Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się korygowaniem wrodzonych, jak i nabytych wad ciała, jak i korektą defektów ciała, które sprawiają dyskomfort nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. 

Chirurgia plastyczna – historia

Chirurgia plastyczna jest dziedziną wiedzy medycznej znaną i stosowaną od przynajmniej I wieku naszej ery, kiedy to zostały przeprowadzone pierwsze zabiegi w obrębie oczu. W XV wieku przeprowadzano udokumentowane eksperymenty polegające na odtworzeniu ubytków w niektórych z pośród części ciała (na przykład ubytki w obrębie nosa), jak i próbowano przyczepić płaty skóry – eksperymenty były przeprowadzane na zwierzętach, a nie na ludziach. Biorąc pod uwagę niedostateczną antyseptykę, zabiegi te nierzadko kończyły się oczywiście niepowodzeniem. Pierwsze całkowicie udane operacje przeprowadzone w ramach chirurgii plastycznej to już druga połowa dwudziestego wieku. W naszym kraju pierwszy szpital chirurgii plastycznej otwarto w 1951 roku w Polanicy-Zdroju. W 1976 r. szpital chirurgii plastycznej został przeniesiony z Polanicy-Zdroju do Warszawy. 

Czym dokładnie zajmuje się chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna
Chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna jest zdecydowanie szeroką specjalizacją medyczną. Zajmuje się leczeniem oparzeń, jak i blizn pooparzeniowych. Ponadto leczy wady wrodzone i nabyte (chirurgia ręki), wraz z replantacjami po wykonanych amputacjach. Najbardziej poznaną w szerszych kręgach dziedziną chirurgii plastycznej stanowi chirurgia estetyczna. Polega ona na poprawianiu realnych, jak i odczuwanych subiektywnie przez pacjentów defektów w obrębie urody, takich jak chociażby odstające uszy, nazbyt duży nos, albo za małe, lub za duże piersi. Chirurgia plastyczna to jednak głównie operacje rekonstrukcyjne po zmianach mających związek z chorobami nowotworowymi w obrębie kończyn i twarzy, po obrażeniach głowy, twarzy i kończyn, po głębokich i rozległych oparzeniach, jak i po przewlekłych ubytkach tkanek. Chirurgia plastyczna pomaga także w wypadku wad wrodzonych twarzy, chociażby rozszczepie wargi, w wypadku amputacji, oskalpowania, jak i zerwania ścięgien. Leczy również zniekształcenia po operacjach, po przebytych urazach, czy chorobach. Najprościej rzecz ujmując, chirurgia plastyczna dzieli się na chirurgię kosmetyczną (estetyczną) i chirurgię rekonstrukcyjną. Chirurgia plastyczna nierzadko wymaga współpracy ze specjalistami z zakresu innych dziedzin medycyny, takimi jak neurochirurdzy, okuliści, laryngolodzy, ortopedzi, fizjolodzy, rehabilitanci i ortopedzi. Zabiegi przeprowadzane w ramach chirurgii plastycznej związane są nierzadko z koniecznością konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych. 

Na czym polega chirurgia plastyczna – najczęściej stosowane metody

Metody, które stosowane są w obrębie chirurgii plastycznej zależne są głównie od rodzaju problemu, z którym zgłosi się dany pacjent. W wypadku oparzeń, jak i blizn pooparzeniowych w grę wchodzić będzie przeszczep skóry. Zwykle pobierana jest ona od samego pacjenta, z części ciała niewidocznych i zdrowych, chociażby z ud, czy pośladków. Po urazach, ale i operacjach, które polegają na wycinaniu tkanek zaatakowanych przez nowotwory konieczna jest nierzadko rekonstrukcja wybranej części ciała, tym bardziej jeżeli uszkodzenie wystąpi w obrębie twarzy pacjenta. W takich wypadkach chirurgia plastyczna posiada do swojej dyspozycji coraz to bardziej zaawansowane i nowocześniejsze techniki rekonstrukcji. Zabiegi estetyczne przeprowadzane w ramach chirurgii plastycznej mogą polegać na przykład na redukcji zbędnej tkanki, albo na zmianie kształtu wybranej części ciała pacjenta (kości policzkowych, nosa, czy uszu). Możliwy jest także w ramach chirurgii plastycznej chociażby przeszczep włosów. Chirurgia plastyczna w swojej estetycznej (kosmetycznej) odmianie to również operacje przeprowadzane celem powiększania (wszczepienia pod skórę piersi specjalistycznych implantów), albo wręcz przeciwnie pomniejszenia biustu, liposukcja polegająca na odessaniu zbędnej tkanki tłuszczowej, korekta opadających powiek, plastyka brzucha na przykład po intensywnych odchudzaniu, czy lifting twarzy. Coraz częściej do gabinetów chirurgów plastycznych trafiają także pacjenci po nieudolnie przeprowadzonych zabiegach o charakterze estetycznym w innych placówkach. W takim wypadku nierzadko potrzebna będzie nie tylko korekta, ale również interwencja chirurgiczna, która usunie przykładowo niewłaściwie założone implanty biustu, jak i dokonał rekonstrukcji wybranego obszaru na ciele. 

Ryzyko mające związek z zabiegami chirurgii plastycznej

Jak w przypadku innych zabiegów operacyjnych, również te przeprowadzane w obrębie chirurgii plastycznej związane są z pewnym ryzykiem, bowiem jest to ingerencja w organizm. Zwykle przebiegają one również w pełnej narkozie, co nie będzie obojętne dla zdrowia pacjentów. Dlatego też decyzja o poddaniu się zabiegowi chirurgii estetycznej wymagać będzie przemyślenia i świadomej decyzji, to jest rozważenia wszelkich problemów, które mogą wystąpić w trakcie, albo po zabiegu. 

Author: jsfedu