Kiedy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny?

Kiedy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Oferty kredytów hipotecznych w dzisiejszych czasach są znacznie korzystniejsze, niż kiedyś. Hipoteka nie jest już tak mocno obciążona odsetkami, dlatego w praktyce te produkty finansowe wydają się znacznie przystępniejsze dla wszystkich, którzy się na nie decydują. To dobra wiadomość dla wszystkich pracujących nawet za podstawowe wynagrodzenia i marzących skrycie o swoim własnym kącie.

Własne mieszkanie dla każdego dzisiaj powinno być podstawą egzystencji, dobrze o tym wszyscy wiemy, jednak nie każdemu udaje się zdobyć je przed trzydziestką, nie zaciągając przy tym kredytu na wiele lat. Trzeba dodać, że poszczególne oferty banków pod kredyty hipoteczne potrafią bardzo różnić się między sobą. A w przypadku zadłużania się na wiele lat, dobrze jest liczyć każdy grosz, bo nigdy nie wiadomo, jakie niepowodzenia po drodze mogą na nas jeszcze spaść. Gdzie wybierać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny i na jaki okres spłaty najlepiej się zgadzać?

Nie pękaj! Wszystko jest dla ludzi, kredyt też!

Kiedy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny?
Kiedy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny?

Zastanawiając się nad tym, jaki kredyt hipoteczny wybrać, warto zasięgnąć porady w Internecie. Istnieje wiele forów dyskusyjnych, także przy oficjalnych stronach wybranych banków oraz prywatnych firm finansowych, gdzie internauci wymieniają swoje poglądy i doświadczenia z danymi produktami finansowymi instytucji ich udzielających. Spostrzeżeniami, sugestiami i ocenami zawsze warto się kierować, by sprawdzić wszystkie ważne informacje u źródeł. Kredyty hipoteczne są dosyć wysokie, dlatego bierze się je na wiele lat. Najczęściej brane są w sytuacji kupna mieszkania, samochodu lub innej nieruchomości. Rozmowom o kredyty hipoteczne najczęściej towarzyszy ogromny stres, bo informacje przekazywane bankowi zawsze są szczegółowo weryfikowane. Okazać się może nieoczekiwanie, że mimo zarabiania regularnego oraz ustabilizowanej sytuacji zawodowej nie przekraczamy wyznaczonego progu przychodów, od których przydziela się tego typu kredyty. Im dłużej jest się stałym pracownikiem wybranego miejsca lub prowadzi się własną działalność gospodarczą – szansa na kredyt szybuje w górę.

Kalkulatory kredytów hipotecznych

Naturalnie, egzystują, podobnie zresztą, jak kalkulatory pożyczek gotówkowych. W założeniu nie różnią się niczym. Może jedynie tym, że kwoty pożyczek hipotecznych są bez porównania wyższe od kwot typowych gotówkowych. Wieloletnie kredyty hipoteczne brane są na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, pożyczkę gotówkową musimy spłacić w ciągu trzydziestu, przy promocyjnych produktach finansowych – najwyżej dziewięćdziesięciu dni.  Jeśli już chcemy wchodzić w kredyt hipoteczny na mieszkanie, musimy postarać się upewnić, czy lokum, w które inwestujemy przez wiele lat, warte będzie swojej ceny. Nie ma bowiem nic gorszego od świadomości, że źle ulokowało się pieniądze, kredyt jest już naliczany i trzeba wszystko spłacać, bo inaczej wylądujemy pod mostem. Uwagę powinni zachować szczególnie wszystkie osoby ubiegające się o mieszkania na rynku wtórnym. Na mieszkania w nowoczesnym, zupełnie nowym budownictwie można brać kredyt hipoteczny z mniejszymi obawami. One zawsze towarzyszą każdemu rodzajowi inwestycji, z braniem pieniędzy na kredyt nie ma przecież żartów, nawet jeśli kwota na pierwszy rzut oka wydaje się nam dziecinnie śmieszna.

Formalności

Gdy zachęci nas reklama, aby zaciągnąć kredyty hipoteczne w wybranym banku, możemy przejść się na rozmowę, traktując ją jako wstępną i niezobowiązującą. Konsultanci kredytowi bardzo dobrze rozumieją takie podejście w oparciu o zwyczajną ostrożność, na początku rozmowy warto im tylko napomknąć, że nie zamierzacie jeszcze podejmować żadnej konkretnej decyzji, ale przyszliście wstępnie zaznajomić się z danym produktem finansowym, aby ocenić swoje ewentualne możliwości spłacania kredytu. Jeśli pozostajemy w związku i kredyt hipoteczny ma być naszym wspólnym obciążeniem, wszystko trzeba na spokojnie uzgodnić z partnerem lub partnerką. Spokojne rozpatrzenie wszystkich „za” i „przeciw” pomoże nam dokonać racjonalnej decyzji. Okazać się może na przykład, że w obecnej sytuacji nie zarabiacie jeszcze na tyle dużo, by zasilać konto hipoteki, być może więc lepiej z kredytem będzie poczekać rok, może dwa. Czas naprawdę szybko płynie, a to, co wydaje się odległe, dziwnie szybko przybliża się do nas z każdym dniem.

Gdy już wszystko załatwimy

Na ostateczną rozmowę w sprawie kredytu hipotecznego idziemy ze wszystkimi zaświadczeniami z pracy, jakie posiadamy. Historia naszych zarobków pomoże bankowi podjąć decyzję, jakie kredyty hipoteczne będą dla nas najodpowiedniejsze. Polacy najczęściej biorą kredyty hipoteczne na około 30 lat. Te kredyty brane są zazwyczaj na spłatę nowo zakupionych mieszkań. Mamy w sobie jednak na tyle operatywności, że zawsze dążymy do tego, by należność została spłacona na długo przed terminem. To daje ogromny spokój i poczucie bezpieczeństwa. Ekonomiści polecają brać tego typu kredyty zwłaszcza ludziom młodym, w kwiecie sił witalnych, gdy wiadomo, że potencjalnie można je spłacić. W przypadku starszych pokoleń kredyt na trzydzieści lat to już bardziej utrudniona sprawa.

Author: jsfedu