Jakie stężenie mocznika powinno być w kremie do stóp?

Jakie stężenie mocznika powinno być w kremie do stóp? Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych produktów pielęgnacyjnych, leczniczych i nawilżających, przeznaczonych do stosowania na stopy. Ich skuteczność i poziom bezpieczeństwa zależą w dużej mierze od składu, a więc substancji, które możemy w nich znaleźć. Środkiem szczególnie pożądanym, znanym ze swoich właściwości i korzystnego wpływu na skórę stóp, jest mocznik.

Zawarty w wielu profesjonalnych środkach i kosmetykach odznacza się dużą skutecznością działania, jednak przy jego stosowaniu warto zachować ostrożność. Niewłaściwie dopasowane stężenie mocznika w produkcie może bowiem nie przynieść pożądanego efektu, co więcej, w niektórych przypadkach nawet zaszkodzić. Jakie więc stężenie mocznika powinien zawierać krem do stóp i o czym pamiętać przy wyborze odpowiedniego kosmetyku?

Mocznik – najważniejsze informacje

Mocznik to nieoceniony składnik wielu profesjonalnych kosmetyków do stóp. Dzięki swoim szczególnym właściwościom skutecznie zwiększa zawartość wody w głębokich warstwach skóry, a także umiejętnie złuszcza naskórek, pomagając w pozbyciu się nadmiaru przesuszonej, obumarłej skóry i zrogowaceń. Mocznik to naturalnie występujący w ludzkim organizmie metabolit białek oraz związków azotowych, co więcej, wchodzi on również w skład naturalnego czynnika nawilżającego. Naturalność mocznika, a także fakt, że nasze organizmy mają z nim tak wiele do czynienia, sprawia, że stosowany w kosmetykach dobrze reaguje ze skórą i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Niektórzy ze specjalistów twierdzą, że skuteczny i tak pożądany dla wielu mocznik nie jest jednak środkiem dla wszystkich. Substancja ta odznacza się bowiem stosunkowo dużą siłą działania, która – zdaniem niektórych – mogłaby spowodować podrażnienie czy nawet uszkodzenie nadmiernie wrażliwej skóry. Oczywiście prawdą jest, że osoby posiadające delikatną i szczególnie wrażliwą skórę powinny ograniczyć użycie nie tylko mocznika, ale także wielu innych, intensywnie działających substancji. Aby rozwiązać ów problem z korzyścią dla każdego, specjaliści w dziedzinie podologii, medycyny i kosmetologii określili bezpieczne dla różnych celów stężenia mocznika w produktach kosmetycznych i leczniczych. 

Na temat mocznika i jego właściwości oraz bezpiecznych stężeń toczą się jednak żywe dyskusje zarówno w środowisku podologicznym, jak i lekarskim. Powstało wiele opracowań, w których znaleźć możemy opinie specjalistów na ten temat. Jednym z nich jest raport oraz zalecenia stworzone Polską Federację Edukacji w Diabetologii. 

 

Stężenie mocznika w kosmetykach

Jakie więc powinno być odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne stężenie mocznika w środkach pielęgnacyjnych, stosowanych na skórę stóp? Na to pytanie nie ma jednoznacznej, krótkiej odpowiedzi. Istnieje bowiem cały szereg możliwych stężeń mocznika, które – odpowiednio stosowane – mogą przynieść pożądane i satysfakcjonujące efekty kuracji czy pielęgnacji. 

Jakie stężenie mocznika powinno być w kremie do stóp?
Jakie stężenie mocznika powinno być w kremie do stóp?

Najniższy próg stężenia mocznika to 2%. Środki, które zawierają mocznik w stężeniu między 2 a 10%, charakteryzują się właściwościami przede wszystkim nawilżającymi i zmiękczającymi. Mocznik w takim stężeniu zwiększa ilość wody w warstwie rogowej naskórka, korzystnie wpływając na jego nawilżenie, miękkość i elastyczność.

Drugie na liście jest stężenie o wartości pomiędzy 10 a 30%. Takie stężenie mocznika rozrywa wiązania wodorowe keratyny, zwiększając tym samym przepuszczalność skóry dla innych, cennych substancji. Ponadto wyraźnie zmiękcza on twardą, suchą skórę. 

Mocznik w stężeniu pomiędzy 30 a 40% wykazuje właściwości i działanie keratolityczne i może prowadzić do wywołania chwilowych nieprawidłowości w produkcji naskórka. Podobne, lecz jeszcze silniejsze działanie wykazuje mocznik w stężeniu od 40 do 50%.

Mocznik w stężeniu od 2 do 10 oraz od 10 do 30% może być stosowany w ogólnodostępnych kosmetykach i środkach pielęgnacyjnych oraz leczniczych. Wyższe stężenie substancji powinno być jednak stosowane pod ścisłym nadzorem specjalisty, wyłącznie w przypadku poważnych schorzeń i nieprawidłowości, takich jak skóra chorobliwie sucha i łuszcząca się, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Warto pamiętać o tym, wybierając krem czy maść do stóp, przeznaczoną do codziennego czy częstego, regularnego użytkowania. Wybierając odpowiednie stężenie mocznika w produkcie, należy też wziąć pod uwagę cel, w jakim pragniemy go stosować. Jeżeli bowiem ma to być krem wyłącznie nawilżający i zmiękczający, powinniśmy sięgnąć po produkt o stężeniu mocznika pomiędzy 2 a 10%. Jeśli natomiast zależy nam na złuszczeniu i zmiękczeniu suchej, zgrubiałej skóry, powinniśmy raczej wybierać kosmetyki o wyższym stężeniu, w granicach od 10 do 30%. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zawsze skonsultować się ze specjalistą podologiem, który pomoże wybrać optymalne środki leczniczo-pielęgnacyjne. 

Author: