Kompendium wiedzy o płytkach ceramicznych – pomimo wielu nowatorskich rozwiązań, płytki ceramiczne wciąż są najczęściej wykorzystywaną we wnętrzach okładziną ścienną i podłogową. Różnorodność wzorów i rozmiarów pozostawia szerokie pole wyobraźni, a trwałość i uniwersalność to tylko niektóre z zalet płytek ceramicznych wykorzystywanych do wykończenia praktycznie każdego pomieszczenia w domu.
Gdzie sprawdzą się płytki?
Płytki ceramiczne najpowszechniej montowane są w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli kuchni, łazience, pralniach i suszarniach. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Płytki ceramiczne są całkowicie odporne na działanie wody, detergentów i chemikaliów . Z powodu bardzo dużej odporności na trudne warunki zewnętrzne, cieszą się również ogromną popularnością jako materiał wykończeniowy w garażach, pomieszczeniach gospodarczych, czy też zakładach usługowych i przemysłowych. Trwałość zawdzięczają składowi i technologii produkcji. Do produkcji płytek wykorzystuje się mieszankę glin, krzemionki, barwników oraz topników. Mieszanka formowana jest w kafelki różnych rozmiarów i kształtów, a następnie zostaje wysuszona i wypalona w temperaturze maksymalnie 1300 stopni Celsjusza.
Płytki ceramiczne ścienne i podłogowe do wnętrz
Bogaty wybór wzornictwa płytek ceramicznych pozwala na urządzenie pomieszczeń zgodnie z indywidualnymi upodobaniami. W ofertach sklepów i składów budowlanych znajdziemy mozaikę, płytki gładkie, wytłaczane, klasyczne, stylizowane na cegłę, drewno lub kamień, a także ozdobione tysiącami modnych wzorów dopasowanych do aktualnych trendów wnętrzarskich. Wygodnym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z dopasowaniem kolorów i wzorów, są ścianki wystawowe, na których można podziwiać idealnie dopasowane do siebie płytki podłogowe i ścienne. Jest to gotowa aranżacja, która pozwala na naoczne przekonanie się, czy wzór i kolor odpowiada wyobrażeniom klienta, i czy będzie pasował do wnętrza.
Wygląd to nie wszystko, wybór płytek należy warunkować przede wszystkim przeznaczeniem. Płytki podłogowe do łazienki, ze względów bezpieczeństwa powinny posiadać powłokę antypoślizgową, natomiast w bardziej uczęszczanych traktach warto decydować się na płytki ceramiczne podłogowe o większej, niż przeciętna klasie ścieralności.
Płytki na zewnątrz
Zewnętrzny design domu jest równie ważny, jak jego stylizacja wewnątrz. Płytki ceramiczne to doskonały materiał wykończeniowy na balkony, tarasy, czy schody zewnętrzne. Ogromny wybór wzorów pozwala na kompleksowe dopracowanie zewnętrznych fragmentów architektury. Elementy dodatkowe do płytek takie jak cokoły, podstopnice, antypoślizgowe stopnice, czy płytki brzegowe z kapinosem uzupełniają całość, nadając jej ostateczny szlif. Płytki zewnętrzne na ściany zachwycają ogromem wzorów i kolorów. Zamiast wykończyć elewację nietrwałym tynkiem, czy drogim drewnem, z powodzeniem można zastosować płytki imitujące drewno, kamień lub cegłę, otrzymując estetyczne i trwałe wykończenie elewacji.
Płytki małe, czy wielkoformatowe?
Wybór wielkości płytek ceramicznych uzależniamy od wielkości pomieszczenia. Za ich pomocą można nieco oszukać rzeczywistość i optycznie powiększyć pomieszczenie, przedłużyć ścianę, lub podwyższyć wnętrze. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się duże płytki, ponieważ mniejsza ilość fug będzie zabiegiem zdecydowanie korzystnym aranżacyjnie. Wpływ na wielkość płytek mają również trendy aktualnie panujące we wnętrzarstwie. Tak jak w sektorze odzieżowym, moda w budownictwie zmienia się co jakiś czas. Jeszcze nie tak dawno temu modna była kwadratowa glazura niewielkich rozmiarów, obecnie królują wielkoformatowe prostokątne płytki stylizowane na beton. Hitem ostatnich sezonów jest łączenie formatów. Inna wielkość płytek podłogowych i ściennych prezentuje się bardzo korzystnie i nowocześnie, podobnie jak aranżacje ścienne stworzone z glazury różnych rozmiarów i wzorów. Drobna mozaika użyta jako dodatek do glazury, nada wnętrzu charakteru, a ozdobne dekory wprowadzą powiew luksusu.
Wybrać matowe, czy z połyskiem?
Wybór płytek zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Płytki z połyskiem będą idealne dla wnętrz klasycznych, eleganckich i luksusowych. Również styl glamour uwielbia blichtr i połysk, dlatego i w tym przypadku kafle błyszczące będą najlepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać również o tym, że płytki ceramiczne błyszczące powiększają optycznie przestrzeń, dlatego warto wykorzystać je w niewielkich wnętrzach. Świetnie prezentują się płytki błyszczące zdobione wzorem. We wnętrzach ekstrawaganckich można pokusić się o wyrazisty ornament lub wzór geometryczny, natomiast w inspiracjach klasycznych świetnie sprawdzi się delikatne zaznaczenie nawiązujące do rysunku kamienia.
Matowe płytki robią furorę w domach, a także pomieszczeniach reprezentacyjnych firm i przedsiębiorstw. Te wielkoformatowe o stonowanym wzornictwie doskonale pasują do nowoczesnych minimalistycznych aranżacji. Matowe białe płytki, na których wytłoczony jest wzór geometryczny lub ornament, będą idealnym dodatkiem do stylowej łazienki.