Jak prawidłowo karmić niemowlę? Karm od serca. Polskie społeczeństwo coraz szybciej się rozwija i możemy zaobserwować, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba urodzeń. Ma to oczywiście olbrzymi wpływa na sytuację gospodarczą i polityczną kraju, ale przecież artykuł ten nie ma Cię zanudzić na śmierć tylko wnieść jakieś wartościowe informacje do twojego życia.
Jeżeli jesteś tutaj to pewnie zostałeś/-aś już rodzicem lub dopiero jesteś na etapie planowania. Tak czy inaczej staniesz przed odpowiedzią na pytaniem, czym karmić swoje dziecko i oczywiście przez pierwsze dziewięć miesięcy ciąży dieta malucha jest uzależniona w dużym stopniu od diety matki, jednak po urodzeniu malucha i okresie karmienia piersią przyjdzie ten czas, że trzeba będzie przyzwyczaić naszą pociechę do pokarmu stałego.
Niektóre dzieci lepiej i łatwiej akceptują odstawienie od piersi inne zdecydowanie gorzej, jednak, jeżeli zrobimy to stopniowo i damy czas na przyzwyczajenie się do nowego sposobu odżywiania to wówczas nie powinno być większych komplikacji. Tematem, jaki pozwolę sobie dzisiaj poruszyć będzie odpowiedź na pytanie, jakie produkty dla małych dzieci powinny być pierwszą rzeczą, jaką je karmimy, w rozumieniu karmienia pokarmem stałym. Zdecydowanie jedzenie takowych pokarmów w żadnym stopniu nie przypomina opróżniania piersi czy picia z butelki. My, jako osoby dorosłe lub wkraczające w dorosłość z pewnością czasem spotykamy się z jakimś nowym doznaniem, więc teraz postawcie się na miejscu dziecka, która pierwszy raz w życiu czuje jakąś gęstą papkę na języku zamiast mleka matki (bądź modyfikowanego). Z pewnością nie możemy mieć wielkich oczekiwań, co do tego ile nasz maluch będzie jeść pokarmów stałych na samym początku.
Produkty dla małych dzieci z pewnością powinny być lekkostrawne, nie ulega to wątpliwości. Mały i świeżo rozwinięty żołądek nie strawi prawie wszystkiego jak u osoby dorosłej, więc na początku musimy pamiętać, że wszystko musi być lekkostrawne. Osobiście uważam, że najlepszym produktem dla małych dzieci będą owoce, ponieważ zawierają wiele owoców i minerałów, jednak pamiętajmy, aby kupować owoce, które miały jak najmniej kontaktu z chemią! Bardzo mało niemowląt od razu chce jeść każdą potrawę, jaką im zaserwujemy, proces przyzwyczajania do stałego pokarmu jest bardzo powolny i musi przebiegać stopniowo i nie na siłę.
Kiedyś czytałem, że produkty dla małych dzieci których nie miały jeszcze okazji próbować powinny zawsze być wprowadzane o poranku, czemu tak jest do końca nie wiem, jednak według tego co sam sobie tłumaczyłem wynika to po prostu z faktu że możemy obserwować czy dziecko nie reaguje jakimś odczynem alergicznym, tak jest po prostu bezpieczniej. Oczywiście z czasem wprowadzamy coraz to nowsze i bardziej wyszukane potrawy, a także w zależności od wagi i apetytu dziecka zwiększamy liczbę łyżeczek, najgorsze będą pierwsze cztery tygodnie później możemy wprowadzać takie produkty jak śliwki, groszek czy brzoskwinie. Oczywiście w sklepach produkty dla małych dzieci dosłownie zajmują większą połowę sklepu, jednak pamiętaj, że jeżeli gotujesz na przykład ziemniaki na obiad dla rodziny dla malucha możesz je przetrzeć po ugotowaniu i będzie to bardzo podobny pokarm jak ten w słoiku wprost z półki sklepowej. Jesteśmy na etapie już wielu wprowadzonych smaków, jednak nie miksujmy ich ze sobą. Starajmy się wprowadzać coraz nowsze produkty dla małych dzieci, aby te mogły poznawać nowe smaki, na ich wariancje przyjdzie jeszcze czas. Jeżeli bierzemy się za własnoręczne gotowanie dla naszego malucha to pamiętajmy o jednej podstawowej zasadzie- karmimy niemowlę, nie męża czy teściową. To, co podajemy musimy być zdrowe, naturalne, z jak najmniejszą zawartością chemii i co najważniejsze musimy poświęcić odpowiednio dużo czasu na obiad dla naszego malucha. Jeżeli masz zamiar gotować obiad dla całej rodziny i miksować ten obiad dla dziecka to sobie odpuść, bo taka dieta jedynie zabija jego głód i nic poza tym. Lepiej wówczas kupować gotowe słoiczki w sklepie, dzięki którym dziecko pozna coraz to nowsze smaki.
Po ukończeniu pierwszego roku życia możemy już zrezygnować z mleka modyfikowanego, (jeżeli takim karmiliśmy) natomiast karmienie piersią to już indywidualna decyzja matki i dziecka. Roczne dziecko możemy już żywić większością produktów, musimy jedynie pamiętać, aby były one rozdrobniony na mniejsze kawałeczki. Jeśli chcesz, by twoje dziecko prawidłowo się rozwijało, nie bagatelizuj roli żywienia. Właściwe karmienie malucha ma, bowiem kluczową rolę dla jego zdrowia. Żywienie niemowlaka zacznij od mleka z piersi lub mleka modyfikowanego. Po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy, stopniowo wprowadzaj pokarmy stałe. Roczne dziecko może jeść niemal wszystko, choć trzeba liczyć się z tym, że jedzenie nie będzie dla niego ciekawym zajęciem. Natomiast dwulatek może spożywać takie posiłki, jak pozostali członkowie rodziny, ale tylko wtedy, gdy posiłki są zdrowe i pełnowartościowe. Tak, więc jak widzisz po powyższym artykule produkty dla małych dzieci w zasadzie znane są nam, na co dzień, to jak je wprowadzać i w jaki sposób to robimy ma rzeczywisty wpływ na to jak zostanie przyjęta owa zmiana. Dziękuję Ci za czas i uwagę poświęcona na ten artykuł.