Doradca finansowy

Zapewne większość osób spotkała się kiedyś z pojęciem doradca finansowy. W praktyce jednak tylko niewielka część zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie ze sobą taka współpraca i jakich profitów możemy się spodziewać. Dlaczego usługi doradcy finansowego cieszą się tak dużą popularnością? Co sprawia, że tak często się na nie decydujemy? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Porównywanie ofert w jednym miejscu

Doradca finansowyPrzede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że profesjonalni doradcy finansowi współpracują z różnorodnymi bankami, w konsekwencji oferują pomoc w produktach różnorodnych instytucji kredytowych. Dzięki temu możliwe jest zaoferowanie optymalnych rozwiązań, które są dopasowane do naszych indywidualnych wymagań i oczekiwań. Doradcy nie są ograniczeni jednym produktem, a także nie kierują się swoimi planami sprzedażowymi- biorą pod uwagę przede wszystkim dobro samego klienta. Osoby, które wybiorą się bezpośrednio do doradcy bankowego oferują jeden produkt, w konsekwencji robi on wszystko co w jego mocy, aby dokonać sprzedaży. Sprawia to, że oferta jest upiększana, ukazywane są jedynie pozytywne aspekty, a te negatywne pomijane. Właśnie z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest zewnętrzny doradca finansowy, który może porównać ze sobą wszystkie oferty, aby znaleźć plusy i minusy. Przedstawiane są wówczas nam najlepsze oferty, które faktycznie są korzystne. 

Dostęp do aktualnych ofert bankowych

Najlepsi doradcy finansowi regularnie śledzą zmiany, które zachodzą w ofertach bankowych. Mowa nie tylko o parametrach cenowych (prowizje, oprocentowanie, koszty związane z ubezpieczeniem), ale również o procedurach bankowych, oceny jakościowej, liczenia zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to, że klient pozna ceny poszczególnych ofert, a także tendencje w zakresie czasu przetwarzania wniosku kredytowej i tendencje w zakresie przyznawalności kredytu. Należy w tym miejscu podkreślić, że dzięki doradcy mamy również dostęp do aktualnych ofert promocyjnych- z reguły są dostępne jedynie przez krótki czas, a klient praktycznie nie ma szans, aby dowiedzieć się tego od pracownika banku. Warto mieć to na uwadze.

Analiza zdolności kredytowej

Ustalenie zdolności kredytowej klienta jest możliwe na podstawie takich danych, jak chociażby: źródło i wysokość dochodów klienta, ilość osób w rodzinie, zaciągnięte zobowiązania. Niektóre banki nie akceptują z jakichś powodów części źródeł dochodu. Instytucje przyjmują różnorodne kwoty, które klient musi zostawić na utrzymanie członka rodziny. W różny sposób liczone są także koszty obsługi posiadanych limitów na koncie i na kartach kredytowych. W praktyce to wszystko powoduje, że w każdym banku możemy mieć nieco inną zdolność kredytową. Profesjonalny doradca finansowy wie jednak, w jaki sposób liczona jest zdolność kredytowa w poszczególnych bankach. Przygotowuje również potencjalnie zainteresowanego klienta do złożenia wniosku. Jasno wskazuje, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było uzyskanie kredytu w wybranym banku. Niekiedy konieczne okaże się zamknięcie karty kredytowej, zmiana okresu spłaty kredytu, ograniczenie limitów występujących na koncie.

Negocjowanie warunków kredytu

Doradca finansowy w zdecydowanej większości przypadków posiada szeroką wiedzę w zakresie ofert poszczególnych banków. Niektóre mają charakter pakietowy – oznacza to, że klient korzystając z opcjonalnych produktów może uzyskać obniżenie marży kredytowej, co powoduje zmniejszenie sumy odsetek do zapłacenia. Dodatkowo doradcy zdają sobie sprawę z tego, do jakiej wysokości możliwe jest negocjowanie oprocentowania, a także do jakiego okresu może skrócić czas ubezpieczenia. Specjaliści wykorzystują te informacje, dzięki czemu są w stanie pomóc klientom, aby osiągnąć możliwie najlepsze warunki kredytowania. Przełoży się to oczywiście bardziej zadowalające oszczędności. W skali okresu kredytowania mowa o kwotach z rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, zatem stawka jest ogromna. 

Pomoc w zakresie formalności

Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że doradcy finansowi doskonale wiedzą, jaki zakres jest niezbędny do tego, aby złożyć wniosek w konkretnej instytucji bankowej. W zależności od tego, jaki jest cel kredytowania, już na początku ustalana jest lista dokumentów, które są konieczne. Pomoc doradcy jest szczególnie istotna, jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości na pierwotnym rynku. Do tego typu transakcji wymagany jest szereg dokumentów chociażby od dewelopera. Co ciekawe, doradca często wyręcza w uzyskaniu najbardziej podstawowych. Do podobnych incydentów dochodzi, jeśli chcemy zakupić nieruchomość za pomocą biura nieruchomości. Nie musimy zatem na własną rękę angażować się w proces gromadzenia wielu dokumentów. Specjalista napisze przedwstępną umowę i zweryfikuję umowę, która została przygotowana przez osobę zajmującą się sprzedażą. 

Author: jsfedu12