Zabiegi pielęgnacyjne trawników

Zabiegi pielęgnacyjne trawników – piękny trawnik na posesji lub w ogrodzie nie rośnie bez niczyjej pomocy. Musi być odpowiednio pielęgnowany. Wtedy będzie równy, mocny, soczyście zielony, bez chwastów. Realizacja sielankowej wizji trawnika jest trudna, ponieważ trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, np.: koszenia, nawożenia, podlewania, usuwania chwastów, wertykulacji, aeracji, piaskowania. Praca nad trawnikiem trwa niemal przez cały rok.

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Kiedy spod śniegu zaczyna wyłaniać się trawa, to znak, że pora rozpocząć porządkowanie trawnika. Po zimie wygląda on tak strasznie, aż serce boli, kiedy patrzy się na to, co ujrzało „światło dzienne” po wiosennych roztopach. Trawa żółta i brzydka. Nie jest godnym tłem dla przebiśniegów, krokusów i innych kwiatów, które wiosną rosną w ogrodzie. Trawnik „woła o pomoc”. Pierwszym zabiegiem ratunkowym, który należy wykonać, aby uzyskać zieloną trawę, jest wertykulacja – tj. „wyczesywanie trawnika”. Polega na  nacinaniu darni na głębokość około 5–7 cm. Ma dwa cele -usunięcie  martwej, zbitej trawy oraz rozluźnienie murawy. Następnym krokiem aeracja – nakłuwanie murawy z pomocą grabi na głębokość 10 cm, po to aby napowietrzyć system korzeniowy i sprawić aby trawa rosła. Następnie otwory po aeracji należy wypełnić piaskiem, który poprawia przepuszczalność i uzupełnić ubytki trawy. Dobrze jest wysiać regeneracyjną mieszankę nasion i zastosować wiosenne nawożenie, które regeneruje zimowe uszkodzenia. Ogrodnicy radzą, aby  rozrzucić na trawniku cienką warstwę dobrze rozłożonego kompostu. Materia organiczna „zwabi” dżdżownice, które wprowadzą ją w głąb gleby. W ten sposób trawnik otrzyma niezbędne do rozwoju pierwiastki. Czynności pielęgnacyjne trawnika są długotrwałe, ale po ich wykonaniu możemy mieć pewność, że trawa odżyje i znów będzie wyglądała wspaniale, ciesząc oczy właścicieli. Wiosenna pielęgnacja to zaledwie start. Aby trawa pięknie wyglądała, musi być podlewana w razie suszy i systematycznie koszona. Dlatego każdy ogrodnik powinien mieć kosiarkę do trawy.

Kilka słów o koszeniu

Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów kosiarek: spalinowe, elektroniczne, akumulatorowe i traktorki. Koszenie trawników jest konieczne, ponieważ bez tego trawa szybko traci swoją urodę i odporność. W okresie wiosenno-letnim źdźbła rosną nawet 5 cm tygodniowo, więc po kilku tygodniach bez koszenia trawa byłaby zbyt wysoka. Kosiarka powinna pracować na ogrodzie przynajmniej raz w tygodniu. Przy koszeniu obowiązuje złota zasada: niewskazane jest koszenie poniżej 3,5 cm, bo  krótko ścięte źdźbła szybko zbrązowieją podczas suszy. Błędem jest doprowadzenie do stanu, kiedy trawa urośnie ponad 10 cm, gdyż podczas jednego koszenia można skrócić trawę tylko do połowy wysokości.  Wniosek jest jeden – lepiej kosić często, ale w niedużych ilościach, niż rzadziej i przycinać trawę za krótko. Nie wolno kosić mokrej trawy. Jeżeli to koszenia używa się kosiarki z koszem na trawę, to konieczne jest regularne nawożenie, ponieważ materia organiczna i minerały niezbędne dla trawnika nie wracają  do gleby. Tylko odpowiednie nawożenie, najlepiej nawozem organicznym, zapewnia prawidłowy rozwój trawy. Nawozy sztuczne można stosować jedynie jako uzupełnienie.

Wybór kosiarki

Zabiegi pielęgnacyjne trawników
Zabiegi pielęgnacyjne trawników

Kupno kosiarki wymaga brania pod uwagę kilku kluczowych czynników: wielkości obszaru, jaki będzie koszony, pojemności kosza, szerokości cięcia, wagi urządzenia, ukształtowania powierzchni terenu. Do mniejszych trawników, nawet przy nierównym terenie idealne są lekkie kosiarki elektryczne lub akumulatorowe. Pracują cicho, nie wydzielają spalin, ich wydajność jest wystarczająca nawet na średniej wielkości trawnik. Kosiarka elektryczna działa jedynie na długość kabla, a kosiarka akumulatorowa do czasu wyczerpania akumulatora, który przed pracami w ogrodzie, trzeba podładować. Do trawników większych polecane są bardzo wydajne kosiarki spalinowe. Ich wadą jest wydzielanie spalin i głośne działanie.  

Do naprawdę dużych ogrodów i pielęgnacji zieleni miejskiej, najwygodniej jest stosować kosiarki traktorki. Mają najwyższą wydajność i koszący kieruje nimi w pozycji siedzącej.  Kosiarki traktorki są wygodne przy wielogodzinnym koszeniu trawy. Osoba obsługująca urządzenie ma zapewnioną wygodę i nie jest narażona na bóle kręgosłupa i opuchnięcie nóg.  Kosiarki spalinowe i kosiarki elektryczne są coraz chętniej kupowane ze względu na ich trwałość i bardzo dobre efekty koszenia. Ważnym kryterium przy wyborze kosiarki jest osoba koszącego.  Dla osób starszych i młodzieży polecane są kosiarki elektryczne i akumulatorowe.

Koszenie trawnika może być dużą przyjemnością i relaksem na świeżym powietrzu. Nowoczesny sprzęt sprawia, że koszenie przebiega sprawnie i bardzo szybko. Zadbany, zielony trawnik jest piękną dekoracją murawy i ślicznym tłem dla kwiatów. Istnieją firmy oferujące profesjonalną usługę pielęgnacji trawnika, ale i usługi nie należą do tanich. Uprawy trawnika można nauczyć się dzięki profesjonalnym poradom na  stronach ogrodniczych i budowlanych. 

Author: