Programy graficzne – jak wybrać ten najbardziej odpowiedni? Posiadając komputer zazwyczaj mamy na nim zainstalowany program do edycji tekstu, przeglądarkę Internetową, coś do słuchania muzyki i oglądania filmów. Nieodzownym narzędziem w jego obrębie jest również program graficzny, który jest bezcenny nie tylko w rękach grafika, ale też osoby niezwiązanej ze światem grafiki. Jak wybrać taki program, który będzie spełniał nasze oczekiwania i dopasuje się do naszych umiejętności? Jakie opcje obecnie królują na rynku? O tym wszystkim opowiemy w tym artykule.
Co trzeba wiedzieć zanim zacznie się szukać programu graficznego?
Jeszcze zanim przejdziemy do poszukiwań programu graficznego, powinniśmy zastanowić się, czego tak właściwie potrzebujemy i czego od niego oczekujemy. Ważne jest również, aby określić:
- nasze doświadczenie w pracy nad grafiką – bardziej doświadczone osoby potrzebują zaawansowanych programów graficznych, aby móc wykonywać mniej i bardziej skomplikowane prace oraz w pełni wykorzystywać swoje doświadczenie. Użytkownicy początkujący zazwyczaj są mniej wymagający;
- budżet, jakim dysponujemy – choć na rynku istnieje wiele programów, które są zupełnie darmowe, zazwyczaj odstają one funkcjonalnościami od ich płatnych odpowiedników. Właśnie dlatego już na początku powinniśmy określić budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na program graficzny;
- rodzaj prac, jakie chcemy tworzyć – nie ma programu, który sprostałby każdym wymaganiom i sprawdziłby się w pracy nad każdym rodzajem grafiki; właśnie dlatego powinniśmy zdefiniować, co najczęściej będziemy tworzyć – czy będzie to grafika rastrowa czy wektorowa, a może taka składająca tekst i zakładająca projektowanie opakowań? Opcji jest naprawdę dużo;
- zastosowania programu – tutaj mamy dwie opcje – albo będziemy korzystać z programów graficznych w celach zarobkowych, albo też będziemy je stosować do celów indywidualnych. W tym pierwszym przypadku wręcz musimy postawić na takie, które oferują nam najwięcej i dadzą większe możliwości, nawet za opłatą. Zastosowanie amatorskie pozwala nam sięgać po programy darmowe, nawet jeśli oferują mniej możliwości pod względem funkcjonalności.
Najpopularniejsze programy graficzne na rynku
W chwili obecnej na rynku programów graficznych mamy do czynienia z dość dużą konkurencją. Część producentów oferuje swoje dzieła za darmo, inni robią to odpłatnie. Każdy program różni się dostępnością funkcji, interfejsem oraz wszystkim tym, co programy graficzne mogą, ale nie muszą oferować. Jaki więc tak naprawdę mamy wybór i który program sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku? Poniżej przedstawiamy trzy nasze propozycje, z góry zaznaczając, że opcji jest o wiele więcej. Te poniższe są, naszym zdaniem, zdecydowanie najlepsze.
Photoshop
Jest to zdecydowany lider, jeżeli chodzi o programy graficzne do obróbki grafiki rastrowej. Można śmiało nazwać go programem kompletnym, bo daje dostęp do wszystkich funkcjonalności, narzędzi, filtrów i modułów, których moglibyśmy potrzebować w czasie pracy nad projektami graficznymi. Jest najpotężniejszy i nie bez powodu korzysta się z niego najczęściej w świecie profesjonalnym. Jego plusem jest też bardzo intuicyjny i możliwy do spersonalizowania interfejs. Minusem nie do przeskoczenia może się jednak okazać jego cena, która zmusza nas do dokonywania comiesięcznych opłat abonamentowych, wcale nie niskich.
GIMP
GIMP jest najpopularniejszym darmowym programem graficznym. Sięga po niego każdy, kto musi pracować z grafiką, a nie ma ochoty (albo potrzeby) za to płacić. Plusem tego programu jest jego modułowość, pozwalająca stale rozbudowywać go za pośrednictwem wtyczek. GIMP jest okrojony o wiele funkcjonalności znanych z Photoshopa – dla wielu, zwłaszcza początkujących, okaże się jednak czymś po prostu wystarczającym.
Paint.NET
Paint.NET jest programem stawiającym na prostotę i choć daleko mu do Photoshopa, oferuje wiele funkcjonalności rodem z niego, których próżno szukać w innych programach graficznych. Mowa tutaj przede wszystkim o obsłudze warstw i przezroczystości. Jest on świetną alternatywą dla wyżej wspomnianych rozwiązań. Darmową, a przede wszystkim działającą bardzo szybko.
Podobnie, jak GIMP, Paint.NET można w niemal dowolny sposób rozbudowywać za pośrednictwem wtyczek. Ma to ogromny plus, bo nie obciąża programu funkcjonalnościami, po które nigdy byśmy nie sięgnęli. Zamiast tego sami wybieramy, co ma znaleźć się w jego obrębie. Jest to program idealny dla początkujących.
Podsumowanie
Wybranie odpowiedniego programu graficznego jest w stanie przynieść nam całe mnóstwo korzyści – niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalnymi grafikami, czy po aplikacje tego typu sięgamy w celach zaledwie amatorskich. Właściwy program da nam dostęp do narzędzi, które sprostają naszym indywidualnym oczekiwaniom, filtrów, których potrzebujemy, a przy okazji zaserwuje wszystkie opcje w sposób czytelny i intuicyjny. Nigdy nie bagatelizujmy więc jego wyboru, zawsze najpierw definiując nasze oczekiwania i wymagania, potem z kolei konfrontując je z konkretnymi aplikacjami dostępnymi na rynku.