Choroba psychiczna czy zdrowy tryb życia?

Choroba psychiczna czy zdrowy tryb życia? W kanony piękna dzisiejszych czasów wpisuje się szczupła sylwetka i nienaganny wygląd. Dbanie o siebie stało się popularne już na początku XXI w. Wraz ze wzrostem popularności “fit -blogerek”, rosła liczba kobiet chcących żyć i wyglądać w identyczny sposób. Przeważnie były to kobiety młode, często nastolatki, co zaczynały swoją przygodę ze “zdrowym odżywianiem” już w wieku szkolnym.

Zazwyczaj zaczynało się niewinnie, od wykluczenia z diety słodyczy i słonych przekąsek. Niebezpieczeństwo pojawiało się wtedy, gdy z codziennych posiłków odrzucone zostały wszelkiego rodzaju tłuszcze zwierzęce, jak i roślinne. Chude mięso nagle stało się niezdrowe, a owoce tuczą, bo posiadają przecież cukier.

KIEDY ZACZYNA SIĘ GROŹNA OBSESJA?

Wtedy, gdy obsesyjna niechęć do jedzenia staje się panicznym lękiem przed utyciem. Chociaż tak naprawdę osoba jest bardzo szczupła i normalnie odczuwa głód, prawie nic nie je, ponieważ widzi siebie jako otyłą. Obraz własnej sylwetki staje się zniekształcony, ćwiczenia stają się coraz bardziej intensywne, a ilość spożywanego pokarmu ograniczana jest do minimum. Cała ta obsesja na punkcie jedzenia sprawia, że waga staje się w końcu niebezpiecznie niska, a zdrowie poważnie zagrożone.

CZY TO JUŻ ANOREKSJA?

Choroba psychiczna czy zdrowy tryb życia?
Choroba psychiczna czy zdrowy tryb życia?

Niektórzy specjaliści od zaburzeń odżywiania, twierdzą że anoreksja dotyczy dziewczyn ambitnych, bardzo wrażliwych, z niskim poczuciem własnej wartości. Narzucane sobie twarde zasady w przyjmowaniu pokarmów są po prostu wyrazem buntu, sposobem przejęcia kontroli nad własnym życiem.
Nie jest to jednak do końca prawdą. Często przyczyna leży w drastycznej zmianie stylu życia, bądź w wyniku stresującego wydarzenia. Osoby żyjące w rodzinach dysfunkcyjnych, w których występuje alkoholizm, przemoc, bądź podobne zaburzenie, są bardziej narażone na rozwój zaburzeń odżywiania.
Anoreksja to przede wszystkim obsesja na punkcie jedzenia, a nie wstręt do niego. To chorobliwa chęć bycia chudym, nie szczupłym. To rodzaj autodestrukcji psychicznej i fizycznej, przy której niezbędna jest pomoc specjalisty, często też szpitala psychiatrycznego.

JAK POMÓC?

Przede wszystkim, na samym początku należy doprowadzić daną osobę do osiągnięcia zdrowej, prawidłowej masy ciała. Włączyć terapię rodzinną, i być pod stałą opieką lekarza, oraz psychiatry.
Trzeba wyeliminować strefę komfortu osoby cierpiącej na zaburzenia odżywiania. W przypadkach skrajnych anoreksji stosuje się również hospitalizację oraz karmienie dojelitowe. Skuteczność terapii i leczenia zależy niestety wyłącznie od osoby chorej, i jej chęci powrotu do zdrowia.
Niektóre osoby wracają do normalnej wagi po jednym epizodzie anorektycznym, u innych problem powraca w wielokrotnie.

JAK UNIKNĄĆ ZABURZEŃ ODŻYWIANIA?

Nie ma konkretnych porad, jak wystrzegać się anoreksji. Zdrowy tryb życia, to nie obsesyjne odchudzanie się, i wyniszczanie. To dostarczanie organizmowi tego, co dla niego dobre, wzmacnianie go, a nie osłabianie.
Najlepszym jednak przepisem na uniknięcie zaburzeń odżywiania, jest po prostu pokochanie siebie, i akceptacja własnego ciała w całej okazałości.

Author: jsfedu