Fryzjer – gdzie można oddać włosy? Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że nasze włosy nie muszą lądować na podłodze salonu fryzjerskiego, a następnie w koszu. Możemy oddać je, by powstała z nich piękna peruka. Możemy w ten sposób wspomóc wybraną fundację, lub po prostu zarobić dodatkowe pieniądze. Gdzie można oddać włosy?
Fundacje charytatywne
Coraz więcej fundacji charytatywnych gromadzi włosy, by w ten sposób spełniać cele zapisane w statucie organizacji. Dzieje się tak zazwyczaj na dwa znane powszechnie sposoby – z włosów robione są peruki lub włosy te są po prostu sprzedawane.
Wytwarzanie peruk
Niektóre fundacje zajmują się wyrabianiem peruk dla osób, które pozostają pod ich opieką. W takiej sytuacji fundacja przyjmie od nas włosy, a następnie przekaże je specjaliście, z którym współpracuje. W ten sposób powstają piękne peruki.
Do kogo trafiają peruki?
Jeśli oddamy włosy do fundacji, która sama wykorzystuje włosy i przerabia je na peruki, to trafią one do osób, które z jakiegoś powodu straciły własne włosy. Często będą to na przykład osoby, które walczą z chorobą nowotworową i włosy straciły wskutek intensywnej chemioterapii. Niektóre fundacje skupiają się na pomocy konkretnej grupie – na przykład kobietom chorym na raka lub dzieciom, które wskutek choroby lub operacji straciły włosy.
Sprzedawanie włosów
Jeśli fundacja nie współpracuje ze specjalistą lub specjalistką od wytwarzania peruk, to nasze włosy najprawdopodobniej sprzeda. Często dla takich organizacji skupy proponują korzystne ceny, dzięki czemu na cele uda się zebrać większą kwotę, niż wtedy gdy włosy sprzedaje osobiście osoba prywatna.
Na co wydawane są pieniądze?
Pieniądze ze sprzedaży naszych włosów przekazanych dla fundacji zawsze przeznaczone zostaną na realizację celów statutowych. Niejednokrotnie będzie to właśnie zakup peruk dla podopiecznych, którzy stracili własne włosy. Może to być także opieka medyczna, pomoc psychologiczna i każdy inny cel pomocowy, który realizuje założenia danej fundacji.
Jak oddać włosy na cele charytatywne?
Włosy na cele charytatywne możemy oddać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest udanie się do salony fryzjerskiego, który współpracuje z daną fundacją. Wykazy takich miejsc zazwyczaj znajdziemy w odpowiedniej zakładce na witrynie internetowej fundacji. Niekiedy również na stronie salonu fryzjerskiego znajdziemy informację, czy współpracuje on z jakąś fundacją. Kiedy udajemy się do salonu w celu ścięcia włosów muszą one być czyste, suche, ale nie możemy nakładać na nie odżywki ani żadnych preparatów stylizujących.
Drugi sposób to samodzielne obcięcie włosów. Włosy ściąć można w domu i wysłać je pocztą na adres wybranej fundacji. Przed ścięciem włosy należy przygotować tak, jak w przypadku ścinania ich w salonie, to znaczy umyć i poczekać, aż całkowicie wyschną. Nie należy nakładać na nie maski, odżywki, ani żadnych innych preparatów, w tym stylizujących. Tak przygotowane włosy należy zapleść w grube warkocze. W zależności od grubości włosa może być to jeden, albo nawet cztery czy sześć warkoczy. Kosmki związujemy dwa razy. Raz przy głowie, zanim zaczniemy zaplatać warkocze, oraz drugi raz po zapleceniu włosów. Tak przygotowane warkocze ścinamy tuż przy głowie.
Kiedy warkocze są już gotowe należy je zabezpieczyć. Możemy zrobić to zawijając je delikatnie w ręcznik papierowy. Następnie wkładamy je do odpowiednio dużej i mocnej koperty. Przesyłkę należy zaadresować na adres podany na stronie fundacji i wysłać na poczcie. Niezwykle ważne jest to, by od ścięcia do wysyłki nie minęło więcej niż dziesięć dni.
Jakie włosy można oddawać?
Żeby móc oddać włosy do fundacji, należy spełnić kilka warunków. Zazwyczaj obcięte warkocze muszą mieć minimum 25 centymetrów długości. Ponadto muszą być w dobrym stanie i czyste. Włosy przesuszone, połamane, zniszczone stylizacją – nie będą nadawały się na peruki ani na sprzedaż, nie przydadzą się więc fundacji. Istotna jest też fryzura – niewskazane są włosy mocno wycieniowane. Zazwyczaj nie są przyjmowane także włosy farbowane, ani włosy rozjaśniane. Na pewno natomiast zostaną przyjęte włosy zdrowe w ich naturalnym kolorze.
Sprzedaż włosów w salonie
Wiele salonów fryzjerskich prowadzi także skup włosów od osób prywatnych. Ceny bywają różne i zależą od długości włosa. Zazwyczaj wynoszą one od 2 00 do 4 00 złotych za 100 gram włosów. Często za włosy blond doliczany zostaje dodatek, który wynosi od 10 do 30% wartości włosów. Warto mieć na uwadze, że o ile w przypadku fundacji wystarczą kosmki o długości 25 cm, to w skupach najczęściej spieniężyć możemy włosy dopiero od 40 cm długości. Nie chodzi tutaj także o długość najdłuższego włosa w warkoczu, a o średnią długość wszystkich włosów.
Co ciekawe, tutaj istnieje także możliwość oddania włosów farbowanych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że często wartość takiego włosa jest dużo niższa. Niektóre salony skupują je za zaledwie połowę ceny.
Jak przygotować włosy?
Włosy do sprzedaży należy przygotować tak samo, jak do oddania. Oznacza to, że należy je umyć delikatnym szamponem i pamiętać o tym, by nie nakładać już na nie żadnej odżywki. Następnie włosy należy starannie rozczesać, ale nie używać do tego żadnych kosmetyków do stylizacji. Włosy można zapleść w warkocze i ściąć samodzielnie, lub pójść do salonu i tam poprosić o ścięcie.