również i całą naszą działalność.

Ubezpieczenie może dotyczyć wszystkiego, począwszy od klęski żywiołowej, przez kradzież i awarię sprzętu, po niewypłacalność klienta. W zależności od tego, na jakim ubezpieczeniu nam zależy taką też umowę możemy podpisać i względem niej mamy ustaloną określoną stawkę. My jako przedsiębiorcy możemy tak dopasować umowę, by dawała nam ona pełną satysfakcję i całkowite zadowolenie.

Co może się zdarzyć prowadząc firmę?

Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie firmy?

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w każdej sytuacji możemy być narażeni na różnego rodzaju straty. Jak wspomnieliśmy wyżej sytuacja może dotyczyć włamania na przykład do biura i kradzieży sprzętu, uderzenia piorunem i zniszczenia sprzętu, nieuczciwością klienta i brakiem zapłaty za określony towar lub konkretne usługi. Zdarza się jednak tak, że my jako przedsiębiorcy możemy narazić kogoś na straty zupełnie nieświadomie. I w takiej też sytuacji możemy postawić na ubezpieczenie firmy.

Bardzo często podpisując z kimś kontrakt istnieje duże ryzyko, że coś może się nie udać i nie spełnimy oczekiwań klientów tak, jak powinniśmy. Dokonując podpisania ubezpieczenia, w razie szkody zostaną zrekompensowane poniesione przez naszą firmę szkody. I tak dla przykładu: nie wywiązaliśmy się z jakiegoś powodu z umowy. Klient żąda więc zwrotu pieniędzy. Musimy mu je zwrócić i jeśli takie ubezpieczenie posiadamy, ubezpieczalnia nam te pieniądze zwróci.

Polecamy szczególnie:

Czy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe, czy też nie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, z jakim przedsiębiorstwem mamy do czynienia i jakich ono dotyczy usług. W przypadku wielu firm istnieje obowiązek posiadania polisy na firmę i tylko z takimi firmami klienci podpisują też umowy. W niektórych jednak przypadkach takiego obowiązku nie ma, a ubezpieczenie firmy jest dobrowolne i zależne od właściciela, czy woli na nie postawić czy też nie. Kto więc musi mieć polisę? Na pewno osoby pracujące w swoich firmach, jako adwokaci, notariusze, osoby prowadzące biura rachunkowe, doradcy podatkowi, a także firmy świadczące opiekę zdrowotną, rzeczoznawcy majątkowi, organizatorzy imprez i różnego rodzaju wyjazdów grupowych, architekci, budowlańcy i inne zawody, w których ryzyko jest stosunkowo duże.

Czy każde ubezpieczenie firmy jest takie samo?

Nie każde ubezpieczenie firmy jest identyczne i tak, jak w przypadku ubezpieczeń indywidualnych, każda umowa może zostać zawarta na zupełnie innych warunkach. My dobieramy zakres ubezpieczenia i do tego zostaje ustalona określona kwota, którą musimy opłacić. Takie ubezpieczenie może dotyczyć jednorazowej usługi wobec jednego klienta, ale też i może być związane z pracą z każdym klientem, a więc ustalana jest wówczas comiesięczna stała opłata.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić kilka propozycji agencji, gdyż tak jak w przypadku kredytów, tak również i w przypadku umów ubezpieczeniowych, każda agencja ma nam do zaoferowania coś zupełnie innego. Od nas więc zależy na co postawimy, co będzie stanowiło zakres naszego ubezpieczenia i ile z tego tytułu będziemy musieli ponieść kosztów. Im lepsza oferta, tym lepsze dla nas rozwiązanie. Na to powinniśmy stawiać i na tym właśnie się skupiać.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B