Ortodonta kiedy z dzieckiem?

Ortodonta kiedy z dzieckiem? Każdy z nas chce się cieszyć zdrowiem i unikać dolegliwości czy chorób. Szczególnie zależy nam na naszych dzieciach, dlatego troszczymy się o ich pomyślność i jesteśmy wyczuleni na ewentualne nieprawidłowości. Jeśli Twoje dziecko ma już pełne uzębienie, z pewnością od czasu do czasu zwracasz uwagę na jego stan i starasz się zawsze przypominać mu o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej. 

Kiedy zęby nie rosną prosto – co zrobić?

Ortodonta kiedy z dzieckiem?

Jeśli niektóre zęby stałe zaczynają dopiero rosnąć, na pewno Twoja pociecha ma jeszcze mleczaki. Zazwyczaj jako pierwsze wypadają dolne lub górne jedynki, potem przychodzi czas na dwójki i kolejne zęby. Zarówno o pierwsze mleczne zęby, jak i o stałe trzeba dbać prawidłowo je szczotkując. Bardzo dobre rezultaty przynosi też nitkowanie. Niemałe znaczenie ma dieta malucha. Należy unikać przede wszystkim słodyczy, które są przyczyną próchnicy. Warzywa i owoce powinny być podstawą każdego jadłospisu. Choć tak wiele się o tym mówi, wciąż jeszcze mnóstwo dzieci spożywa za dużo cukru, co generuje liczne dolegliwości m.in. nadwagę i otyłość. Cukry proste najlepiej więc zastąpić ich zdrowszą alternatywą. Warto pozostać konsekwentnym jeśli chodzi o sposób odżywiania. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Dzięki temu, że nasze nawyki żywieniowe będą prawidłowe, mamy większe szanse uniknąć groźnych chorób. Ale próchnica to nie jedyny defekt, który może zmniejszać atrakcyjność zębów. Kolejną jest krzywy zgryz. To wada, którą często można zaobserwować u dzieci. Rozwój szczęki przyczynia się do tego, że nie może ona pomieścić wyrzynających się zębów, a więc rosną one nieprawidłowo. Stałe zęby są większe niż mleczaki, dlatego to naturalne, że potrzebują więcej miejsca. Chwilowo więc mogą wyglądać nieestetycznie. Nie musi jednak tak pozostać. Odpowiednie leczenie ortodontyczne może przynieść bardzo dobre efekty. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Czasami leczenie trwa wiele miesięcy. W tym czasie trzeba chodzić na kontrole, aby specjalista mógł określić postępy. Jeśli więc uważasz, że zgryz Twojego dziecka jest daleki od ideału, możesz się umówić na konsultację ortodontyczną. Trzeba też powiedzieć, że im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepszych efektów możemy się spodziewać.

Proces leczenia 

Wybranie odpowiedniego ortodonty jest bardzo ważne. To kluczowe, aby miał on dobre podejście. Wtedy wizyty nie będą się źle kojarzyły dziecku i z przyjemnością będzie na nie chodził. Całe leczenie będzie wtedy przychodziło naturalnie. Początki zawsze są trudne, ale rezultaty warte są poświęcenia. Powiedzmy też kilka słów o osobach dorosłych, które marzą o piękniejszym uśmiechu. Warto wiedzieć, że nigdy nie jest za późno i nawet jeżeli nie jesteś już najmłodszy, możesz iść do ortodonty, a na pewno podpowie on, jaki aparat założyć, aby osiągnąć świetne rezultaty. Może myślisz, że Twoje dziecko jeszcze się rozwija i wciąż rośnie, dlatego nie spieszysz się z wizytą u specjalisty. Jeśli nie wiesz kiedy będzie dobry moment, możesz poprosić o poradę swojego lekarza dentystę. Zakładanie aparatu ortodontycznego lub nakładek https://doboszimplanty.pl/uslugi/ortodoncja-i-invisalign/ to w pewnym sensie proces. Na pierwszej wizycie odbywa się jedynie konsultacja, podczas której ortodonta ocenia stan zębów i robi wywiad z pacjentem.

Rola dobrych zwyczajów w dbaniu o jamę ustną

Dobrze jest pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Trzeba usuwać resztki pożywienia, które mogą gromadzić się między zębami. Rozwijające się bakterie prowadzą do psucia się zębów, które trzeba potem lelczyć. Zanim ortodonta nałoży aparat, zęby muszą być wyleczone, dlatego tak ważna jest współpraca ze stomatologiem. Bez wątpienia trzeba powiedzieć, że w leczenie zębów trzeba się zaangażować, dlatego tak ważna jest profilaktyka czyli zapobieganie problemom. Niemniej istotne jest wypracowanie zdrowych nawyków i nauczanie dziecka prawidłowego szczotkowania. Kiedy jest ono jeszcze małe, można uczyć je mycia zębów przez zabawę. Starszym dzieciom na ogół łatwiej przemówić do rozsądku. Kiedy chodzą już do szkoły zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma wygląd zewnętrzny, a piękny uśmiech jest przecież jego istotną częścią.

Kiedy z dzieckiem do ortodonty

Kiedy zatem najlepiej iść z dzieckiem do ortodonty? https://www.centratalentu.pl/jaki-smoczek-polecaja-ortodonci/ Możemy powiedzieć, że jest to kwestia indywidualna i nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Zanim więc zdecydujecie się na założenie aparatu, bardzo istotne jest wypracowanie nawyku mycia zębów. To tylko kilka minut dziennie, a rezultaty są świetne. Polecane są szczoteczki elektryczne, które pozwalają skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń. Dorosłe osoby często korzystają z usługi, jaką jest usuwanie kamienia. Pod kamieniem mogą gromadzić się bakterie, dlatego to ważne, aby usuwać go regularnie. Dbanie o zęby nie powinno być determinowane tylko kwestią estetyczną. Popsute, nieleczone zęby i ubytki mogą nie pełnić dobrze swojej roli rozgryzania i rozdrabniania pokarmu, a to z kolei może prowadzić do zaburzeń w trawieniu. Zadbaj więc o siebie i o swoje dziecko kompleksowo, a przekonasz się, że przyniesie to świetne rezultaty. 

Author: jsfedu