Idealny laptop dla graczy

Czy istnieje idealny laptop dla graczy? Czy w ogóle te mobilne urządzenia mogą sprawdzać się w tej roli?  Oczywiście, że tak, rozwój technologii na przestrzeni ostatnich lat pozwolił producentom, na stworzenie wydajnych komputerów mobilnych o najlepszych parametrach, które zadowolą nawet najbardziej wymagających graczy. Przyjęło się, że laptop dla graczy musi kosztować dużo i mieć mieniąca się we wszystkich kolorach obudowę z aluminium szczotkowanego lub karbonu, a także  podświetlaną klawiaturę.

Przez co można od razu sklasyfikować go do danej grupy spor zetów. Jednak idealny laptop dla gracza, wcale nie musi pochodzić z segmentu laptopów gamingowych. Nie raz laptopy biznesowe, czy po prostu zwykłe laptopy klasy Premium okazują się o wiele lepsza i ciekawsza propozycja w tej materii. Posiadają one bardzo dobre parametry, wytrzymały i szybki procesor, a także dobrą kartę graficzną. Przez co uruchamianie gier na takim laptopie nie stanowi żadnego problemu, nawet jeśli będą to najbardziej zaawansowane graficznie produkcje. Dlatego przed zakupem warto porównać parametry między jednym, a drugim rodzajem laptopów, ponieważ często gracze przepłacają za sam dopisek „ gamingowy” w nazwie modelu, kiedy wnętrze laptopa jest niemal identyczne.

Laptopy gamingowe

Idealny laptop dla graczy
Idealny laptop dla graczy

Jakie parametry są najważniejsze? Przede wszystkim wytrzymały procesor, najważniejsze,aby posiadał on cztery rdzenie, które właściwie są już standardem i był jak najnowszej generacji. Generacja procesora i5 lub i7 powinny wystarczać w zupełności. Pojemność RAM nie powinna być mniejsza niż 8 GB, do niedawna luksusem były 4GB RAMu, jednak wszystko to zmienia się bardzo płynnie, dlatego warto zawsze inwestować w parametry laptopa dla graczy z wyprzedzeniem „na zapas”. 8 GB RAM to optymalna ilość pamięci dla laptopów dla graczy, pozwala na wydajne i płynne funkcjonowanie laptopa. Jeśli chodzi o kartę graficzną warto pokusić się o mocniejszy model, który będzie w stanie obsługiwać gry, przez najbliższe kilka lat. Wiadomo technologia z roku na rok idzie do przodu, jednak inwestując w dobre parametry można chociaż trochę odsunąć kolejny zakup laptopa dla graczy w czasie.

Jaki powinien być laptop do gier

Oprócz tych parametrów równie ważny jest wydajny i funkcjonalny układ chłodzenia, który zabezpieczy laptop przed przegrzaniem w trakcie partii gamingowej, a także zapewni komfort użytkowania laptopa.  Dobra jakość podzespołów w trakcie pracy wytwarza bardzo wiele ciepła, dlatego taki układ chłodzenia powinien zabezpieczać pracę laptopa przez cały czas kiedy jest on używany. Przegrzania podzespołów [powoduje, że laptop dla graczy staje się mniej wydajny, a w końcowym efekcie może być też przyczyna uszkodzenia laptopa. Dobry układ chłodzenia powinien zadbać o to, aby temperatura pracy procesora i karty graficznej była zachowana na optymalnym poziomie. Dodatkowo taki system w laptopach dla graczy powinien także być cichy, ma to duże znaczenie, dla osób, które spędzają długie godziny przed monitorem. Ciekawym rozwiązaniem problem chłodzenia laptopów dla graczy są podkładki chłodzące, które wprawdzie nie zastąpią dobrego układu chłodzenia, ale skutecznie go wspomaga  w pracy. Dodatkowym plusem takiej maty jest to, że można swobodnie umieścić laptopa na kolanach bez obaw o jego przegrzanie.

Ekran w laptopie gamingowym

Kwestia ekranu w laptopie dla graczy to kolejny ultra ważny aspekt.  Pierwsza zasada jaką należy się kierować w trakcie doboru ekranu to to  aby jego matryca była matowa, przez co nie będzie odbijała światła, ani tego co dzieje się w otoczeniu i pozwala maksymalnie skupić się na grze. Po drugie rozdzielczość. Tutaj technika ściera się z kwestiami praktycznymi. Ekrany Full HD czyli wyświetlające obraz z rozdzielczością 2 Mpix, są uniwersalnym rozwiązaniem, które pozwala uzyskać przejrzysty i płynno obraz, istnieją jednak także ekrany laptopów dla graczy ultra HD, jednak ich wykorzystanie w laptopach powoduje spowolnienie procesów, poprzez duża ilość szczegółów , które są wyświetlane na ekranie.

Dodatkowo jeśli procesor laptopa dla graczy nie będzie posiadał najlepszych parametrów takie połączenie może skutkować kratkowaniem obrazu, co jest niezwykle irytującym zjawiskiem, zwłaszcza podczas grania.  Dlatego też najbezpieczniej i najbardziej ekonomicznie jest inwestować w laptopy dla graczy z ekranem Full HD. Pozostając w tematyce ekranów, niektórzy producenci oferują swoim klientom ekrany dotykowe, które co prawda raczej nie sprawdza się w trakcie grania na laptopie, jednak są ciekawa alternatywą dla myszki i klawiatury w trakcie korzystanie z internetu, przeglądania stron czy oglądania filmów.

Na wybór laptopa dla graczy oczywiście ma wpływ o wiele więcej aspektów, jednak te przedstawione, pozwalają na początek zawęzić obszar poszukiwań. Parametry techniczne,  na odpowiednim poziomie, poniżej którego nie powinno się schodzić trakcie poszukiwań laptopa dla graczy. Odpowiednie chłodzenie które optimize pracę laptopa, a także dobrej jakości ekran ze stabilnie wyświetlanym obrazem, w trakcie partii ulubionej gry.

Author: jsfedu