Jak dbać o biżuterię — dziesięć sprawdzonych rad

Jak dbać o biżuterię — dziesięć sprawdzonych rad – każda kobieta chce wyglądać wyjątkowo. Dlatego wiele z nich wybiera odpowiednią dla siebie biżuterię, która odpowiada jej upodobaniom i gustom. Warto zatem zadbać o biżuterię srebrną tak by, jak najdłużej cieszyła oko swoim blaskiem. Trzymając się dziesięciu przykazań dbania o biżuterię, przedłużymy jej życie o wiele lat.

Rady jak nosić biżuterię

Po pierwsze — biżuterię nosimy tak naprawdę, jak chcemy i kiedy chcemy ważne, żeby wiedzieć, kiedy ją zdjąć. Biżuterię, zwłaszcza tą noszoną na dłoniach i rękach jak pierścionki, obrączki czy bransoletki ściągamy zawsze przed pracą fizyczną. Nie ważne czy w życiu zawodowym, czy w domu. Nosząc biżuterię na rękach najłatwiej uszkodzić ją mechanicznie właśnie podczas pracy. Bransoletki łatwo mogą nam się zahaczyć i zerwać. Pierścionki mogą się zarysować, uszkodzić możemy wklejone w nie kamienie szlachetne, lub możemy oderwać wystające elementy. Nosząc biżuterię podczas sprzątania, dodatkowo narażamy ją na kontakt z silnymi detergentami (nawet nosząc rękawiczki) takimi jak chlor, które są szczególnie niebezpieczne dla kamieni szlachetnych oraz mogą powodować ciemnienie i odbarwienie srebra i złota.

Jak dbać o biżuterię — dziesięć sprawdzonych rad
Jak dbać o biżuterię — dziesięć sprawdzonych rad

Po drugie — biżuterię zdejmujemy przed snem. Kolczyki srebrne łatwo mogą się odkształcić lub zarysować. Mogą także zaplątać się w dłuższe włosy i zerwać. Biżuteria często robiona jest z tak zwanego dmuchanego złota, czyli z bardzo cienkich rurek, które w środku są puste. Dlatego też w czasie snu łatwo nam je wgnieść, niestety takie uszkodzenia często są już nieodwracalne.

Po trzecie — nie nosić ciasno biżuterii. Zasada ta tyczy się głównie pierścionków i kolczyków. Pierścionki noszone na dwóch sąsiednich palcach lub dwa na tym samym palcu łatwo mogą ocierać się o siebie wzajemnie. Będzie to powodowało zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, które z czasem staną się mocno widoczne i osłabią konstrukcję pierścionka. To samo tyczy się noszenia wielu kolczyków w jednym uchu. Warto zadbać o to, by poszczególne z nich nie ocierały się o siebie.

Po czwarte — dobierz ciężar wisiorka do łańcuszka. W modzie są naszyjniki składające się z łańcuszka zakończonego wisiorkiem. Często nie przewidując konsekwencji i chcąc wyeksponować sam wisior, zawieszamy go na delikatnym złotym lub srebrnym łańcuszku. Ciężar wisiora, zwłaszcza takiego z kamieniem może powodować rozciąganie się oczek i ich osłabianie. W konsekwencji tego mogą one pękać, przez co łatwo możemy zgubić zarówno wisior, jak i łańcuszek. Jeśli nie zgubimy łańcuszka, często nie będzie się on nadawał do naprawy z powodu swojej delikatności.

Po piąte — uważaj na kosmetyki. Biżuterię powinniśmy zakładać na samym końcu, nie tylko uchroni ją to przed przypadkowym uszkodzeniem przy ubieraniu, ale także pozwoli ograniczyć kontakt z kosmetykami do minimum. Kosmetyki, zwłaszcza takie jak perfumy, kremy do rąk czy podkład w kontakcie z biżuterią mogą pozostawiać na niej plamy a w dłuższym kontakcie powodować odbarwienia biżuterii, czy uszkodzenia chemiczne.

Rady na temat przechowywania biżuterii

Po szóste — biżuterię musimy odpowiednio przechowywać. W modzie są stojaki lub wieszaki na biżuterię, wygodne zwłaszcza przy długich kolczykach lub wisiorach. Jednak stały kontakt z powietrzem, światłem i kurzem niekorzystnie wpływa na każdy rodzaj biżuterii. Biżuterię powinno przechowywać się w odpowiednich szkatułach na biżuterię, w których każda rzecz będzie mieć własną przegródkę, najlepiej wyłożoną materiałem. Dzięki temu pierścionki i krótkie kolczyki nie będą ocierać się o siebie i rysować a łańcuszki plątać między sobą. Biżuterię można przechowywać także w lnianych lub bawełnianych (ewentualnie foliowych, strunowych) woreczkach, układanych w ciemnej szufladzie

Po siódme — nie moczyć. Zarówno w czasie noszenia, jak i przechowywania musimy uważać, by biżuterii nie narażać na zbyt długi kontakt z wodą i wilgocią. Dlatego nie zabieramy jej pod prysznic, pierścionki zdejmujemy przed myciem rąk i co najważniejsze — nie trzymamy biżuterii w łazience! Wiele kobiet uważa to za dużą wygodę, przed prysznicem zdejmujemy i odkładamy, a po porannym makijażu zakładamy. Jednak długa ekspozycja na wilgoć będzie powodować pojawianie się plam oraz przebarwień i przyśpiesza proces oksydacji, czyli matowienia złota i srebra.

Po ósme — nie rozciągaj. Przy przechowywaniu biżuterii musimy także zwrócić uwagę, by nadmiernie jej nie zginać i nie rozciągać. Dlatego duże kolie, korale i ciężkie naszyjniki najlepiej przechowywać w dopasowanych do rozmiaru pudełkach jubilerskich.

Rady jak wyczyścić biżuterię

Po dziewiąte — biżuterię należy czyścić regularnie. Jest wiele domowych sposobów na czyszczenie biżuterii. Do czyszczenia srebrnej biżuterii poleca się pastę do zębów lub pastę z sody oczyszczonej, do czyszczenia złota mieszankę sody oczyszczonej z octem lub wodę mydlaną, kamienie szlachetne poleruje się spirytusem a perły czyści się solą. Można wykorzystywać także ściereczki do czyszczenia biżuterii, dostępne w każdym sklepie z biżuterią.

Po dziesiąte — oddaj profesjonaliście. Każdą, często noszoną biżuterię raz do roku powinien obejrzeć złotnik lub jubiler. Wyczyścić ją profesjonalnymi metodami i określić czy nie ulega zniszczeniu.

Author: jsfedu