Zakładamy sklep – jaki?

Zakładamy sklep – jaki? Założenie własnej działalności gospodarczej to często jedyny sposób na to, aby stać się niezależnym i nie musieć pracować na etacie. Branża handlowa przeżywa istny renesans, a wynika to z faktu, że znacznie wzrasta konsumpcja zarówno osób prywatnych, jak i firm. Dlatego też dobrym pomysłem na działalność gospodarczą jest założenie sklepu. Pytanie, jaki z nich będzie mógł przynieść nam największe zyski?

Sklep spożywczy

Tradycyjne sklepy spożywcze nie mają się zbyt dobrze, a to za sprawą hipermarketów, które masowo otwierają się nawet w mniejszych miejscowościach. Są one w stanie zaspokoić potrzeby żywnościowe niemal w każdym aspekcie, dlatego społeczeństwo rezygnuje z odwiedzania sklepów spożywczych. Czasami jednak może okazać się, że tradycyjne sklepy spożywcze cieszą się niemałym powodzeniem. Wynika to z faktu wprowadzenia niedziel niehandlowych, podczas których wielu z nas potrzebuje zrobić drobne zakupy. W takiej sytuacji ratują nas sklepy spożywcze. Dodatkowo sprawdzają się one, gdy chcemy kupić świeże warzywa i owoce, których na próżno szukać w markecie. Założenie sklepu spożywczego nie jest jednak prostą sprawą. Musimy zadbać przede wszystkim o jego dobrą lokalizację. Najlepiej jest wybierać miejsca, w których mieszka dużo ludzi, na przykład osiedla mieszkaniowe. Sklepy spożywcze położone na uboczu nie mają zbyt dużych szans na odniesienie sukcesu. Dodatkowo będziemy potrzebować zezwolenia sanepidu na prowadzenie działalności polegającej na handlu produktami żywnościowymi. Niestety, musimy przygotować się również na częste kontrole sanepidu, które sprawdzają jakość sprzedawanych produktów. Należy także znaleźć dobrych i sprawdzonych dostawców, którzy będą nam dowozić produkty handlowe.

Zobacz również:

Sklep kosmetyczny

Zakładamy sklep - jaki?
Zakładamy sklep – jaki?

Sprzedaż kosmetyków rośnie, zatem dobrym pomysłem jest założenie sklepu kosmetycznego. Sprzedawane kosmetyki muszą być jednak dobrej jakości, najlepiej od znanych producentów. Dodatkowo dobrze jest oferować klientom niestandardowe usługi, na przykład wykonanie makijażu. Prowadzenie sklepu kosmetycznego nie wymaga posiadania specjalnych zezwoleń chyba, że zdecydujemy się także na świadczenie usług kosmetycznych. Tutaj co prawda nie zawsze potrzebne będzie zezwolenie sanepidu, jednak musimy przygotować się na kontrolę tych władz sanitarnych. Sklep kosmetyczny powinien oferować szeroką gamę kosmetyków, a także różnego rodzaju środków higienicznych. W sklepie kosmetycznym kobiety szukają nie tylko produktów upiększających, ale również chemikaliów pomocnych w czyszczeniu mieszkania. Dobrze także zaoferować swoim klientom kosmetyki dla całej rodziny – mężczyzn, osób starszych oraz małych dzieci. Dzięki temu w jednym sklepie kosmetycznym będzie można wyposażyć w kosmetyki całą rodzinę.

Sklep z artykułami bio

Coraz większą świadomość ekologiczna oraz chęć prowadzenia zdrowego stylu życia sprawia, że społeczeństwo poszukuje sklepów z artykułami bio. Możemy sprzedawać przede wszystkim żywność pochodzenia naturalnego, ale i środki czystości czy nawet odzież z bio bawełny. Prowadzenie tego typu sklepu wymaga jednak nawiązania umowy że sprawdzonymi dostawcami – najlepiej lokalnymi tak, aby móc pochwalić się wspomaganiem lokalnej gospodarki. Sklep z artykułu bio wymaga sporego wkłady finansowego, gdyż produkty pochodzenia naturalnego zwykle kosztują więcej, zatem i my musimy je zakupić od dostawcy po wyższej cenie. Sklep bio wymaga także odpowiedniej reklamy i trafienia do klienta, który ceni sobie ekologiczny styl życia i jest w stanie zapłacić więcej za dobrej jakości żywność czy innego rodzaju produkty. Niemniej jednak warto zainwestować w tego typu działalność, gdyż sklepów z artykułami eko jest na rynku stosunkowo niewiele, a popyt na nie ciągle rośnie.

Sklep odzieżowy

Sklepów odzieżowych jest na rynku sporo, jednak większą dc z nich to sieciówki. Tymczasem konsumenci poszukują oryginalnych ubrań, gdyż chcą być pewni, że ich rodziną i znajomi nie będą nosić tego samego. Dlatego też warto zainwestować w sklep odzieżowy specjalizujący się w ubraniach oryginalnych. Mogą one pochodzić od projektantów, a jeżeli nie chcemy decydować się na ekskluzywny sklep, mogą być to ubrania od początkujących projektantów, którzy szukają możliwości reklamowania swoich pomysłów. Tego typu ubrania zwykle kupimy od nich w niskiej cenie, natomiast z czasem może okazać się, że zdobędziemy wielu stałych klientów. Społeczeństwo uwielbia oryginalne, niebanalne rozwiązania. Zastanówmy się jednak, do której grupy wiekowej chcemy trafić. Nie warto bowiem proponować ubrań wszystkim – od niemowlaków aż po starsze osoby. Skupmy się raczej na jednej grupie, na przykład kobietach lub młodzieży.

Otwarcie własnego sklepu to dobry sposób na biznes. Wcześniej warto jednak dokładnie zastanowić się na jego profilem działalności – sklep kosmetyczny, spożywczy, odzieżowy czy z artykułami bio to tylko niektóre możliwości. Zastanówmy się, w jakiej branży czujemy się najpewniej i chcielibyśmy się realizować, a mamy duża szansę na osiągnięcie sukcesu w biznesie.

Author: jsfedu