Jak przygotować się do studiów informatycznych?

Jak przygotować się do studiów informatycznych? Jedne kierunki studiów nie wymagają od nas absolutnie żadnej wiedzy, bowiem wszystkie podstawy zdobędziemy właśnie na nich, inne z kolei są niejako kontynuacją tego, co zdobyliśmy w szkole średniej i co samym nam udało się posiąść. Jednym z nich są studia informatyczne, do których przygotować należy się niewątpliwie wcześniej. W 80% przypadków osoby, które wiedzą, że chcą wybrać ten kierunek decyzję taką podejmują już kilka lat wcześniej, dlatego też cały okres szkoły średniej to uczenie się, zdobywanie wiedzy, to czytanie książek i zaznajamianie się z podstawami informatycznego świata. 

Po pierwsze – jaka szkoła średnia?

Jak przygotować się do studiów informatycznych?
Jak przygotować się do studiów informatycznych?

Zanim zaczniemy myśleć o studiach w zakresie informatyki, najpierw trzeba wziąć pod uwagę szkołę średnią. Co jest lepszym rozwiązaniem – technikum informatyczne, czy może liceum? Tak naprawdę wszystko ma swoje plusy i minusy. Technikum da nam podstawy związane z informatyką, ale zbyt mało wiedzy zyskamy w temacie matematyki, która na pierwszym roku studiów informatycznych jest podstawą. Jeśli zaś wybierzemy liceum o profilu matematyczno-fizycznym, tam matematyka będzie rozszerzona, co na pewno będzie przydatne, ale informatyka nie będzie już na tak wysokim poziomie, jak w technikum. Najlepszym rozwiązaniem, by dalej pójść na studia informatyczne jest wybór technikum informatycznego, ale tylko wtedy, gdy ma on rozszerzoną informatykę. Jeśli takiej opcji nie ma, na pewno lepiej jest postawić na liceum z rozszerzoną matematyką, a informatykę dodatkowo poznawać na własną rękę. Matura z rozszerzoną matematyką punktowana jest wszędzie dodatkowo, a więc jej wybór na maturę to najlepsze, co możemy zrobić, by otworzyć sobie furtkę na dobrą uczelnię, na jakiej tylko chcemy studiować. Jeśli nie mamy w zakresie nauczania szkoły średniej nauki rozszerzonej, warto wybrać korepetycje, bowiem każdy student informatyki musi tą matematykę znać. Nie idzie jej nadrobić, gdyż trzeba skupiać się na innych przedmiotach, a w każdym z nich matematyka odgrywa niejako pierwsze skrzypce.

Po drugie – podstawowa wiedza przed pójściem na studia

Wydaje się, że po to idziemy na studia, by się czegoś nauczyć i potem wykorzystać to w swojej pracy zawodowej. Jeśli w grę wchodzą studia informatyczne sytuacja wygląda zupełnie inaczej, choć nie w każdym kierunku. Chcąc zostać sieciarzem, chcąc być grafikiem, czy nauczycielem informatyki wiedza dodatkowa nie jest potrzebna i to, co zdobędziemy na studiach wystarczy. Jeśli jednak chcemy zostać programistami i z tą myślą wybieramy ten kierunek studiów, to bez wątpienia trzeba jeszcze przed rozpoczęciem nauki na uczelni wyższej mieć w tym zakresie podstawową wiedzę. Dobrze jest ćwiczyć programowanie jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Warto umieć programować, gdyż w trakcie trwania studiów nie ma czasu na to, by jeszcze takie podstawy wiedzy informatycznej zdobywać. Materiału jest tak dużo, że brakowałoby czasu na to, by poznawać tajniki programowania. To trzeba już umieć wcześniej.

Po trzecie – studia to jedno, kursy to drugie

Każdy, kto myśli, że studia informatyczne są sposobem na to, by zostać dobrym programistą lub informatykiem i od razu po nich ma się wszelką możliwą wiedzę, by móc startować na najlepsze stanowiska pracy, jest w błędzie. Studia to dostęp do wiedzy, zarówno tej teoretycznej, jak również i tej praktycznej. Od każdego studenta tak naprawdę zależy to, ile takiej wiedzy dla siebie wyciągnie i jak bardzo chce się on jej nauczyć. Same studia informatyczne to jedno, ale na pewno warto łączyć je z różnego rodzaju oferowanymi kursami i szkoleniami. Za niewielkie bowiem pieniądze można otrzymać sporą dawkę wiedzy, która przyda się zarówno podczas zdawanych egzaminów, która będzie dodatkiem w CV, ale i która da możliwość podjęcia pracy, o jakiej tylko marzymy.

Studia informatyczne – dla ludzi z pasją

Jeśli od dawna interesuje Cię programowanie, szukać ciekawych artykułów związanych z branżą informatyczną, a do tego nie wyobrażasz sobie pracować w żadnym innym kierunku, to bez wątpienia studia informatyczne są właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak o tym, by znać matematykę i fizykę, a także podstawy programowania, aby na takich studiach się odnaleźć. Informatyki nie powinno się na pewno wybierać z przypadku, ale tylko wtedy, gdy czujemy, że jest to idealne miejsce właśnie dla nas. To stanowi rzecz najważniejszą i na tym właśnie należy się skupić. W życiu dobrze jest robić coś, co sprawia nam przyjemność. Jeśli można połączyć pracę z pasją to można być przede wszystkim szczęśliwym człowiekiem. Informatyka to jeden z tych kierunków, który takie właśnie szansę daje. Będąc zapalonym pasjonatem wszystkiego, co wiąże się ze światem informatycznym, warto się w tym temacie szkolić, zdobywać wiedzę, wybierać takie studia informatyczne i dalej dążyć do tego, by móc otrzymać taką pracę, jaką da nam i spełnienie finansowe i zawodowe.

Author: jsfedu