Sprzęt interaktywny a kontrola

Sprzęt interaktywny a kontrola – z wielu stron otacza nas sprzęt interaktywny. Interakcja oznacza wzajemne oddziaływanie. W dzisiejszym świecie dostrzec możemy wiele sprzętów które oddziałują na nas nie tylko takie na które oddziałujemy my. Sprzęty te coraz bardziej się rozwijają , uzyskując jednocześnie coraz większą przewagę nad człowiekiem. Może wydawać się to niedorzeczne , jednak po głębszym zastanowieniu się, okazać się może, że takie sprzęty już dzisiaj kontrolują nasze życie.

Zyskują coraz większą wiedzę o każdym człowieku. Dzisiaj sprzęt interaktywny, chociażby w postaci naszego telefonu , ma dostęp do tego co robimy, gdzie jesteśmy, co kupujemy , co lubimy robić w wolnym czasie , z kim się spotykamy , kogo traktujemy jako przyjaciół , a kogo jako znajomych. Sprawia to , że często sprzęt interaktywny wie o nas więcej, niż nasza rodzina, czy nasi przyjaciele. Niekiedy jest to nam pomocne , ponieważ szybciej wyszukamy pewne informacje w internecie. Sprzęt taki pozwala nam wyszukać je łatwiej , oraz dobiera to co może nas zainteresować. Jednak sprawia to również, że w tym samym internecie , jest bardzo dużo informacji o nas, często człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy jak wiele. Należy więc zastanowić się czy korzystamy z tego typu sprzętów , szczególnie jeśli mają one dostęp do internetu , w sposób bezpieczny dla nas. Należy również zastanowić się , czy korzystanie przez nas z takiego sprzętu to nie powoduje, że często wyłączamy myślenie , zostawiając wiele czynności tylko i wyłącznie w rękach robotów. Sprzęt interaktywny ma nam służyć pomocą jednak  to on często zastępuje nas w wykonywaniu wielu czynności.

Sprzęt interaktywny a kontrola
Sprzęt interaktywny a kontrola

Dzisiaj człowiek woli korzystać z pomocy sprzętu interaktywnego czy innych tego typu urządzeń , zamiast z pomocy drugiego człowieka. Wiele osób traci pracę , ponieważ jest zastępowanych przez roboty. Wielu ludzi woli zwrócić się o pomoc do swojego telefonu czy innego urządzenia zamiast do drugiego człowieka. Sprawia to , że stajemy się coraz bardziej zamknięci na świat rzeczywisty , przenosząc się do tego wirtualnego, jednocześnie stając się coraz bardziej samowystarczalni i przy tym samotni. Ludzie nie potrzebują już kontaktu z drugim człowiekiem , albo nie potrafią go nawiązać w inny sposób niż w świecie wirtualnym. Może się więc okazać , że niepostrzeżenie dla nas , nasz sprzęt interaktywny przeniósł nas do świata wirtualnego po to aby zyskać nad nami kontrolę. Istnieje wiele firm filmów pokazujących roboty przyjmujące kontrolę nad człowiekiem , warto zastanowić się czy to nie dzieje się już dzisiaj niepostrzeżenie dla nas.

Nasz sprzęt interaktywny wykorzystując zebrane o nas informacje , zaczyna coraz bardziej ułatwiać nam życie , lub coraz bardziej kontrolować nasze życie. Dlatego też korzystając z niego musimy stale uważać , czy rzeczywiście to my korzystamy z niego , czy on korzysta z nas. Może wydawać się to dla nas czymś nierealnym i być może odległym w czasie. Jednak po głębszej analizie naszego życia , możemy zobaczyć jak bardzo zmieniło się ono, od kiedy sprzęt interaktywny na dobre zagościł w naszej codzienności. Okazać się wtedy może, że zmienił nasze życie ,zamykając nas w istocie na świat realny, przenosząc nas bardziej do tego wirtualnego . Analizując kilka lat swojego życia w czasie których zaczęliśmy częściej korzystać ze sprzętów interaktywnych, możemy dostrzec na przykład, że coraz mniej rozmawiamy z ludzi twarzą w twarz, natomiast coraz częściej zastępują takie rozmowy konwersacje w świecie wirtualnym.

Dlatego też choć może wydawać się to dla nas mało istotne , i często nie chce nam się zwracać na to uwagi , musimy stale kontrolować, przede wszystkim siebie , na ile jesteśmy poddani na manipulacje naszych sprzętów które bardzo mocno na nas oddziałują, często nieświadomie dla nas. Warto więc zastanowić się , czy nie ograniczyć korzystania z tego typu sprzętów , kosztem utraty czasu , czy zwiększenia trudności robienia niektórych czynności , takich jak zakupy , czy rozmowa z drugim człowiekiem , na rzecz powrotu do świata realnego . Wszystko po to by polepszyć, czy zwiększyć swój kontakt z drugim człowiekiem , w świecie realnym a nie w wirtualnym stworzonym przez nasze sprzęty i inne urządzenia.

Tak jak i wszystko , tak i sprzęt interaktywny może nam służyć w dobru, może też i w złu. To od nas zależy jak będziemy go wykorzystywać , jak będzie on nam służył. We wszystkim więc co robimy, musimy zachować umiar i ostrożność , tak abyśmy to my kontrolowali nasze sprzęty , a nie on nas. Sprzęt interaktywny możemy wykorzystać w wielu dobrych celach , możemy również wielu złych , dlatego też nie da się jednoznacznie określić czy jest on dobry czy jest on zły. Jego wykorzystanie może być dobre lub zł , ale to już nie jest zależne od sprzętu , tylko od człowieka , od tego jak on z niego korzysta i do czego go wykorzystuje. Warto stale mieć się na baczności i pilnować swojego zachowania oraz tego jak korzystamy z dobrodziejstw techniki i jak wykorzystujemy sprzęt interaktywny.

Author: jsfedu