Lakiernik – kim jest i czym się zajmuje?

Lakiernik – kim jest i czym się zajmuje? Lakiernik to osoba dbająca o estetyczny wygląd karoserii, przez nałożenie warstwy lakieru czy pozostałych dostępnych powłok lakierniczych. Jego praca może wyglądać inaczej, w zależności od miejsca zatrudnienia. Zakres obowiązków lakiernika zatrudnionego w małym zakładzie, różni się od tego pracującego w fabryce samochodów.

Lakiernik samochodowy – kim jest?

Lakiernik- kim jest i czym się zajmuje?
Lakiernik – kim jest i czym się zajmuje?

Osoba zatrudniona na stanowisku lakiernika samochodowego , zajmuje się renowacją powierzchni nadwozi w pojazdach. Najpierw specjalista przeprowadza pewne czynności wstępne, czyli przygotowuje powierzchnię do nałożenia lakieru, po czym nakłada powłoki lakiernicze. Kolejnym krokiem jaki wykonuje jest suszenie i utrwalenie ich przy pomocy różnych metod. Lakiernicy samochodowi zatrudnieni są w warsztatach lakierniczych albo w fabrykach samochodów. W wielu przypadkach lakiernicy w fabrykach wypierani są powoli przez maszyny, które zajmują się lakierowaniem aut. Osoby decydujące się na wykonywanie tego zawodu narażone są na szkodliwe działanie pyłów oraz lakierów, wykorzystywanych w trakcie prac. Oprócz tego, borykają się często z bólami pleców wywołanymi poprzez utrzymywanie jednej pozycji ciała przez długi czas. Niekiedy dochodzi również u nich do ran rąk przez kontakt z często ostrymi częściami karoserii. Dobry lakiernik zajmuje się renowacją starych aut, a także naprawami samochodów powypadkowych.

Lakiernik – jak zacząć?

Aby zostać lakiernikiem należy przede wszystkim ukończyć szkołę zawodową o profilu lakiernika albo blacharza-lakiernika. Nauka w takiej szkole trwa 3 lata, po czym należy zdać egzamin czeladniczy potwierdzający kwalifikacje. Bardzo ważne w tym zawodzie są umiejętności oraz doświadczenie. Z tego względu, osoby uczące się w szkole, są także wysyłane na szkolenia, gdzie będą mogły zastosować zdobytą już wiedzę teoretyczną w praktyce. W lakierni mogą także pracować osoby, które ukończyły inne kierunki. Jednak koniecznie okaże się wówczas ukończenie specjalistycznego kursu zakończonego egzaminem, który da uprawnienia do pracy w tym zawodzie.

Lakiernik samochodowy – zakres obowiązków

Lakierowanie samochodu jest dosyć wymagającym zajęciem. Podczas codziennych obowiązków, osoba na tym stanowisku przede wszystkim: określa zakres niezbędnych napraw, przygotowuje samochód do naprawy, wybiera właściwy lakier, szlifuje nadwozie, maluje auto podkładem. Oprócz tego, osoby zatrudnione w lakierni samochodowej zajmują się suszeniem powłok lakierniczych oraz polerowaniem karoserii po utwardzeniu się zaaplikowanych środków oraz lakierowaniem właściwym. Do takiego lakierowania najczęściej wybierana jest metoda natryskowa.

Jak można zostać lakiernikiem samochodowym?

Aby zatrudnić się w zakładzie lakierniczym, należy przede wszystkim ukończyć szkołę zawodową o profilu samochodowym. Ponadto najważniejsze dla pracodawców są same umiejętności oraz doświadczenie. Oprócz tego, kandydat na to stanowisko powinien:

  1. Mieć dobre zdrowie- w takiej pracy, specjaliści cały czas narażeni są na ciągły kontakt z silnymi chemicznymi substancjami. A więc nie mogą oni borykać się z takimi schorzeniami jak: choroby płuc oraz oskrzeli, uczulenia, astma. Na to stanowisko nie nadają się także osoby skłonne do częstych przeziębień. Ponadto, osoba zatrudniona w warsztacie blacharsko lakierniczym powinna mieć dobry wzrok oraz duże zdolności manualne.
  2. Być precyzyjny i cierpliwy- cierpliwość i wysoka precyzja to podstawa w tym zawodzie. Wszystkie procesy składające się na renowację auta, wymagają tych właśnie cech. Są one niezbędne podczas szlifowania, usuwania ubytków w powłoce samochodu czy samego lakierowania i aplikowania następnych warstw lakieru.
  3. Potrafić doskonale rozróżniać kolory- jest to niezwykle istotne jeśli lakiernik zajmuje się renowacją karoserii po wypadkach. Jedynie umiejętność dobierania idealnych kolorów pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu.

Ile zarabia lakiernik samochodowy?

Lakierowanie auta nie jest małym wydatkiem, jednak na jaki zarobek może liczyć faktycznie lakiernik samochodowy? Na tym stanowisku średnia pensja wynosi około 2600 złotych netto. Przyjmując oczywiście, że specjalista pracuje 40 godzin w tygodniu, biorąc pod uwagę zatrudnienie na umowę o pracę. Jeśli jednak pracuje on dorywczo, wówczas może liczyć na nieco większą pensję. Jednak w tym wypadku pracownik nie może ubiegać się o świadczenia z tytułu urlopu czy też choroby. Według badań, większość pracowników zatrudnionych w zakładach blacharsko lakierniczychotrzymuje zarobki w przedziale od 2200 do 3300 złotych miesięcznie. Jednakże wysokość pensji zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim liczy się miejsce i wielkość danego zakładu. Zazwyczaj zakłady w większych miastach oferują swoim pracownikom wyższe pensje. Nie bez znaczenia jest również staż pracy. Bardziej doświadczeni lakiernicy otrzymują wyższe wynagrodzenia.

Author: jsfedu