Jak wykonuje się nadruki na koszulkach?

Jak wykonuje się nadruki na koszulkach? Przeszukiwanie sieci handlowych i okolicznych sklepów w celu znalezienia nowej koszulki z ciekawym wzorem jest niezwykle ciekawym zajęciem dla wielu osób. W końcu nie bez powodu napotykamy tłumy osób w galeriach handlowych, które słyną ze sklepów z wysokiej jakości ubraniami. Jednak jak wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób tak naprawdę produkowane są różnego rodzaju koszulki? Okazuje się, że koszulki z nadrukami są tworzone w niezwykle ciekawy sposób, a do tego za samym sposobem istnieje mnóstwo możliwości produkcji. Wielu ludzi prawdopodobnie zaskoczy to, jak liczna jest metodologia tworzenia nadruków na koszulki.

Metoda drukowania za pomocą ciepła

Przez długie lata przeważająca część T-shirtów była produkowana za pośrednictwem pewnego rodzaju prasy termicznej. Cały proces opiera się na dociskaniu nadruków, które przylegały do gotowej koszulki. Arkusz miał za zadanie przetransferować przygotowany napis na koszulkę. Cała operacja rozpoczyna się od tego, że ploter wycina wzór dobrany do produkcji serii danych koszulek. Odpowiednio wydzielone arkusze maszyny przygotowują różne kolory, które wkrótce posłużą do nałożenia nadruku na koszulki. Przygotowane w ten sposób elementy gotowe do nadruku są ułożone na płaskiej powierzchni wraz z koszulką. Kiedy prasa dociska elementy przeznaczone do nadruku, ciepło zaczyna stapiać elementy nadruku wraz z materiałem koszulki umieszczonej na prasie. Wysoka temperatura łączy klej i materiał koszulki tak, aby mógł utrzymać się na niej w nienaruszonym stanie, jak najdłużej.

Przeciągając dłonią po gotowym produkcie, można bardzo wyraźnie wyczuć wypukłą powierzchnię. Jest to obszar, w którym klej połączy nadruk na koszulce. W przeciwieństwie do niektórych bardziej zaawansowanych metod produkcji, w tym przypadku nadruk nie staje się integralną częścią koszulki. Jest on po prostu przyklejony do elementu tkaniny, z którą został sprasowany pod wpływem wysokiej temperatury.

Mimo tego, że metoda nie wydaje się trudną do wykonania, proces ten jest jak najbardziej efektywny. Wykonane w ten sposób nadruki na koszulkach nie niszczą się zbyt prędko. Nie zaczynają marszczyć się po praniu i rozszerzać. Niektórzy producenci w żartach zwykli mówić, że nadrukowany winyl przetrwa dłużej niż sama koszulka. Metoda zdobienia za pośrednictwem winylowego nadruku cechuje się przede wszystkim opłacalnością dla firm, które zlecają nadruki. Jest to ekonomiczny sposób, który wcale nie musi angażować ogromnego nakładu koszulek. Maszyna może w mgnieniu oka zająć się, chociażby kilkoma przygotowanymi sztukami bez większych strat z uwagi na brak masowej produkcji. Niestety wraz z prostotą i opłacalnością wiąże się również pewien minus. Metoda ta pozwala na drukowanie ograniczonej palety barw. Nadruki wyprodukowane w ten sposób zazwyczaj muszą zostać zaprojektowane za pośrednictwem prostych, podstawowych kolorów.

Metoda znana jako sitodruk

Jak wykonuje się nadruki na koszulkach?
Jak wykonuje się nadruki na koszulkach?

Zdaniem wielu ekspertów nic nie działa tak dobrze w branży drukowania wzorów na koszulkach, jak solidny sitodruk umieszczony na T-shircie. Atrament nadrukowany na powierzchnię koszulek za pośrednictwem metody sitodruku cechuje się przede wszystkim niezwykłą wytrzymałością. Atrament ten po odpowiednim przygotowaniu nie tylko opiera się na samej powierzchni materiału koszulki, ale także wnika do wewnątrz. Gruby sitodruk jest w stanie zespolić się z koszulką i stać jej częścią, dzięki czemu o wiele trudniej jest go uszkodzić. Producenci, którzy korzystają z metody sitodruku, opierają się na przygotowanych projektach przy pomocy graficznych programów komputerów. Z kolei same nadruki są przygotowywane początkowo w postaci emulsji, która zostanie nałożona na materiał. Dzięki temu, że projekt zostaje przygotowany komputerowo, produkt jest niezwykle elastyczny w fazie wstępnego planowania. Okazuje się jednak, że jest to kosztowny proces. Oprócz samego nakładu kosztów koszulki wykonane z nadrukiem przygotowywanym metodą sitodruku wymagają ogromnej ilości pracy. Ta metoda nadaje się tylko do wyprodukowania dużego nakładu. W przeciwnym wypadku wykorzystanie sitodruku nie ma sensu z uwagi na wygenerowanie zbyt dużych kosztów.

Istnieje też alternatywa dla sitodruku, która polega na wykorzystaniu specjalnych farb nakładanych na arkusze, które przetransferują odpowiednie kształty i kolory na powierzchnię koszulek. Alternatywa ta jest tak naprawdę obrazem, który za pomocą metody sitodruku został wykonany na wyściółce z papieru. Papier ten zostaje później przytwierdzony do koszulki. Finałowym krokiem jest wykorzystanie prasy termicznej, która pod wysokim ciśnieniem przytwierdzi na stałe gotowy papier z nadrukiem do koszulki.

Do najważniejszych zalet metody alternatywnej należy między innymi to, że umożliwia ona wyprodukowanie kilku gotowych arkuszy, które posłużą później do produkcji linii koszulek z nadrukami. Dzięki temu producenci mogą najpierw zająć się przygotowaniem samych wzorów, a dopiero później zadbać o koszulki, do których je przytwierdzają. Zamiast przechowywać w swoim sklepie koszulek o każdym rozmiarze, można wówczas nałożyć nadruk na odpowiedni model dopiero po złożonym przez klienta zamówieniu.

Author: jsfedu