Jak dobrać okulary specjalistyczne?

Jak dobrać okulary specjalistyczne? Narząd wzroku jest jednym z kluczowych narządów zawiadujących podstawowym zmysłem człowieka. Wszelkie schorzenia oczu mogą diametralnie obniżyć sprawność człowieka, a poważne schorzenia nawet wykluczyć go z wielu czynności. Dlatego też warto dbać o oczy, tak by nie musieć korzystać z usług okulistów w sytuacjach nagłych. Warto do tego celu stosować odpowiednie okulary, które są adekwatne do wykonywania konkretnych czynności, takich jak na przykład okulary ochronne lub okulary dla kierowców.

Jak dobrać okulary specjalistyczne?
Jak dobrać okulary specjalistyczne?

Nie ulega wątpliwości, że narząd wzroku jest wyjątkowo delikatny. Niestety oczy faktycznie są jedną z najbardziej podatnych na uszkodzenia tkanek organizmu, a co więcej, w przypadku zranienia niezwykle trudno się goją. Poza klasycznymi schorzeniami oczu, które często mają podłoże genetyczne, występują także choroby nabyte ze względu na środowisko, w którym się przebywało lub ze względu na przebyte wypadki. Przeciętny okulista ma rzadziej do czynienia z takimi przypadkami, niż z klasycznymi schorzeniami, takimi jak na przykład krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, jednak jeśli już się trafią, to są to przypadki bardzo poważne. Leczenie chorób nabytych i niwelowanie ich efektów jest bardzo trudne, więc lepiej zadbać o odpowiednią profilaktykę. Do tego celu powstało wiele rodzajów okularów, które mają na celu chronić narząd wzroku przed uszkodzeniem, a także umożliwiać korzystanie z niego podczas wykonywania określonych czynności, takich jak na przykład praca fizyczna w określonych warunkach lub uprawianie sportu.

Okulary ochronne do oczu

Bardzo często się zdarza, że oczy są narażone na uszkodzenia mechaniczne ze względu na wykonywany zawód. Okuliści jednoznacznie twierdzą, że w przypadku występowania jakiegokolwiek ryzyka, że może dojść do mechanicznego uszkodzenia oka, należy kategorycznie przestrzegać wszystkich przepisów BHP i stosować niezbędne środki ochrony osobistej, takie jak okulary ochronne. Każdy rodzaj wykonywanego zawodu, jeśli tylko istnieje ryzyko podrażnienia narządu wzroku, ma dedykowane do niego akcesoria ochronne. Na rynku dostępne jest szereg różnego rodzaju okularów ochronnych, które można podzielić ze względu na typ zagrożenia, przed którym mają chronić. Są to:

  • Okulary ochronne do obróbki drewna i pracy w lesie – są tak skonstruowane, że można je łatwo założyć pod kask, tak by nie przeszkadzały. Skutecznie chronią przed odłamkami drewna i wiórami drzewa, które często odpryskują i wpadają do oka.
  • Okulary ochronne do pracy w toksycznym powietrzu – niektóre zakłady pracy wymagają ciągłego przebywania w powietrzu, w którym znajdują się toksyczne opary. Jeśli nie jest tam wymagane noszenie kombinezonów i całych masek, to należy mieć przynajmniej zasłonięte drogi oddechowe, a także oczy. Okulary przeznaczone do takich pomieszczeń bezpośrednio przylegają do twarzy, nie pozwalając, aby toksyczne opary podrażniały powierzchnię oka.
  • Okulary ochronne do pracy na wysokości – są to okulary dedykowane alpinistom, którzy muszą na co dzień zmagać się z porywistym wiatrem, który niezwykle mocno podrażnia gałkę oczną, a także utrudnia lub uniemożliwia bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków.
  • Okulary ochronne do wody – kontakt z wodą może być dla oka neutralny, ale jeśli nie przedłuża się zanadto. W dłuższej perspektywie należy założyć specjalne okulary, które nie dość, że pozwolą lepiej widzieć pod wodą, to będą chroniły gałkę oczną przed dostaniem się obcych ciał oraz wystąpieniem podrażnienia samą wodą.

Rodzajów okularów ochronnych jest jeszcze bardzo wiele. Ponadto wiele z nich występuje w różnych wersjach, w zależności od zastosowania. Niektóre mają białe soczewki, podczas gdy inne pełnią też funkcje przeciwsłoneczne. W kontekście okularów użytkowych ciekawą opcją są także okulary dla kierowców, czyli okulary polaryzacyjne. Każdy okulista zaleci to rozwiązanie rozsądnemu kierowcy, gdyż znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze, a także  nie pozwala, aby oko zanadto się przemęczało. Działanie takich okularów jest bardzo wygodne, gdyż samoistnie dostosowują się do poziomu naświetlenia i skupiają światło tak by oko, jak najmniej się męczyło.

Postępowanie w razie uszkodzenia oka – co radzą okuliści?

Gdy dojdzie do wypadku i do oka dostanie się jakiś niebezpieczny przedmiot lub dojdzie do zranienia, należy bezzwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub do oddziału ratunkowego. Każdy, doświadczony okulista potwierdza, że samodzielne rozprawianie się z ranami oczu kończy się jeszcze poważniejszymi komplikacjami. Jeśli jednak trzeba podjąć jakąś interwencję, należy ją ograniczyć do absolutnego minimum, którego celem jest jak najlepsze zabezpieczenia oka tak, by uraz się nie pogłębiał. Jeśli w oku tkwi niebezpieczny element, który go podrażnia i nie da się go wyciągnąć, należy starać się nie ruszać okiem, aby nie pogarszać sytuacji. Pomoże w tym całkowite zasłonięcie oka. Okulista w takich sytuacjach będzie umieć w sposób bezpieczny usunąć obcy element i nie należy tego robić samemu.

Author: jsfedu