Gatunki gier PC

Gatunki gier PC – aktualnie rynek daje dostęp do wielu różnych gier komputerowych. Bardzo często mają one, także różne wymagania sprzętowe i właściwości. Wszystko to sprawia, że ciężko jest kupić odpowiednie gry PC dla siebie lub dla innych. Mimo wszystko można postarać się wyróżnić poszczególne gatunki gier ze względu na określoną mechanikę gry, co ułatwi wybór przy ich zakupie.

Gry zręcznościowe

Gatunki gier PC
Gatunki gier PC

Ten gatunek gier PC ściśle wiąże się z określonymi predyspozycjami, którymi powinien cechować się gracz. Mowa tutaj przede wszystkim o dobrym refleksie, który jest kluczowy w trakcie rozgrywki. Gry zręcznościowe wymagają, również umiejętności sprawnego posługiwania się kontrolerem. Istotna jest, także szybkość działania i reakcji na pojawiające się w trakcie gry przeszkody lub wyzwania. Wśród gier zręcznościowych wyróżnić można pewne ich podkategorie. Wskazać należy przede wszystkim bijatyki, w których kluczowe jest zmierzenie się w walce z przeciwnikiem, strzelanki, gdzie istotne jest strzelanie do pojawiających się na ekranie wrogów, celowniczki, gdzie gracz posługuje się wyłącznie celownikiem i nie ma wpływu na grę, czy gry platformowe, w których istotne jest omijanie pojawiających się pułapek. Ciekawym podgatunkiem gier zręcznościowych są skradanki, w których rolą gracza jest omijanie postaci przeciwnika. Niezależnie od wyboru podkategorii gracz będzie musiał wyróżnić się umiejętnościami szybkiego reagowania i precyzji.

Gry przygodowe

Innym gatunkiem gier są gry przygodowe. Gra opowiada przeważnie jakąś historię. Bardzo często składa się na nią odkrywanie wcześniej nieznanego terenu, a także konieczność rozwiązywania zagadek logicznych. Te gry PC mogą mieć, również wbudowanego narratora, który towarzyszy graczowi w trakcie rozgrywki. Ciekawym aspektem gier przygodowych jest możliwość zbierania przedmiotów. Niektóre Gry PC tego rodzaju wymagają, także dobrej pamięci od gracza, ponieważ czasami konieczny może być powrót do wydarzeń z przeszłości. W grach przygodowych sporą uwagę przykłada się do fabuły. Nie bez znaczenia jest, także jakość wykonanej grafiki komputerowej.

Gry fabularne

Kolejnym gatunkiem godnym wymienienia są gry fabularne. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest to, że gracz stara się rozwijać swojego bohatera w świecie wirtualnym. Podczas rozgrywki kluczowe jest rozwijanie cech i umiejętności swojej postaci. Może to mieć niebagatelny wpływ na dalszą rozgrywkę. Wśród gier fabularnych warto wymienić następujące podgatunki: MMORPG, jRPG, Hack and Slash, Rogulike czy MUD-y. Każdy z nich wyróżniają określone elementy. Gry MMORPG cechuje możliwość budowania relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi graczami. jRPG związane jest z turowym systemem rozgrywki. Hack and Slash posiadają wbudowane aspekty zręcznościowe. Rogulike wykorzystują prostą grafikę kafelkową. Mudy to natomiast gry tekstowe RPG. Każdy z powyższych podgatunków ma oczywiście swoje lepsze, jak i gorsze strony.

Gry symulacyjne

Jak sama nazwa wskazuje, gry symulacyjne symulują określone zdarzenia z prawdziwego życia. Dość popularne są symulatory prowadzenia różnych pojazdów: tirów, traktorów, samochodów czy okrętów. Gracz może na przykład wcielać się w postać pilota i kierować samolotem. Do gier symulacyjnych zaliczyć można, również gry sportowe, w których dochodzi do symulowania ruchów prawdziwych zawodników. Mowa tutaj o grach związanych z siatkówką, koszykówką, hokejem czy piłką nożną. Oprócz gier sportowych wyróżnić można, także wyścigówki, w których gracz ściga się z rywalem. Przeciwnikiem może być komputer lub inny gracz. Tego rodzaju gry PC dostarczyć mogą naprawdę wielu niezapomnianych wrażeń.

Gry strategiczne

Ten rodzaj gier wymaga od użytkownika solidnej wiedzy taktycznej i umiejętności tworzenia skutecznej strategii mającej na celu pokonanie przeciwnika. Wyróżnić można gry taktyczne i ekonomiczne. W tych pierwszych rozgrywka bardziej koncentruje się na samym pokonaniu przeciwnika. Nie zwraca się uwagi na poszczególne mniej istotne aspekty takie jak gromadzenie i wykorzystanie surowców. Gry taktyczne przedstawiane mogą być w wersjach turowych. Natomiast w przypadku gier ekonomicznych do czynienia można mieć z równoległą rozgrywką. Gracze mogą rozwijać swoje miasta, przedsiębiorstwa czy wioski. Dalej oczywiście kluczowa jest eliminacja przeciwnika, jednak spory nacisk kładzie się na aspekty ekonomiczne czasami wymagające umiejętności przedsiębiorczych, finansowych, strategicznych czy takich związanych z zarządzaniem zasobami. Takie Gry PC stworzone są dla osób, które lubią bardziej ambitne gry, w których podstawowym kluczem do wygrania rozgrywki jest umiejętność stworzenia dobrej strategii.

Podsumowanie

Jak widać, gry PC mają wiele różnych odmiennych gatunków. W tym momencie decyzja o zakupie powinna być już o wiele łatwiejsza. Niezależnie od tego, na który z gatunków lub podgatunków padnie ostateczny wybór, nie należy zapominać o tym, że główną funkcją gier PC jest rozrywka. Warto grać w taki rodzaj gier komputerowych, który po prostu odpowiada graczowi i jest mu po prostu bliższy. Tylko wtedy będzie mógł on rzeczywiście czerpać z grania prawdziwą radość.

Author: jsfedu