Podstawowe parametry komputera dla graczy

Podstawowe parametry komputera dla graczy – pierwsze dwie dekady XXI wieku przyniosły niezwykle dynamiczny wzrost popularności gier komputerowych. Najbardziej przyczynił się do tego rozwój Internetu, który sprawił, że do mody weszły gry umożliwiające rozgrywkę multiplayer. Aktualnie firmy produkujące gry komputerowe to często korporacje obracające dziesiątkami milionów dolarów, a komputery dla graczy to rynek, który jest liczony wręcz w miliardach. Dlatego też, panuje na nim ogromna konkurencja. Na co zwrócić więc uwagę kupując komputer do gier?

Czym różnią się zwykłe komputery od komputerów dla graczy?

Kupując komputer pod kątem gier komputerowych, trzeba kierować się co najmniej kilkoma, podstawowymi zasadami. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że komputery dla graczy zdecydowanie różnią się od zwykłych komputerów do użytku domowego lub do biura. Sytuację na tym rynku można porównać do motoryzacji, w której funkcjonują małe, kompaktowe auta do miast, a także superszybkie samochody dedykowane sportom motorowym. Oczywiste jest, że te pierwsze zupełnie nie spełnią swojej roli podczas wyczynowej jazdy po torze. W przypadku komputerów jest tak samo. Pomimo że ich budowa jest taka sama jak klasycznych komputerów, to wszystkie z podzespołów są produkowane w innej technologii, która spełnia wymagania najbardziej zaawansowanych gier. Kupując standardowy komputer, niestety większość produkowanych aktualnie gier nie będzie na nim funkcjonować, a w najlepszym przypadku będzie można je odpalić jedynie na najniższych parametrach, co raczej żadnego gracza nie usatysfakcjonuje.

Na co zwrócić uwagę kupując komputer dla gracza?

Kupując komputer dedykowany grom, trzeba zwrócić uwagę na trzy podstawowe parametry, które w dużej mierze decydują o wydajności całej jednostki. Są to:

  • Procesor
  • Karta graficzna
  • Ilość pamięci RAM

Są to podstawowe parametry, które decydują o wydajności komputera. Procesor jest tutaj niezwykle istotny, gdyż bez odpowiedniego taktowania każda gra będzie się regularnie zacinać. Aktualnie produkowane procesory przeważnie posiadają po kilka rdzeni, co jest absolutnym minimum, aby zachować odpowiednią wydajność pozwalającą na płynne działanie aktualnie wypuszczanych na rynek gier. Trudno mówić o płynnej pracy komputera, jeśli procesor będzie miał taktowanie poniżej 4 GHz. Optymalną sytuacją byłoby, gdyby ta moc była zwielokrotniona przez kilka rdzeni. Wtedy można już myśleć o odpaleniu gry na wysokich ustawieniach.

Podstawowe parametry komputera dla graczy
Podstawowe parametry komputera dla graczy

Kolejną kwestią jest karta graficzna, która gra bardzo dużą rolę, zarówno pod względem płynności działania komputera, jak również możliwości ustawienia odpowiedniej rozdzielczości, która wydobędzie maksimum z tego, co graficy i programiści przygotowali dla graczy w konkretnym produkcie. Aktualnie produkowane gry, są niezwykle wymagające dla kart graficznych, które często są najsłabszym ogniwem całego komputera. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając ten podzespół do swojego zestawu. Niekiedy dla uzyskania lepszego efektu stosuje się nawet jednostki, które dysponują dwiema kartami graficznymi, ale nie jest to polecane rozwiązanie i zdecydowanie lepiej zainwestować w jedną, ale wydajniejszą kartę. Komputery dla graczy wyposażone są w nowoczesne karty graficzne z łączem PCI-Express i tylko na takie karty warto zwracać uwagę, gdyż inne połączenia są archaiczne i aktualnie nie stosowane, choć nadal można je nabyć z drugiej ręki, lub ze starych zapasów kart, które się jeszcze nie sprzedały. Warto też zwrócić uwagę na to, by karta miała odpowiednio dużo pamięci ROM, co ma ogromny wpływ na wydajność jednostki w kontekście gier komputerowych. Nie mniej ważną rolę pełni pamięć podręczna RAM, która odpowiada za buforowanie danych, a jej ilość jest konieczna do tego, by zaawansowane gry komputerowe działały poprawnie. Pamięć RAM ma duże znaczenie zwłaszcza w grach, które przetwarzają bardzo duże ilości danych, czyli na przykład takie, z otwartymi światami.

Dodatkowe parametry komputera, na które warto zwrócić uwagę

Poza procesorem, kartą graficzną i pamięcią RAM, warto również zwrócić uwagę na detale, które w przypadku złego dobrania mogą znacząco osłabić moc obliczeniową komputera. Bardzo duże znaczenie ma płyta główna, bez której nawet najmocniejsze podzespoły nie będą mogły skutecznie współpracować. Powinna ona być starannie dobra, a jeśli nie kupuje się zestawu komputerowego z idealnie dobranymi podzespołami, to właśnie na płytę główną należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Komputery dla graczy ze względu na bardzo intensywny charakter eksploatacji powinny być również wyposażone w wydajny system chłodzenia, gdyż przegrzane podzespoły zaczynają pracować o wiele mniej wydajnie, co obniża ich parametry. Jeśli klasyczne metody chłodzenia zawiodą, zawsze można dokupić dodatkowe wiatraki lub zmienić obudowę, która będzie lepiej wentylowana. Profesjonalne zestawy dla graczy mają jednak chłodzenie i obudowę tak dobraną, aby spełniały wymagania bazowych podzespołów.

Author: jsfedu