Ortopeda – pomoc na bolące mięśnie i kręgosłup

Ortopeda – pomoc na bolące mięśnie i kręgosłup, nóg, złamania, urazy kości są powszechniejsze niż przeziębienia. Wynikają z wielu czynników: aktywności fizycznej lub przeciwnie z siedzącego trybu życia, wypadków, upadków, przeciążenia, chorób towarzyszących, ograniczonej sprawności lub niepełnosprawności. Diagnostyką i leczeniem całego układu ruchu, czyli: kości szkieletowych, więzadeł, stawów oraz mięśni zajmuje się lekarz -ortopeda.

Kim jest ortopeda?

To lekarz -specjalista, zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób, wad wrodzonych i nabytych, a także urazów narządu ruchu. Zakres specjalizacji obejmuje układ szkieletowy (z wyłączeniem kości czaszki), jak i mięśniowy, więzadłowo-stawowy, a także naczynia i nerwy z nimi powiązane. Ortopeda w Ortho Expert  ma obszerną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii ruchu, biomechaniki oraz patofizjologii. Ortopedzi przez długi czas zajmowali się wyłącznie leczeniem wad postawy u najmłodszych pacjentów. Wraz z rozwojem medycyny znacząco rozszerzył się zakres ortopedii, obejmując także leczenie osób pełnoletnich. Ortopeda inaczej jest zwany  traumatologiem, ponieważ zajmuje się także leczeniem operacyjnym, wszelkich urazów układu ruchu, takich jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia.

Kiedy udać się po poradę do ortopedy?

Ortopeda w Ortho Expert przyjmuje pacjentów po urazach narządów ruchu złamań kości, zwichnięć kolana czy skręceń kostki. Kolejnym wskazaniem do skorzystania z wizyty o ortopedy są  bóle ze strony kręgosłupa, bóle stawów, ścięgien i mięśni, którym towarzyszą stany zapalne.  Są to nieprzyjemne i nieraz długotrwałe bóle, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dotykają osoby w każdym wieku. Do ortopedy Szczecin warto się zgłosić, gdy mamy problemy z ruchomością kończyn lub cierpimy na dolegliwości bólowe  stawów. Powodem zarezerwowania wizyty o ortopedy powinny być obrzęki oraz bóle startowych i rozruchowych. Wszelkie niepokojące trzeszczenia w stawach powinny skłonić pacjenta do konsultacji ze specjalistą. Ortopeda we współpracy z onkologiem zajmuje się także nowotworami narządów ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe i choroby metaboliczne leżą w zakresie kompetencji ortopedy. Schorzenia takie jak: osteoporoza, zespół cieśni nadgarstka, reumatyzm, koślawe paluchy (haluksy) wymagają konsultacji ortopedycznej.

Pierwsza wizyta maluszka u ortopedy

Ortopeda – pomoc na bolące mięśnie i kręgosłup

Narodziny dziecka to wspaniały czas – w końcu po 9 miesiącach oczekiwania na świecie pojawił się maleńki człowiek, wymagający opieki i miłości. W dbaniu o zdrowie pociechy przez pierwsze pół roku życia obowiązkowym punktem jest wizyta u ortopedy dziecięcego w celu wykonania USG stawów biodrowych. Ortopeda Szczecin ocenia podczas badania, czy szkielet, mięśnie i stawy rozwijają się prawidłowo. Wykrycie wszelkich wad wrodzonych układu ruchu na tak wczesnym etapie pozwala na szybką i skuteczną  korektę, co umożliwia niemowlęciu normalny rozwój ruchowy. Wizyta u ortopedy i badania USG bioder niemowląt są objęte kontraktami z Narodowym Funduszem Zdrowia. W późniejszym okresie życia do ortopedy Szczecin trafiają dzieci z problemami wad postawy, np. z podejrzeniem skoliozy, lordozy czy płaskostopiem. Mały pacjent kierowany jest na zajęcia rehabilitacyjne i  może mieć zalecone noszenie  specjalistycznego obuwia. Wśród wad, z którymi często styka się ortopeda dziecięcy, są: wady budowy mózgoczaszki, zniekształcenia twarzoczaszki (np. niedorozwój żuchwy, rozszczep podniebienia twardego), deformacje kończyn dolnych lub górnych (w obrębie kości długich, dłoni, stóp lub palców). Wiele z tych wad nie jest w Polsce operowanych, zwłaszcza jeżeli chodzi o wady kończyn i rodzice muszą szukać pomocy za granicą, najczęściej w USA oraz zbierać pieniądze na leczenie.

Sportowiec u ortopedy

Sport to zdrowie. Wpływa pozytywnie na samopoczucie i zapewnia dobry stan organizmu. Uprawianie sportu wiąże z ryzykiem urazów kości, złamań, zwichnięć i poważnych kontuzji. Dlatego też w większości klubów sportowych zatrudniony jest lekarz ortopeda, który pomaga sportowcom w leczeniu kontuzji.  Przeprowadza badania kontrolne sportowców pod względem zmian zachodzących w narządach ruchu. Ortopeda Szczecin pracujący ze sportowcami kontroluje efektywność metod treningowych, walczy z tzw. dopingiem. Jego zadaniem jest optymalizowanie metod żywieniowych ludzi, których życiową pasją i sposobem na życie jest konkretna dyscyplina sportu. Działania ortopedy sportowego koncentrują się także na zapobieganiu kontuzjom, leczenie i rehabilitacji ruchowej oraz na odnowie biologicznej po zawodach. To między innymi dzięki pracy ortopedy sportowego, treningi procentują i sportowcy mogą startować w zawodach i imprezach rangi mistrzowskiej.   Ortopeda Szczecin w pomorskich klubach sportowych to osoba, do której zawodnicy mają duże zaufanie.

Osoby starsze najczęściej mają problemy z biodrami, kręgosłupem i nogami. W ich przypadku wizyta u ortopedy Szczecin może znacznie poprawić jakość życia i zmniejszyć odczuwane dolegliwości bólowe oraz minimalizować skutki utraty sprawności.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b