Co na wymiar do domu?

Co na wymiar do domu? W naszych domach oraz w ich najbliższym otoczeniu, mamy wiele rzeczy, które powinny być robione na wymiar, a czasem nie są. Z tego powodu czasem nie są do końca funkcjonalne. Warto sprawdzić, jakie rzeczy powinny na wymiar być zrobione.

Meble

Najlepiej byłoby, aby wszystkie meble w naszym domu zostały wykonane na wymiar, ale najczęściej z powodów finansowych, nie może tak być. Meble na wymiar są droższe od tych, które kupimy ze standardowej oferty sklepu meblowego nawet o pięćdziesiąt procent. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jeśli już zdecydowalibyśmy się na meble na wymiar, to najlepiej, aby były one najwyższej jakości. Wówczas cena za jeden mebel, może być naprawdę wysoka. Z tego to powodu umeblowanie całego domu meblami na wymiar, nie zawsze jest możliwe. Jeżeli już wiemy, że cały dom nie może być umeblowany meblami na wymiar, to musimy wybrać pomieszczenia, które w meble takie powinny zostać wyposażone. Meble na wymiar powinny zostać wstawione do pomieszczeń, które ze względu na wymiary, nie pozwalają na dobre ich umeblowanie standardowymi meblami ze sklepu meblowego, a my chcielibyśmy, aby pomieszczenia te były funkcjonalne. Do takich pomieszczeń zaliczymy na przykład garderobę. Garderoba to miejsce zazwyczaj małe, ale zawsze wymagany od niej maksimum funkcjonalności. Zresztą takie jest jej zadanie, czyli sprawienie, aby kwestie związane z ubieraniem się i przechowywaniem ubrań, były jak najbardziej sprawne. Inną sprawą jest umeblowanie pomieszczeń, które stanowią dla nas swego rodzaju enklawę i chcemy się w nich czuć możliwie jak najlepiej. Do takich pomieszczeń zaliczymy zazwyczaj sypialnię małżeńską, a czasem salon. W pokojach tych musimy zadbać o maksimum naszej wygody i komfort psychiczny. Jeszcze inną kategorią pomieszczeń, w których przynajmniej część mebli powinna być na wymiar, są to pomieszczenia, które muszą być funkcjonalne, choć nie zawsze są małe. W tym przypadku same szafki muszą być wygodne w użyciu. Takim pomieszczeniem na pewno jest kuchnia. W kuchni musi być funkcjonalnie na maksymalnym poziomie, ponieważ (szczególnie jeśli lubimy i dużo gotujemy) znacznie usprawnia to pracę i skraca czas przygotowywania posiłków.

Rolety na wymiar

Co na wymiar do domu?
Co na wymiar do domu?

Rolety na wymiar powinny być robione, a szczególnie dotyczy to rolet zewnętrznych. Rolety nie na wymiar, również można zamontować, ale będą one mniej estetyczne, a czasem funkcjonalne. Dla przykładu rolety na wymiar antywłamaniowe doskonale spełniają swoje zadanie, ponieważ wszystkie wrażliwe elementy układu takie jak silnik czy prowadnice rolety, są schowane we wnęce okiennej i nie ma do nich dostępu. Rolety robione nie na wymiar, mają prowadnice na zewnątrz wnęki okiennej i choć chronią nasz dom, to robią to jednak gorzej. Rolety na wymiar są również bardzo funkcjonalne, natomiast rolety nie na wymiar mogą z funkcjonalnością mieć problem, ponieważ zanieczyszczenia zalegające w zewnętrznych prowadnicach, mogą unieruchomić zamykaną lub rozkładaną roletę. Rolety na wymiar są również zdecydowanie bardziej estetyczne. Kiedy rolety na wymiar są schowane, wtedy są niemal niewidoczne, natomiast po rozłożeniu tworzą wraz z zewnętrzną stroną ściany niemal płaską i jednolitą powierzchnię. Z tych powodów, powinniśmy instalować rolety na wymiar, zamiast zwykłych rolet o wymiarach standardowych.

Bramy wjazdowe

Bramy wjazdowe w Szczecinie również powinny być robione niejako na wymiar. Wymiar ten nie dotyczy jednak na przykład układu naszego ogrodzenia, bo ten można zmienić, ale tego, jak szeroką mamy drogę dojazdową do naszej posesji oraz jakimi pojazdami się poruszamy. Decydującym czynnikiem jest tutaj jednak szerokość drogi. Generalnie brama wjazdowa powinna być nieco szersza niż droga, która przez nią prowadzi. Dzięki temu nie kupujemy zbyt dużej bramy, a pojazd szerszy niż droga na naszą posesję wjeżdżać nie będzie, więc szersza brama nie będzie nam potrzebna. Szczególnie ten wariant dobrze jest przyjąć, kiedy brama wjazdowa to brama, która otwiera się za pomocą systemu napędowego. Im większa brama, tym droższa, ale i cięższa. Wraz z rosnącą masą musi rosnąć moc systemu napędowego, więc jego cena również idzie w górę. Warto o tym pamiętać.

Drzwi i okna

Często tak się zdarza, że kiedy w starym domu chcemy wymienić okna lub drzwi, okazuje się, że współczesne okna i drzwi ze standardowej oferty nie pasują idealnie. Często zdarza się, że próbujemy takie okna i drzwi instalować na własną rękę stosując różne “triki”, lub zatrudniamy do tego celu osobę, która okna i drzwi takie wstawia. Jest to błąd. Po pierwsze samo zamontowanie takich okien i drzwi z punktu widzenia wytrzymałości mechanicznej jest sporo słabsze. Dodatkowo ma to bardzo duży wpływ na termikę pomieszczenia. Niestety “sztukowanie” za małego okna lub drzwi do ścian, za pomocą różnych bardziej lub mniej wyrafinowanych metod, do których najczęściej stosowanych należy “zawalenie pustych przestrzeni pianką montażową oraz gipsem” spowoduje, że w miejscach tych na potęgę będzie uciekać ciepło, co szybko odczujemy, kiedy zobaczymy rachunek za ogrzewanie.

Author: jsfedu