Na czym polegają usługi geologiczne? Każda budowa jakiegokolwiek budynku, nie obędzie się bez usług geologa. Tym bardziej po zmianie przepisów w 2012 roku, kiedy to wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę należy przedłożyć także opinię geotechniczna wykonana właśnie przez tego specjalistę. Starannie przygotowany projekt jest także w dużej mierze zasługą tych właśnie badań. Specjalistyczna analiza gruntu i jego badania pozwalają na określenie jego cech charakterystycznych, a co za tym idzie odpowiednio przygotować się jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Decydując się na usługi geologa przy inwestycji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Praca geologa
Wszystkie etapy prac budowlanych mają ogromny wpływ na efekt końcowy, czyli staranie wykonany budynek, który posłuży jego użytkownikom przez długie lata bez szwanku. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o wszystkie etapy budowy od momentu jej zaplanowania po jej zakończenie. Nie należy także oszczędzać na usługach wszelkiego rodzaju specjalistów, gdyż takie oszczędności są na ogół jedynie pozorne. Źle wykonane pomiary czy też badania gruntu mogą się jedynie przyczynić do późniejszych dużych kosztów, jakimi są naprawy fundamentów czy pękających ścian. W najgorszym przypadku źle wybudowany budynek może zostać przeznaczony do rozbiórki, ze względów zagrożenia życia.
Rozpoczęcie budowy każdy inwestor rozpoczyna od poszukiwania idealnej działki. Nie tylko jej lokalizacja oraz wymiary, mają jednak wpływ na to, jaki budynek na niej powstanie. Bardzo istotną kwestią jest także podłoże, w którym mają zostać osadzone fundamenty. W tym momencie pojawia się właśnie miejsce dla usług geotechnicznych, wykonywanych przez geologów. Jeśli zależy nam na szczegółowym i dokładnym zbadaniu gruntu, na którym ma się znajdować budynek, warto zatrudnić do tego najlepszego specjalistę. Dobry geolog posiada długoletnie doświadczenie w tego typu pracach. Ustali on właściwości wodno-gruntowe działki, a także, w którym obszarze działki najkorzystniej będzie osadzić fundamenty. Wprawieni geolodzy potrafią także jasno określić czy na danej działce może powstać budynek z podpiwniczeniem i czy nie będzie to zagrażało zalaniem piwnicy w trakcie intensywnych opadów atmosferycznych lub roztopów. Jego ocenie podlegać będzie także spójność gruntu oraz odporność na nacisk, co ma ogromny wpływ na późniejsze osiadanie budynku. Bardzo dobrym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest najęcie geologa, który działa na obszarze, na którym znajduje się działka. To znacznie ułatwia jego pracę, gdyż przez wiele lat zdążył on już nabrać doświadczenia na temat tego, w jakich lokalizacjach znajdują się jakie gleby.
Korzystanie z usług doświadczonego geologa pozwala także zaoszczędzić wiele nerwów i stresu w przypadkach, kiedy to okaże się, że nasz budynek z różnych względów wymaga przygotowania specjalistycznej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, która to finalnie musi zostać zatwierdzona przez odpowiedni urząd. Tego typu badania wykonywane są na wskazanie projektanta, a także w przypadku budowy zaliczanych do trzeciej kategorii geotechnicznej lub drugiej. Cały proces skompletowania tej dokumentacji jest bardzo zawiły i skomplikowany. Dlatego też warto mieć przy sobie kogoś, na kogo można liczyć.
Dobry geolog – w czym pomoże?
Zatrudniając geologa możesz się spodziewać, że pomoże on w następujących kwestiach:
- fachowe i rzeczowe doradztwo w zakresie badań, które należy wykonać na danym gruncie.
- Wyręczenie w składaniu dokumentów w odpowiednich organach, jest to bardzo pomocne, gdyż wykonując to pierwszy raz można dostać niemałego zawrotu głowy.
- Ostrzeże i przedstawi każde zagrożenie, jakie może wiązać się z dawną zabudową na danym terenie.
Dlatego tak ważna jest fachowość geologa, który wykonuje badania dla danej inwestycji. Jego praca pozwala nie tylko stworzyć budynek zgodnie z literą prawa budowlanego, ale także taki, który będzie trwały i niezawodny przez długie lata użytkowania.
Dobry geolog na podstawie badań, które wykona on na naszej działce, jest w stanie w fachowy sposób doradzić nam idealne rozwiązania, które sprawdzą się na danym terenie. Pomoże także dobrać odpowiednią izolację fundamentów, tak aby były one, jak najlepiej zabezpieczone. W momencie, kiedy inwestor decyduje się na budynek podpiwniczony jego pomoc może okazać się nieoceniona.
Koszta
Badania geologiczne to oczywiście jeden z kolejnych kosztów, który jest składowa całego budżetu budowy. Trzeba się liczyć z tym, że tego typu usługi to koszt co najmniej 1000 złotych, w zależności od skomplikowania badań i dodatkowych analiz koszt ten może oczywiście wzrastać. Jednak nie należy przy tym aspekcie oszczędzać.
Wykwalifikowani fachowcy zatrudniani przy budowie, to spokój i pewność dla inwestora, że dany budynek, który powstanie na jego działce będzie w pełni bezpieczny i trwały na lata. Specjalistyczne doradztwo pozwala nabrać wiedzy na temat zagadnień, o których wiele osób jeszcze nie wiedziało, dopóki nie rozpoczął prac budowlanych.