Chiptuning – robić czy nie robić? Mężczyźni w temacie motoryzacji, wybierania swojego wymarzonego samochodu, są trochę jak dzieci. Chcą mieć wszystko najlepszej jakości, znanej marki i na wysokim poziomie funkcjonowania. Przecież nie można na imprezę podjechać byle czym, czy też wybrać się w przejażdżkę ze znajomymi za miasto. Samochód musi imponować nie tylko wyglądem zewnętrznym oraz wyposażeniem, ale także mocą pracy silnika. Dziś klienci koncernów motoryzacyjnych są znacznie bardziej wybredni, niż przed laty.
Wysoka świadomość społeczna sprawiła, że każdy właściwie facet, zanim zakupi dany samochód, uważnie przestudiuje moce przerobowe jego silnika. Spotkanie z konsultantem, oględziny, transakcje finansowe, i co? Okazuje się, że moc pracy silnika jest dla nas niewystarczająca. Można ją zwiększyć za pomocą zjawiska, które popularnie nazywa się chiptuning. Nie każdy z zakładów mechanicznych i warsztatów jest w stanie zaproponować ten zabieg techniczny, ale coraz więcej punktów obsługi motoryzacyjnej wprowadza go do gamy swoich ofert.
Samochód osobowy z mocą wyścigówki
Mężczyźni mają już coś takiego w swojej naturze, że lubią szpanować wszystkim, co wydaje im się lepsze od dóbr materialnych posiadanych przez znajomych. Samochody są bardzo silnym fetyszem. Ma być najbardziej efektownie, najszybciej i z największą mocą koni mechanicznych. Przeprowadzany chiptuning tylko w teorii wydaje się prozaicznym przedsięwzięciem. Tak naprawdę wnikamy w najgłębsze struktury mechaniczne samochodu i po dokonaniu chiptuningu, mimo wzrastającej mocy pracy silnika, nic już nie będzie takie samo. Trzeba mieć to na uwadze zwłaszcza w sytuacji, gdy zbyt szybko zatrze się nam silnik w samochodzie i wtedy zaczniemy gorączkowo szukać winnego. A winni przecież jesteśmy tylko i wyłącznie my sami, skoro decydujemy się na to, aby ktoś inny za naszym przyzwoleniem dokonywał zmian w strukturze i parametrach działania samochodu. Możesz cieszyć się samochodem z mocą wyścigówki, ale musisz też wiedzieć, że jego dni są krócej policzone, niż samochodów, gdzie nie zastosowano metod zwiększających moc pracy silnika.
Wybór właściwego warsztatu pod chiptuning
Jeśli zależy nam na tym, żeby mimo zastosowania zabiegu chiptuning auto mogło cieszyć się długotrwałą funkcjonalnością, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, komu powierzymy wszelkie prace remontowe mające na celu zwiększyć pracę silnika. Dobrze, jeśli całemu zabiegowi przyświecać będą działania naprawdę zaufanej osoby. Może być to ktoś, kto wcześniej naprawiał nasze inne samochody. A już zupełnym szczęściem jest mieć w rodzinie wykwalifikowanego mechanika samochodowego z tytułem mistrzowskim! Wtedy będziemy mieli absolutną pewność, że naszemu skarbowi na czterech kółkach nic nie zagraża i że można spać spokojnie w trosce o to, w jakim stanie samochód wróci z warsztatu. Po wypróbowaniu zmienionego pod kątem parametrów samochodu z pewnością odczuwać będziemy różnice. Czy to wszystko aby na pewno warte jest każdych pieniędzy i poświęcenia stanu technicznego pojazdu?
Ile kosztuje dobry chiptuning?
Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od renomy warsztatu, w którym zdecydujemy się dokonać tej zmiany. Najczęściej kwoty plasują się od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Najdroższy jest chiptuning zupełnie nowych fabrycznie samochodów, ale to przecież zrozumiałe. Nieco starsze modele pod względem zwiększania mocy silników nie generują aż tak wysokich kosztów, choć nie da się zaprzeczyć, że i takie inwestycje do najtańszych nie należą. Decydując się na szybki i gruntowny chiptuning warto zabezpieczyć się finansowo, ponieważ ceny w poszczególnych warsztatach naprawdę mogą się diametralnie między sobą różnić. Okazuje się, że cena wstępna, jaką wymienił w naszej obecności mechanik jest tak naprawdę częścią trzykrotną ceny całościowej, ponieważ przy pierwszych rozmowach nie wzięto pod uwagę typu podwozia i marki samochodu, co dla wielu zakładów mechanicznych ma duże znaczenie. Szczegóły mają tu ogromne znaczenie, dlatego trzeba pamiętać, że za chiptuning naszego samochodu zapłaci w praktyce każda z części wewnętrznych pojazdu.
Z samochodem jak z człowiekiem
Jest dokładnie tak samo. Jeśli w narządach wewnętrznych człowieka podczas operacji dokona się jakieś zmiany, to zmianom ulega już cały organizm i od tej pory funkcjonuje się już inaczej. Taka sytuacja jest analogiczna w stosunku do samochodów. W przypadkach, gdy zastosujemy chiptuning, wszystko będzie zużywało się szybciej, nie tylko silnik. On jest tylko częścią całości systemu składającego się przecież z wielu, niezliczonych układów, a każdy z nich coś do pojazdu wnosi. Komu można odradzić chiptuning? Na pewno tym nieco spokojniejszym kierowcom, którym właściwie nie zależy na tym, aby mknąc szosą z szybkością wyścigówki n a torze. Jeśli samochód ma funkcjonować dla Ciebie wyłącznie jako środek lokomocji do pracy oraz by od czasu do czasu wyjeżdżać nim z rodziną za miasto – możesz sobie odpuścić. Pominięcie chiptuningu poradzić można także wszystkim oszczędnym i niekoniecznie zamożnym. Jeśli ktoś nastawia się na to, że jednym samochodem poruszać będzie się przez najbliższych kilkanaście lat, to po co proponować mu zabiegi skracające żywotność samochodu nawet o połowę cyklu?