Jeszcze jakiś czas temu Warszawa klimatyzacja była montowana głównie w hotelach, biurach lub galeriach handlowych. Dzisiaj jednak ceny tych urządzeń są znacznie przystępniejsze, czego konsekwencją jest to, że coraz częściej stają się standardowym wyposażeniem jednorodzinnych domów. W jaki sposób działa klimatyzator? Czym należy kierować się podczas wyboru sprzętu? Jakie parametry techniczne klimatyzatora mają szczególne znaczenie? Które dodatkowe funkcje klimatyzatorów są godne uwagi? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
W jaki sposób działa klimatyzator?
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że klimatyzacja Warszawa działa bardzo podobnie do lodówki. Z tym, że chłodzi ona jedynie swoje wnętrze, natomiast klimatyzator jest odpowiedzialny za komfort termiczny całego pomieszczenia. W praktyce sprzęt składa się ze skraplacza i parownika (dwa wymienniki ciepła), sprężarki, dwóch wentylatorów i zaworu rozprężnego. W parowniku powietrze jest schładzane, natomiast czynnik chłodniczy krąży pomiędzy nim, a wcześniej wspomnianym skraplaczem. Cały obieg jest możliwy dzięki sprężarce, która jest zasilana w sposób elektryczny. Głównym zadaniem wentylatorów jest to, aby zmaksymalizować przepływ powietrza wokół wymienników ciepła. Zwróćmy uwagę na to, że urządzenie nie należy do najtrudniejszych w obsłudze, w konsekwencji może być zamontowane niemalże w dowolnym momencie, również w użytkowanym domu.
Czym należy kierować się podczas wyboru sprzętu?
Klimatyzatory możemy podzielić na te kompaktowe i typu SPLIT. Te pierwsze charakteryzują się tym, że wszystkie niezbędne elementy posiadają w jednej obudowie. Do tej grupy zaliczyć można różnorodne przenośne modele, których działanie opiera się na wytwarzaniu chłodnego powietrza, a nie na chłodzeniu całego wnętrza, co warto mieć na uwadze. Urządzenie montowane jest samodzielnie, bowiem czynność ta nie jest skomplikowana. Z reguły wystarczy jedynie wyprowadzić wywiewną rurę na zewnątrz, np. poprzez uchylone okno. Nie zmienia to jednak faktu, że do środka napływa gorące powietrze. Sam klimatyzator również nagrzewa się w wyniku pracy, przez co oddaje część ciepła do pokoju. Przenośna klimatyzacja Warszawa charakteryzuje się pojemnikami na skropliny- co jakiś czas należy je opróżniać. Warto pamiętać o tym, że jej działanie jest często dość głośne, czego główną przyczyną jest sprężarka.
Jeśli chodzi o urządzenia typu SPLIT, są one dwuczęściowe. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu montowana jest tylko jedna jednostka wewnętrzna, a druga znajduje się na zewnątrz. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem generowany przez klimatyzator hałas nie jest w żadnym stopniu uciążliwy dla domowników. Obie jednostki są połączone za pośrednictwem cienkich rurek, którymi płynie chłodniczy czynnik.
Jakie parametry techniczne klimatyzatora mają szczególne znaczenie?
Klimatyzacja Warszawa powinna być przede wszystkim efektywna, o czym decyduje moc chłodnicza, którą podaje się w KW. Im jest ona większa, tym lepiej dla użytkownika, bowiem świadczy to o tym, że sprzęt lepiej sobie radzi. Pamiętajmy jednak o tym, że rzeczywista wydajność zmienia się, bowiem w praktyce jest to zależne od wielu innych czynników, wśród których wyróżnia się różnicę temperatur zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Aby ochłodzić pomieszczenie, którego powierzchnia wynosi od 15 do 30 metrów kwadratowych, w zupełności wystarczający okaże się klimatyzator, którego moc wynosi od 1,5 do 3 KW. Aby ułatwić wybór, producenci dość często decydują się na podanie powierzchni wnętrza, która zostanie ochłodzona przez wybrany model. Jeśli zależy nam na funkcji grzania, zwróćmy uwagę na moc grzewczą. Nie bez znaczenia jest klasa energetyczna. Do pozostałych parametrów zalicza się poziom głośności, wymiary, wagę urządzenia, a także to, w jakich temperaturach na zewnątrz może działać klimatyzator.
Które dodatkowe funkcje klimatyzatorów są godne uwagi?
Klimatyzacja Warszawa powinna posiadać szereg dodatkowych funkcji, które sprawią, że urządzenie będzie jeszcze bardziej funkcjonalne. Jedną z dodatkowych możliwości jest oczyszczanie powietrza. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że o ile filtry to standardowe wyposażenie klimatyzatora, to jednak w praktyce mogą działać bardzo różnorodnie. W zależności od tego, jaki jest ich rodzaj, mogą wyłapywać bakterie, pyłki, kurz lub neutralizować nieprzyjemne zapachy. Okazuje się jednak, że im dokładniejsza jest filtracja, tym większe są opory przepływu, w konsekwencji nie w każdym urządzeniu filtr można wymienić na skuteczniejszy. Co ciekawe, klimatyzator z powodzeniem może także jonizować powietrze, nawilżać je lub osuszać. Niektóre modele mają tryb cichej pracy nocnej- jest to szczególnie istotne, jeśli klimatyzator znajduje się w sypialni. Godna uwagi jest możliwość programowania temperatury w zależności od tego, z jaką porą dnia mamy do czynienia.