Konie i jazda konna

Konie i jazda konna – jeździectwo konne jest bardzo aktywną i popularną formą spędzania czasu. Każdy kto chociaż raz w życiu tego spróbował wie, że jest to najlepszy sposób na obcowanie z naturą. Najlepszą porą roku na rozpoczęcie właśnie tej przygody jest lato. Ze względu na rozwijającą się turystykę, i “mode”, jeździectwo konne stają się coraz bardziej popularne i rozwijanie u najmłodszych.

Rozpoczynając swoją naukę należy pamiętać, że najważniejszą rzeczą jest nawiązanie dobrej więzi z wierzchowcem. Musi on czuć nasze opanowanie i spokój abyśmy osiągnęli zamierzony cel. Jeździectwo konne ma wiele pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest bliski kontakt ze szlachetnymi zwierzętami jakimi są konie. Oczywiście oprócz dobrego oddziaływania na sferę fizyczną człowieka, najważniejszą rzeczą jest wpływ na sferę psychiczną. Kształtuje odpowiedzialność, zwiększa pewność siebie a przede wszystkim, uczy współdziałania i odpowiedzialności za drugą osobę.

Trzeba przyznać, że jeździectwo konne to coś więcej niż sport, ze względu na kontakt ze zwierzęciem. Należy mieć na uwadze, że początki mogą okazać się bardzo trudne. Ale w żadnym wypadku nie wolno się zniechęcać. Każdy koń jest inny dlatego trzeba umieć wyczuć jego charakter. Swoich sił możemy próbować np. w jeździe po łąkach, polach, ale także omijaniu różnych przeszkód. Na samym początku nie możemy jednak przeceniać umiejętności swoich jak i także konia. Jeździectwo konne jest sportem pięknym, ale trudnym. Dążenie do wyznaczonego przez siebie celu może potrwać dłużej niż zakładaliśmy. Ale na pewno będzie warto. Konie wspaniale wpływają na osoby niepełnosprawne. Taki proces nazywamy hipoterapią. Obcowanie z końmi ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Specjaliści bardzo polecają jeździectwo konne osobą o zaburzeniach emocjonalnych. Ruchy ciała podczas jazdy konnej uspokajają, odprężają oraz powodują, że zaczynamy lepiej poznawać siebie i swoje ciało. Konie z reguły są zwierzętami o naturze bardzo spokojnej. Mają świetnie rozwinięty umysł, dlatego spokojnie można nazwać się istotami rozumnymi. Z tego względu tak dobrze osobom udaje się nawiązać z nimi łatwy kontakt i dobrą współpracę. Nie możemy jednak zapomnieć, że oprócz czystej duszy liczy się także piękna sylwetka. Jeździectwo konne jest sportem który idealnie wpływa na pewne partie ciała, takie jak: uda, łydki, brzuch.

Konie i jazda konna
Konie i jazda konna

Należy pamiętać także u górnych częściach. Poprzez jazdę nasze plecy kreują dobrą postawę. Jazda konna  może być idealna dla osób z wadami kręgosłupa. Sport ten ma wiele zalet, jednak należy wspomnieć też o wadach i zagrożeniach. Zanim jednak podejmiemy naukę warto byłoby udać się do lekarza, który oceni brak przeciwwskazań ortopedycznych czy też np. uczulenia na sierść konia. Koń to dość płochliwe zwierzę. Podczas jazdy może dojść do wielu upadków, dlatego bardzo ważną rzeczą jest aby na głowie jeźdźca znajdował się kask lub toczek. Niestety, pomimo takiej ochrony w czasie upadku może dojść do złamań lub zwichnięć. Jeździectwo konne to sport bardzo intensywny, dlatego przed każdym treningiem należy pamiętać o solidnej rozgrzewce. Jeśli jednak dojdzie do sporego wysiłku a w rezultacie do bólu mięśni, należy zaopatrzyć się w masażem czy też ciepłą kąpiel. Oprócz nakrycia głowy wśród podstawowych ubrań muszą znaleźć się bryczesy. Jest to rodzaj specjalnych spodni bez szwów. Są one bardzo wygodne, nie ślizgają się po siodle. Zazwyczaj wewnętrzna strona spodni wykonana jest ze skóry. Najważniejszym jednak elementem są buty. Buty powinny posiadać 2 centymetrowy obcas, który będzie zapobiegał ześlizgiwaniu się stopy ze strzemion. Preferuje się także buty do kolan. Jeździectwo konne to dość droga dyscyplina. Więc jeśli naprawdę tego chcemy musi być to przemyślana decyzja. Nie warto od razu robić pochopnego kroku i kupować wszystkich akcesoriów. Same zajęcia są dość drogie i wahają się w granicach od 40-100 zł za jedną godzinę lekcyjną.

Decydując się na naukę musimy wybrać odpowiednią szkółkę. Przy jej wyborze ważną kwestią jest sprawdzenie stajni i sprawdzeniu w jakim są stanie, a przede wszystkim jak dba się o konie i czy przypadkiem nie są one pozostawione samopas. Koniecznie też należy sprawdzić czym są one karmione. Profesjonalna szkółka jeździecka musi zadbać o komfort swoich podopiecznych, ale przede wszystkim koni. Warto także sprawdzić czy zwierzęta mają odpowiednią ilość miejsca do wypoczynku. Przyglądnijmy się także w jakim stanie są akcesoria jeździeckie. Wybór szkółki jest bardzo ważny, ponieważ nie chodzi tylko o to aby każdy miał z tego frajdę, ale o to, aby uczył się odpowiedzialności za drugą osobę w tym przypadku konia. Nauka jazdy konnej składa się z kilku etapów. Wszystko zależy od zwinności danej osoby, jak szybko się uczy czy też ile pracy w to wkłada. Pamiętajmy, że własna praca to ponad połowa naszego sukcesu. Należy jednak pamiętać, że im wcześniej zaczniemy tę przygodę tym lepiej. Lekcje można pobierać już od 7 roku życia. Jeździectwo konne pozwala także na odkrywanie siebie. Podróży w naturę, a także daję nam poczucie wolności. Bo co może być lepszego od galopowania w nieznane?

Author: jsfedu