Wynajem busów – co warto wiedzieć

Wynajem busów – co warto wiedzieć – wiele firm organizuje przewozy swoich pracowników do pracy oraz zobowiązuje się do transportu z miejsca pracy do domu. Jest to najczęściej związane z odległym lub nietypowym położeniem firmy. Przedsiębiorstwa, firmy pośredniczące decydują się często na wynajmem busów w Szczecinie. Jest to przewóz znacznie bardziej opłacalny niż samochodem osobowym, a nie zawsze jest potrzebny do wynajęcia cały autokar.

Wynajem od profesjonalnej firmy może być bardzo korzystny zwłaszcza na długi termin. Ofert firm, które wypożyczają busy jest bardzo dużo, więc warto się przyjrzeć podstawowym kryteriom jakie warto brać pod uwagę przy wynajmie.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie?

Odbierając samochód należy podpisać z firmą protokół przekazania i bardzo skrupulatnie opisać wszystkie szczegóły, zwłaszcza dotyczące rys na lakierze, braków w wyposażeniu oraz uszkodzeń. Należy także przed podpisaniem umowy wynajmu dokładnie sprawdzić, czy nie ma zapisu o dopłacie po przekroczeniu limitów kilometrowych. Auto powinno przede wszystkim spełniać nasze wymagania dotyczące ładowności oraz liczby siedzeń w środku.

Czy warto wynająć busa z kierowcą?

Wynajem busów - co warto wiedzieć
Wynajem busów – co warto wiedzieć

Większość firm oferuje wynajem w dwóch wersjach: z kierowcą i do samodzielnego prowadzenia. Warto przemyśleć wynajem w pierwszej opcji, jeżeli chcemy w czasie podróży prowadzić rozmowy biznesowe. Nie jest to znacznie większy koszt, a może pozwolić na swobodą podróż, bez zbędnego zmęczenia. Sprawdzi się idealnie wtedy, gdy wybierzemy się w podróż służbową po której musimy pełnić różnego typu obowiązki, iść na spotkania, prezentacje, czy szkolenia. Ponadto samochód z kierowcą jest świetnym sygnałem dla kontrahenta, że mamy do czynienia z firmą o odpowiednim statusie majątkowym. Opcja wynajmu busa z kierowcą jest optymalna w przypadku organizowania imprez firmowych. Odwiezienie uczestników wydarzenia do domu lub pod siedzibę firmy będzie w tym wypadku znacznie bardziej ekonomiczne niż wynajęcie taksówki.

Czy wynajem długoterminowy jest opłacalny?

Największą ilość zleceń wynajmu stanowią takie, w których wypożyczamy pojazd na krótki czas, na przykład na kilka godzin lub jedną albo dwie doby. Sytuacja w firmie może jednak wymagać, że potrzebujemy busa częściej, a nie chcemy kupować ani leasingować auta. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zapoznanie się z ofertami długoterminowymi. Koszty wynajmu długoterminowego na okres miesiąca jest tańszy o prawie 100 % w stosunku do kosztów wynajmu krótkoterminowego. Z analizy ofert wynika, że najbardziej opłacalny jest wynajem  na okres powyżej 4 miesięcy. Wówczas koszty wynajmu są już bardzo przystępne dla firmy. Ponadto takie koszty można zakwalifikować bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów firmy, co wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Posiadanie własnego samochodu wiąże się z wieloma kosztami, z których wiele nie da się zaliczyć do kosztów podatkowych. Wynajem busów będzie się wiązać z kosztami, które można bezproblemowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Czy ważny jest przegląd techniczny pojazdu?

Wybierając firmę z Internetu do wypożyczenia busa sprawdźmy opinie i rekomendacje.  Opinie zamieszczone w sieci nie zawsze są działaniami konkurencji, często można także spotkać wiarygodne opinie klientów. Warto się z nimi zapoznać, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Poza tym przed podpisaniem umowy najmu sami zweryfikujmy prawidłowość dokumentów pojazdu. Okazuje się, że nierzadko zdarzają się sytuację udostępniania busów bez ważnego przeglądu technicznego. Duży popyt na wynajem tego typu powoduje, że jest to wykorzystywane przez nieuczciwych przedsiębiorców. Powinniśmy bardzo dobrze przyjrzeć się każdej ofercie ze zbyt atrakcyjną ceną, ponieważ może to jest faktycznie okazjonalna oferta, a być może tylko chęć przyciągnięcia dużej liczby klientów na nieuczciwą ofertę. W związku z tym trzeba koniecznie pamiętać o tym, żeby bus posiadał ważny przegląd techniczny. W przypadku jakichkolwiek problemów, czy kontroli pojazdu całą odpowiedzialność ponosi kierowca, który uczestniczy w ruchu drogowym niesprawnym pojazdem.

Na wynajem busów jest duży popyt, ale jest też sporo firm na rynku, które oferują takie usługi, więc nie ma sensu brać wadliwego pojazdu z nieważnym przeglądem, ponieważ szkody mogą być zbyt dotkliwe dla firmy.

Najważniejsze kryteria wynajmu

Wypożyczone busy powinny przede wszystkim odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu. Określmy wcześniej priorytety. Jeżeli potrzebujemy busa, który jest wygodny, komfortowy to wynajmy przestronny egzemplarz na 6 miejsc. Jeżeli ważniejszym kryterium jest przewóz większej ilości osób lepiej wynająć 9 osobowego lub większego busa. W przypadku wynajmu na długie trasy, przykładowo na wyjazdy poza granice naszego kraju, najkorzystniej jest wypożyczyć w miarę nowy model, żeby uniknąć niespodziewanych awarii w trasie.

Reasumując najważniejsze przy wypożyczeniu pojazdu typu bus jest to, czy odpowiada naszym potrzebom, czy posiada aktualny przegląd techniczny, czy jest sprawny oraz jaki jest koszt wynajmu. Ważne jest też w jakiej opcji możemy wypożyczyć busa, z kierowcą czy bez niego.