Co daje dłużnikowi upadłość konsumencka?

Co daje dłużnikowi upadłość konsumencka? Z pojęciem upadłości konsumenckiej spotkał się każdy z nas. Pomimo to niewiele osób faktycznie myśli o tym, aby ją ogłosić. Co daje upadłość konsumencka i dla kogo jest ona przeznaczona? Czy warto ją ogłosić? Odpowiadamy.

Upadłość konsumencka – dla kogo?

Na początku zastanówmy się, kto w ogóle może ogłosić upadłość konsumencką? Generalnie może zrobić to każdy, kto jest niewypłacalny. Co oznacza bycie niewypłacalnym? Otóż jesteśmy niewypłacalni, jeśli nie potrafimy regulować swoich zobowiązań przez okres co najmniej trzech miesięcy. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może zgłosić sam wierzyciel lub osoba zadłużona. Jeszcze do niedawna dłużnik nie mógł celowo doprowadzić do niewypłacalności. Oznacza to, że mogła ona nastąpić na skutek utraty pracy bądź choroby. Jeśli jednak przyczyną niewypłacalności było niefrasobliwe zarządzanie majątkiem, to sąd oddalał wniosek o ogłoszenie upadłości. Dziś jednak wiele się zmieniło. Wniosek do sądu może zostać każdy, kto nie ma możliwości spłacania swoich zobowiązań przez okres minimum trzech miesięcy. Upadłość konsumencka, w przeciwieństwie do upadłości firm, dotyczy jedynie osób fizycznych. Upadłość przedsiębiorstwa wiąże się bowiem z zupełnie innymi konsekwencjami, niż upadłość konsumencka.

Uwolnić się od długów

Każdy, kto chce ogłosić upadłość konsumencką, w rzeczywistości chce się uwolnić ze spirali zadłużenia. Tak bowiem nazywa się sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie spłacać swoich zobowiązań w terminie. Niemniej jednak upadłość konsumencka nie oznacza, że uwolnimy się od długów od razu. Wręcz przeciwnie, najpierw będziemy musieli spłacić wierzycieli. Spłaty dokonuje syndyk z majątku, który posiadamy. Oczywiście ustawa jasno określa, czego syndyk spieniężyć nie może. Dodatkowo ustawodawca zadbał o to, aby dłużnik nie musiał spłacać swoich długów przez całe życie. Jeśli na dzień ogłoszenia upadłości nie jest on w stanie spłacić wierzycieli, to jego długi mogą zostać umorzone. Ogłoszenie upadłości jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcąc zacząć nowe życie, bez długów. Nie oznacza to jednak, że możemy zadłużać się do woli, a następnie ogłosić upadłość. Niestety, w miarę możliwości musimy spłacać swoje długi. Niemniej jednak cała procedura ogłoszenia upadłości powinna zakończyć się w ciągu 36 miesięcy. Oznacza to, że jeśli w ciągu 3 lat nie spłacimy długów, to jesteśmy od nich poniekąd wolni. Dodatkowo spłaty nie dokonujemy sami – robi to za nas syndyk. Wierzyciele nie mogą zgłaszać się do nas osobiście, grozić nam ani nas nachodzić.

Co daje upadłość konsumencka?

Co daje dłużnikowi upadłość konsumencka?
Co daje dłużnikowi upadłość konsumencka?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala rozpocząć nowe życie. Będzie ono wolne od zadłużenia, ponagleń i przypomnień o spłacie. Co więcej, wierzyciele nie mają prawa dochodzić na drodze sądowej swoich należności. Jeśli sąd ogłosi upadłość, to nie musimy martwić się o spłatę długów. Nie musimy przejmować się spieniężeniem majątku – jest to zadanie syndyka. Nie oznacza to, że z każdego jego kroku będziemy zadowoleni. Upadłość konsumencka, tak jak i upadłość działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Nie możemy bowiem samodzielnie dysponować swoim majątkiem. Podczas trwania postępowania upadłościowego nie możemy w zasadzie zaciągać nowych zobowiązań. Syndyk może spieniężyć cały nasza majątek, oczywiście poza ustawowymi wyjątkami. Niemniej jednak może pozbawić nas mieszkania czy samochodu. O ile jeszcze nasze miejsce zamieszkania zostanie zabezpieczone, o tyle nikt nie zabezpieczy na przykład naszego dojazdu do pracy. Pomimo tego powinniśmy pomyśleć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, gdy nie dajemy sobie rady z spłatą długów. W rzeczywistości przynosi ona bardzo dużą korzyść, jaką jest uwolnienie się z pętli zadłużenia. Możemy zacząć naszą historię zupełnie od nowa. Osoby, które ogłosiły upadłość konsumencką, mówią, że czują się, jakby ktoś podarował im nowe życie. Tylko zadłużeni zdają sobie sprawę z tego, jak ciężko żyje się mając na karku mnóstwo zobowiązań finansowych. Ogłaszając upadłość konsumencką mamy pewność, że wszystkie czynności wykonywane są zgodnie z prawe. Nie musimy żyć w strachu przed wierzycielami – możemy podarować sobie spokój duszy.

Sprawdź również:

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłosić upadłość konsumencką możemy na własną rękę. Wiele osób korzysta jednak z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii od upadłości konsumenckiej. Dlaczego? Ponieważ kancelarie konsumenckie zatrudniają prawników, którzy pomogą nam przejść przez całą sprawę bez większych problemów. Chodzi tutaj przede wszystkim o dopełnienie wszelkich formalności i reprezentację przed sądem. Osoby zadłużone często boją się popełnić jakikolwiek błąd. Uchroni je przed tym dobry adwokat lub radca prawny. Niestety, jego pomoc sporo kosztuje. Niemniej jednak i tak zabezpieczmy pewne środki, aby uwolnić się od długów na resztę życia. Co ciekawe, upadłość konsumencką można ogłosić więcej, niż jeden raz. Pomimo, iż mamy do tego prawo, każdy zadłużony powinien jak najlepiej wykorzystać nową szansę na lepsze życie.

Author: