Dlaczego warto kupować dyski SSD?

Dlaczego warto kupować dyski SSD? Kilkanaście lat temu zdecydowana większość osób za najważniejsze podzespoły komputera uważała procesor, kartę graficzną czy ewentualnie pamięć RAM. Mało kto zastanawiał się nad tym, jak istotny jest dysk twardy. Kiedyś na rynku nie było dostępnych innowacyjnych dysków twardych zapewniających szybki odczyt oraz zapis danych. Dzięki wprowadzeniu na rynek innowacyjnych dysków SSD wszystko się zmieniło . Dyski SSD powodują, iż komputer może działać znacznie sprawniej. Dlaczego jeszcze warto inwestować w dyski SSD? 

Dysk SSD – co to takiego?

Dysk SSD (z angielskiego Solid State Drive) to urządzenie pamięci masowej, które przeznaczone jest do przechowywania rozmaitych danych na komputerze bądź laptopie. Dyski SSD budowane są w oparciu o wykorzystanie pamięci flash, czyli takiej samej jak w pendrive’ach. Dyski SSD są bardzo szybkie  i wydajne, jednak dla wielu osób mają jedną podstawową wadę: chodzi o to, iż są one bardzo drogie. Z tego względu zdecydowana większość użytkowników wykorzystuje dyski SSD jako dyski systemowe – to powoduje, iż system komputera uruchamia się w maksymalnie kilkanaście sekund.

Gdzie przyda się dysk SSD?

Czy dyski SSD są w ogóle potrzebne? Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie i po co można je wykorzystywać. Okazuje się, że dyski SSD można wykorzystywać na bardzo wiele sposobów. Ich podstawowym atutem jest fakt, iż są one znacznie szybsze od tradycyjnych dysków HDD, co powoduje, że cały system operacyjny komputera działa znacznie wydajniej oraz w ogóle się nie zacina. Na dysku SSD powinny być zapisane tylko te pliki, które w całości wykorzystują potencjał naszego komputera bądź laptopa.

W wykorzystaniu potencjału komputera najważniejszy jest oczywiście system operacyjny oraz najczęściej uruchamiane aplikacje oraz programy graficzne. Te pliki, które są mniej istotne oraz rzadziej stosowane, można zapisywać na dysku HDD, pendrivie lub w chmurze. Jeśli nie zaopatrzymy się w dodatkowy dysk, to nasz dysk SSD bardzo szybko się zapełni i nie będziemy mieli miejsca na niezbędne pliki.

Najważniejsze zalety dysków SSD

Dyski SSD mają cały szereg zalet. Jedną z najważniejszych jest ogromna odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wynika to z tego, że dyski SSD nie posiadają żadnych części ruchomych. Mają one wyłącznie elementy elektroniczne. Jeśli dyski SSD upadną, to nie ma ryzyka, że zostaną uszkodzone. Tradycyjne dyski HDD są z kolei produkowane wyłącznie z elementów ruchomych, przez co ryzyko ich uszkodzenia jest naprawdę ogromne. Dyski SSD są idealne do przenoszenia oraz przechowywania danych.

Dlaczego warto kupować dyski SSD?
Dlaczego warto kupować dyski SSD?

Następnym atutem dysków SSD jest ich bezgłośna praca. Jeśli pracujemy na komputerze lub laptopie w bardzo cichym miejscu, to i tak nie usłyszymy pracy dysku SSD. Budowa dysków SSD powoduje również, iż zużywają one mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi dyskami SSD. Dzięki temu mamy zapewnioną dłuższą pracę laptopa bez niepotrzebnego ładowania. W ten sposób można zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Mniejszy pobór energii spowodowany jest niską temperaturą pracy komputera, co dodatkowo wpływa także na bezpieczeństwo zgromadzonych na dysku danych. Wysokie temperatury mogą powodować rozmaite uszkodzenia.

Wiele osób ceni również dyski SSD ze względu na fakt, iż mają one małą masę. Niektórzy podkreślają jednak, iż czasami cięższe są ich obudowy. W tej chwili są na rynku już dostępne takie dyski SSD, które nie posiadają obudowy (mSata). Wykorzystuje się je przede wszystkim w ultrabookach oraz małych laptopach, których masa wynosi czasami mniej niż 1 kilogram.

Oprócz wszystkich powyżej opisanych atutów nie można również zapomnieć o niezwykle ważnej zalecie, jaką jest wydajność. Na wydajność dysków SSD ma wpływ przede wszystkim czas dostępu, szybkość zapisu oraz odczytu danych. Parametry te są znacznie lepsze niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD. W chwili obecnej zakup najtańszego dysku SSD wiąże się z wydatkiem około 200-400 złotych.

Najważniejsze wady dysków SSD

Każde urządzenie ma zarówno zalety, jak i wady. Nie inaczej jest w przypadku dysków SSD. Najistotniejszą wadą tego rodzaju dysków jest ich zdecydowanie za mała pojemność, która wynosi z reguły 128 lub 256 GB. Dla porównania: dyski HDD w takiej samej cenie mogą mieć nawet 2 TB pojemności. Cena i pojemność to dwie najpoważniejsze wady, które sprawiają, iż dyski SSD wśród niektórych osób mają słabe opinie.

Kolejną wadą jest nieco ograniczona żywotność tego typu dysków. Wynika ona z tego, że kości pamięci mogą wytrzymać jedynie do około 1 miliona cykli zapisu danych. Nie jest to aż tak ważne, jak kontroler pamięci, który jest najczęściej psującym się elementem we wszystkich obecnie produkowanych dyskach SSD. Gdy sformatujemy dysk, nasze dane w dalszym ciągu będą bezpieczne, jednak sam dysk może zostać uznany za uszkodzony. Każdy z nas przed zakupem dysku SSD powinien dokładnie zastanowić się, co jest dla niego najważniejsze: pojemność dysku czy wydajność? W pierwszym przypadku lepszym rozwiązaniem będą dyski HDD, zaś w drugim bezkonkurencyjne okażą się dyski SSD.

Author: jsfedu