Sklep z kawą – połączenie nowoczesności z tradycją

Sklep z kawą – połączenie nowoczesności z tradycją – kawiarnie to bardzo popularne miejsce spotkań ze znajomymi, rodziną. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie dnia bez kawy, bez tego specyficznego smaku, aromatu. Oczywiście ile ludzi tyle preferencji, a każdy sklep z kawą stara się sprostać wymaganiom, gustom swoich klientów. To bardzo ważne, gdyż jest to bardzo popularna dziedzina handlu, a gatunków kawy bardzo dużo. Podstawą wyśmienitej kawy są świeżo zmielone ziarna.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje kawy ziarnistej:

  • Arabica – uznawana za kawę o wysokiej jakości, bardzo aromatyczną i pełną smaku.
    Uprawiana na plantacjach w strefie międzyzwrotnikowej Afryki, na Cejlonie Sumatrze i Jawie. Cechuje się niską zawartością kofeiny (1,5 proc.). Ma wyraźny smak i aromat, niską kwasowość. Wymaga specjalistycznych warunków uprawowych, przez co może być droższa od innych kaw.
  • Robusta – zwana także kongijską, pochodzi się z Afryki ale jest też uprawiana w innych regionach świata. Jest łatwiejsza w uprawie, w porównaniu z arabicą, dzięki czemu jest też o wiele tańsza. Zawiera więcej kofeiny i jest gorzka w smaku. Stosuje się ją do mieszanek jako wypełniacz – używana do produkcji kawy rozpuszczalnej.
  • Mieszanki kawy – możliwość tworzenia nowych, interesujących smaków. Różne rodzaje i gatunki kaw są łączone by powstawały coraz to nowsze, unikalne smaki oraz aromaty.

Oczywiście każdy szanujący się sklep z kawą oferuje również kawę mieloną. Sami możemy zdecydować jak grubą chcemy mieć zmielone ziarna. Od stopnia zmielenia kawy zależy jej smak i aromat. Drobne zmielenie sprawi, że będzie głębsza w smaku, ale spowoduje większą gorycz. Natomiast grubsze odsłoni odsłoni przed nami łagodniejszy smak napoju.

Stopień wypalania

Na smak i wyrazistość kawy ma kluczowy wpływ również stopień wypalenia. Choć wydaje się to dość proste w rzeczywistości zyskuje niemal miano sztuki. Surowe ziarna kawy posiadają 25 substancji aromatycznych i smakowych, a gdy potraktujemy je odpowiednią temperaturą zmienią ta skromna liczbę aż do ponad 700. Nawet najdrobniejsze zmiany temperatury mają ogromny wpływ na efekt końcowy, dlatego jest to prawdziwa sztuka bo każdy szczegół, niuans ma duże znaczenie. Od idealnego wypalenia do czasu, kiedy ziarna będą nadawały się tylko do wyrzucenia mija kilka sekund. Wyróżniamy trzy zasadnicze sposoby wypalania ziaren:

  • Palenie jasne – duża zawartość kofeiny, delikatny smak, większa kwasowość. Przebiega w temperaturze ok. 200 stopni.
  • Palenie średnie – poziom kofeiny osiąga wartości optymalne. Najczęściej spotykany sposób wypalania, przebiega w temp. 210/220 stopni.
  • Palenie ciemne – prawie brak kofeiny, wyczuwalna solidna dawka goryczki. Ziarna uzyskują ciemnobrązową barwę, czasem nawet czarną, na granicy zwęglenia. Odbywa się w temperaturze sięgającej nawet 250 stopni.

Sklep z kawą

Sklep z kawą – połączenie nowoczesności z tradycją
Sklep z kawą – połączenie nowoczesności z tradycją

Sklep z kawą odwiedzają najczęściej prawdziwi smakosze tego czarnego napoju, by zakupić nie tylko ziarna kawy czy ekspres. W takich miejscach przed zakupem możemy najpierw spróbować kawy, którą chcemy kupić. Posłuchać prawdziwych baristów o najlepszych gatunkach, odmianach kaw. Dzisiejsze menu, każdej prawie kawiarni, restauracji, sklepu obfituje w nazwy takie jak: kawa Latte, Cappuccino, Espresso, Flat White, Lungo, Mocha, Ristretto, Americano, Latte Macchiato, itp. Możemy dodawać lód, likiery, kremy, czekoladę i już powstanie nowa nazwa odmiany napoju choć podstawę będzie mieć taką samą. Czasem ciężko się zorientować jaka tak właściwie kawa czai się pod każdą z nazw. A nie wprawieni amatorzy na pewno będą mieć problem, choć każdy słyszał te nazwy pewnie z milion razy, nie zawsze jest w stanie powiedzieć jak mocna jest dana kawa, z jakich gatunków ziaren itd. Wtedy właśnie wychodzą na ratunek bariści, warto zapytać taką osobę i dowiedzieć się czegoś więcej. Coś może nas zainteresuje i zachęci do zgłębiania tego jakże popularnego napoju, ale jednak nie do końca zgłębionego. Wokół historii kawy krąży wiele legend, opowieści na temat jej powstania, jest pełna tajemnic, ciekawostek, co jeszcze bardziej zachęca do pochylenia się nad tymi podaniami z filiżanką kawy.

Obiekty, w których możemy nabyć kawę starają się łączyć w sobie tradycję z nowoczesnością. W bardzo unikalnych i specjalnych lokalach lub u samych producentów możemy “uczestniczyć” w procesie wypalania ziaren i całkowitym procesie jakie przechodzi kawa zanim trafi do naszego kubka.

Sklep z kawą powinniśmy odwiedzić, gdy chcemy sprawić komuś unikalny, wyjątkowy prezent. Zbliżające się święta to dobry pretekst by odwiedzić pobliski sklep z kawą. Nie ma nic przyjemniejszego niż aromat świeżo mielonej kawy rozchodzący się w świąteczny czas. Taki prezent z cała pewnością doceni prawdziwy smakosz i meloman tego subtelnego napoju. W niektórych sklepach możemy spersonalizować swoje zamówienie i stworzyć jedyną i niepowtarzalną kawę, która będzie odzwierciedlała charakter obdarowanej osoby. Możemy mieszać różne gatunki i rodzaje by stworzyć ten niesamowity i oryginalny aromat. Każda osoba poczuje się doceniona mając swoją własną kawę. Będą świadome jak bardzo je cenimy i jak dużo dla nas znaczą.

Author: jsfedu