Za co odpowiada pamięć RAM?

Za co odpowiada pamięć RAM? Komputer to niezbędne narzędzie, które używa większość z nas. Dla jednych to niezbędny sprzęt do pracy, dla innych jedyna forma rozrywki. W każdym takim urządzeniu do poprawnej pracy całości, niezbędne są poszczególne elementy, które razem tworzą tą machinę odpowiedzialną za poprawną pracę komputera lub laptopa. Jednym z elementów, które są niezwykle ważne jest pamięć RAM. Stanowi ona bardzo ważną część w komputerze.

Chcąc wytłumaczyć czym ona jest i za co jest odpowiedzialna, najprościej jest ukazać się w praktyce. Kiedy zapisujemy dokumenty na laptopie lub na komputerze, wszelkie pliki umieszczone zostają na dysku twardym i zostają tam one na stałe. W przypadku jednak, gdy korzystamy z jakiegokolwiek programu, wówczas wszystko musi być zapisane tymczasowo, by mogło to poprawnie działać. Kiedy oglądamy film na YouTubie, kiedy tworzymy tekst w edytorze, kiedy gramy – w każdym przypadku w momencie działania zapisywane są informacje tymczasowe, które po zamknięciu programu, znikają. Są jednak niezbędne w trakcie samej pracy. I za to właśnie odpowiedzialna jest pamięć RAM, o jakiej warto dowiedzieć się nieco więcej.

Czym jest pamięć RAM?

RAM to po angielsku Random Access Memory , a więc w rozumieniu na język polski to pamięć o dostępie swobodnym. Może to być inaczej określenie pamięci operacyjnej, która działa jako bufor dla danych. RAM znajduje się zarówno w laptopie, w komputerze, w drukarce, czy w każdym innym sprzęcie mobilnym. Aby mogło u nas cokolwiek działać w danej chwili, to właśnie pamięć RAM stanowi tutaj podstawę i rzecz priorytetową. Za co odpowiedzialna jest więc ta pamięć? Najogólniej mówiąc odpowiada ona za płynną pracę naszego komputera. Dzięki temu, że moduł taki tymczasowo przechowuje informacje, mamy do nich pełen dostęp, a więc dany program działa bez zarzutu. Pamięć RAM odpowiada między innymi za to, że oglądając film, ten nam się nie zacina. Pamięć ta odpowiada za to, że pisząc artykuł, możemy robić to w sposób płynny. To właśnie ona odpowiada za to, byśmy bez problemu mogli przechodzić między poszczególnymi zakładkami przeglądarki lub różnymi programami. Jeśli pamięć jest za mała, wówczas mamy problem z wyświetlaniem się poszczególnych stron, dlatego też w takich przypadkach często istnieje konieczność zwiększenia tej pamięci. Jej obecność jest ważna przy pracy na zaawansowanych aplikacjach, aby nie dochodziło do jakichkolwiek zakłóceń. Ma ona istotne znaczenie także dla graczy, bo aby dana gra działała odpowiednio, potrzebna jest do tego stosowna pamięć RAM.

Jakie parametry RAM mają istotne znaczenie?

Za co odpowiada pamięć RAM?
Za co odpowiada pamięć RAM?

Zazwyczaj w momencie, kiedy wybieramy RAM, zwracamy przede wszystkim uwagę na pojemność. Czy jest to jednak jedyny czynnik, jaki stanowi tutaj całą istotę? Oczywiście, że nie. Patrząc bowiem na parametry danego modułu, istotną rolę odgrywają także i inne rzeczy, o których warto niewątpliwie powiedzieć. Kupując pamięć RAM spójrzmy więc na przykład na częstotliwość pracy, która ma duże znaczenie na szybkość jej działania. W zależności od tego, w jakim celu będziemy wykorzystywali nasz komputer, na taką częstotliwość należy też zwrócić uwagę. I tak na przykład, do zwykłej pracy w biurze wystarczą nam z całą pewnością podstawowe kości RAM, których prędkość wynosi 1600 – 1866 MHz. W przypadku zaś, gdy jesteśmy graczami lub programistami, taka zwykła pamięć nie wystarczy, a wtedy najlepiej jest zwrócić uwagę na częstotliwość minimum 2133 MHz lub więcej, powyżej 2400 MHz.

Kolejnym elementem jest typ pamięci. Jest to technologia, w jakiej to dany moduł RAM został wykonany. W chwili obecnej wykorzystuje się przede wszystkim technologie DDR3 i DDR4. Te drugie są najlepsze i oferują nam najwyższy standard na rynku. Trzecim elementem jest opóźnienie, zwane inaczej timingiem. Co to znaczy? Określa on działanie, a dokładniej czas jaki upływa od wysłania żądania do RAMu do momentu odczytu danych. Im takie opóźnienie jest mniejsze, tym pamięć RAM jest bardziej wydajna. Jak więc widać i inne parametry mają bardzo duże znaczenie, dlatego też na każdym należy w pełni się skupić, jeśli chcemy być w pełni zadowoleni. A jeśli jest jej za mało, na szczęście możemy kupić nowe kości i zastosować inny jej rodzaj, tak, aby dana pamięć mogła w urządzeniu spełniać swoje zadania najlepiej, jak tylko to możliwe.

Podsumowanie – czyli wybór karty pamięci

Jak więc widać, pamięć RAM odgrywa bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o pracę naszego komputera lub innego sprzętu. Wiele osób nie ma pojęcia, czym ona jest i wybierając dane urządzenie, w ogóle nie zwraca na ten parametr uwagi. Niestety, ale nie jest to dobre rozwiązanie, bowiem ta pamięć właśnie odpowiada za płynność pracy naszego urządzenia. Jeśli nie wiemy, jaką pamięć wybrać, na pewno warto skorzystać z pomocy osób, które w danym sklepie pracują i które będą w stanie doradzić nam, co okaże się być dla nas właśnie najlepsze. Jesteśmy przekonani o tym, że idealny wybór to pełne zadowolenie podczas lat pracy i zabawy na danym sprzęcie.

Author: jsfedu