Czy witamina D to to samo co D3?

Czy witamina D to to samo co D3? Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i nie możemy sobie pozwolić na ich niedobory. Te szybko wiążą się z poważnymi skutkami. Te oczywiście są różnicowane choćby od tego, której z nich nam brakuje. Tak naprawdę nie potrzebujemy dużej ilości tych substancji do prawidłowego funkcjonowania, co nie zmienia faktu, że w niektórych przypadkach trudno dostarczyć ich odpowiednie ilości, ponieważ nadal występują one w stosunkowo niskich dawkach w spożywanych przez nas produktach.

Trudno tworzyć jakąś hierarchię, ale jednym z najważniejszych związków spośród tej kategorii jest witamina D. Stanowi ona budulec dla naszego organizmu. Często bywa nawet nazywana witaminą życia. W ramach tego artykułu przede wszystkim skupimy się na tym, czym witamina D różni się od witaminy D3. Te pojęcia nie są ze sobą tożsame, a pomimo tego często bywają mylone.

Witamina życia, czyli jeden z budulców naszego organizmu

Czy witamina D to to samo co D3?
Czy witamina D to to samo co D3?

Promienie słoneczne nie są w stanie w pełni zaspokoić naszego zapotrzebowania na witaminę D, ale rzeczywiście stanowią one jej główne źródło (poprzez umiejętność naszego organizmu do jej syntezy właśnie dzięki promieniom słonecznym). Musimy więc dodatkowo suplementować ten składnik przez odpowiednią dietę lub specjalne produkty. Spośród nich największą popularnością cieszy się obecnie witamina D w płynie. Spośród pokarmu najbardziej wartościowe okazują się tłuste ryby (szczególnie świeże, a już najlepiej, jeśli w postaci łososia) i żółtka jajek. D3 nazywana jest witaminą życia. To świadczy o tym, jak jest ona wartościowa dla naszego organizmu. Stosowanie witaminy D 4000 jest więc nie tylko w pełni uzasadnione, ale jest również zalecaną metodą.

Różnice pomiędzy witaminą D a D3

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że te dwa pojęcia nie są identyczne. Co prawda często w praktyce sprowadzają się one ostatecznie do tego samego, ale jednak warto wskazać różnice i dokładniej zrozumieć ten temat. Stosując witaminę D3 w kroplach, nie musimy wiedzieć, że ta witamina D, którą pobieramy choćby z grzybów, nie jest tym samym. Na czym polega różnica? Przede wszystkim witamina D jest szerszym pojęciem w stosunku do D3. W pierwszym przypadku mówimy o całej grupie związków chemicznych, podczas gdy w drugim mamy do czynienia z jednym z jej przedstawicieli. D3  nazywamy inaczej cholekalcyferolem. Możemy jednak wyróżnić również kalcyferol (D1) i ergokalcyferol (D2). Każdy z tych związków zalicza się do grupy witamin D. W grzybach występuje właśnie D2, o której mówi się znacznie mniej. Biorąc pod uwagę, że mamy trzy elementy grupy, warto skupić się na różnicach pomiędzy jej podkategoriami. Szczególnie w przypadku szczególnie dla nas istotnym.

Czym witamina D2 różni się od D3?

Z praktycznego punktu widzenia najważniejsze jest dla nas źródło dostarczania poszczególnych elementów. Witamina D3 spośród pokarmu występuje przede wszystkim w rybach (szczególnie świeżych), żółtkach jaj czy wątróbce. W przypadku D2 głównymi źródłami są grzyby. Czasami jest ona również dodawana do niektórych produktów spożywczych jak niektóre mleka sojowe czy nawet soki pomarańczowe. Istotniejsza dla naszego organizmu jest witamina D3, co nie zmienia faktu, że również D2 nie jest bez znaczenia. Witamina D3 w kroplach dla dorosłych może więc w pełni zaspokoić wymagania naszego organizmu. W przypadku dzieci odpowiednia suplementacja jest jeszcze istotniejsza. Ich działanie jest jednak zbliżone do siebie. W obu przypadkach jednak warto uniknąć niedoborów, ponieważ prowadzą one do poważnych konsekwencji. O tym, jakie one mogą być, napiszemy w następnym akapicie. Z chemicznego punktu widzenia warto dodać, że D3 jest bardziej wytrzymała na zmiany temperatury lub wilgoci.

Skutki niedoboru witaminy D

W kwestii skutków w przypadku niedoboru nie spotkamy się ze znaczącymi różnicami w przypadku D2 i D3. Warto jednak przedstawić ewentualne dolegliwości, które mogą przekonać czytelnika do tego, jak ważny jest to składnik. Czasami witamina D3 2000 może wystarczyć do tego, żeby uniknąć chronicznego zmęczenia. Często borykamy się z tym problemem i nie potrafimy zlokalizować jego źródła. Jednym z problemów może być właśnie niedobór witaminy D. Przypomnijmy, że sama produkcja za pomoc a syntezy przy udziale promieni słonecznych w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca i konieczne jest poszukiwanie innych rozwiązań. Witamina D3 4000 różni się większą dawką w stosunku do poprzednich. Jakie jeszcze mogą być skutki niedoboru tych substancji? Warto wymienić choćby bóle kości, mięśni i stawów. Depresja stanowi poważny problem współczesnego świata, a wśród wielu przyczyn tej niebezpiecznej choroby wyróżnia się również niedobór witaminy D. Pamiętajmy jednak, że jest to jeden z objawów. Należy również dodać problemy z cukrzycą, zaburzenia snu, wypadanie włosów lub większą podatność na infekcje.

Podsumowanie

Witamina D to pojęcie, które odnosi się do grupy związków organicznych. D3 jest jednym z jej przedstawicieli podobnie jak D1 i D2. Często te pojęcia bywają używane zamiennie, ponieważ to właśnie D3 jest najistotniejszym z tych związków. Główną różnicą pomiędzy podkategoriami witamin D jest źródło ich pochodzenia. Powinniśmy również pamiętać, że promienie słoneczne zwykle nie wystarczają do odpowiedniego dawkowania tych składników.

Author: jsfedu