O co zapytać prawnika? Po zidentyfikowaniu garstki prawników, którzy mogą odpowiadać naszym potrzebom (być może mają siedzibę firmy w naszej okolicy lub specjalizują się w konkretnym przypadku), możemy umówić się na wstępną konsultację przez telefon. Podczas konsultacji zadajmy mu pytania. Odpowiedzi ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji. Najlepiej umówmy się na konsultacje u kilku prawników. Możemy też zapisać otrzymane odpowiedzi. Porównajmy je i wybierzmy najlepszego prawnika.
Podstawowe pytania
Zapytajmy prawnika, jakie jest jego doświadczenie. Jakie typy spraw najczęściej prowadzi? Jaki jest jego typowy klient? Ile spraw, podobnych do Twojej, wygrał. Czy oprócz ukończonych studiów, poszerza swoją wiedzę? Mowa tutaj przede wszystkim o uczestnictwie w szkoleniach dla prawników. Musisz też zorientować się, jakie są opłaty i koszty. W jaki sposób są naliczane? Czy część lub całość Twojej sprawy, będzie prowadzona przez asystentów? Jeśli tak, to czy możesz liczyć na korzystniejszy cennik. Ten krok jest oczywiście bardzo ważny. Będziesz wiedział, czy w ogóle stać się na usługi tego prawnika.
Zastanów się, jakie jest Twoje podejście lub filozofia co do wygrywania, lub sposobu reprezentowania sprawy. Może być to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli chcesz się rozwieść polubownie, a adwokat jest znany z tego, by znaleźć winnego w sprawach rozwodowych, nie jest dla Ciebie odpowiedni. Możesz mieć też do czynienia z odwrotną sytuacją. Jeśli chcesz postawić sprawę na ostrzu noża, nie wybieraj prawnika, który działa polubownie.
Sprawdź, czy istnieją inne sposoby rozwiązania Twojego prawnego problemu? Nie wstydź się. Zapytaj profesjonalnego prawnika, czy możliwa jest inna metoda rozstrzygnięcia sprawy? Czy możliwy jest arbitraż lub porozumienie pozasądowe, np. w formie negocjacji? Z reguły dobry adwokat poinformuje Cię, jeśli Twoja sprawa może być załatwiona za pomocą innych, mniej kosztownych i czasochłonnych środków.
Sprawdź również sposób komunikacji z prawnikiem. Komunikacja jest kluczowa podczas pracy z adwokatem. Zapytaj go, jak często i w jakich okolicznościach możesz się z nim kontaktować. Z pewnością chcesz wiedzieć, jak toczy się Twoja sprawa i o innych ważnych kwestiach.
Podczas konsultacji nie wahaj się zapytać, jak prawdopodobnie zakończy się Twoja sprawa. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli prawnik jest uczciwy, bez ogródek powinien Ci powiedzieć, czy jest w stanie wygrać sprawę. Powinien też dobrze przygotować Cię do rozprawy w sądzie.
Prawo biznesowe
Prawnicy biznesowi pomagają przedsiębiorcom w założeniu nowych firm. Ponadto doradzają właścicielom małych firm w różnych kwestiach. Współpracują z dużymi kancelariami. Doradzają w sprawach opodatkowania działalności gospodarczej. Mogą też pomóc w fuzji i przejęciach. Prawnicy mogą się specjalizować we własności intelektualnej. Mowa tutaj o prawach autorskich, patentach i znakach towarowych.
Prawo karne
Prawo karne obejmuje ściganie i obronę osób odpowiedzialnych za popełnienie czynów przeciwko społeczeństwu. Kiedy ktoś kradnie, zostanie oskarżony. Może go bronić publiczny lub prywatny obrońca.
Rozwód – prawo cywilne
Wybór odpowiedniego prawnika może być bardzo ważny. Jednocześnie decyzja może być niezwykle trudna. Dobry prawnik może rzeczywiście wpłynąć na wynik naszego rozwodu i w jaki sposób przeżyjesz ten trudny pod względem emocjonalnym, czas. Na pewno chcesz znaleźć prawnika, któremu zaufasz. Szukasz adwokata, który poważnie traktuje Twoją sprawę i słucha Twoich potrzeb. Chcesz specjalistę, który doprowadzi sprawę do końca.
WIĘCEJ:
Znajdź adwokata, z którym chcesz współpracować
Prawnik powinien z Tobą współpracować. Będziesz musiał mu przecież podać poufne dane lub inne krępujące informacje. Powiesz mu o rzeczach, którymi nie chcesz się dzielić. Będziesz często rozmawiał z prawnikiem, więc na pierwszej konsultacji zwracaj uwagę na to, czy wyraża się zrozumiale. Adwokat powinien poinformować na temat kolejnych kroków w sprawie i tego, jakie przepisy prawne tutaj obowiązują.
W związku z tym wybór prawnika, któremu możesz zaufać i z którym możesz się jasno komunikować, ma kluczowe znaczenie. Chociaż strona internetowa i inne materiały reklamowe są dobre na początek. Nie opieraj swojej decyzji wyłącznie na tym źródle. Przede wszystkim zadaj mu odpowiednie pytania. Czy adwokat ma doświadczenie w tego typu sprawach? Czy wyjaśnia przepisy prawne sensownie i zrozumiale? Czy odpowiada na moje pytania, najlepiej jak potrafi? Czy czuję, że mogę mu zaufać?
Pierwsze spotkanie
Często pierwsze spotkanie jest bezpłatne. Nie jest zobowiązujące. Warto się umówić na takie spotkanie. Wtedy będziesz dokładnie wiedzieć, czy dokładnie takiego prawnika szukasz.
Zwróć uwagę na osobowość prawnika, sposób komunikacji i punktualność, a także na gotowość do pracy w ramach budżetu. Niezależnie od tego, jak bardzo doświadczony jest prawnik, jeśli nie będziesz umiał się z nim dogadać, postępowanie będzie trudniejsze. Zapytaj prawnika, w jaki sposób możesz się z nim kontaktować i ile będziesz musiał czekać. Porozmawiaj też o pieniądzach, aby wygrać bez opróżnienia całego konta bankowego.