Meble loftowe co to znaczy

Czym charakteryzują się meble loftowe co to znaczy? Styl loftowy cieszy się obecnie dużą popularnością zarówno wśród właścicieli mieszkań, jak i projektantów wnętrz. Choć nieco surowy, pozwala ciekawie zaaranżować przestrzeń. Ważne jest nie tylko jej odpowiednie rozplanowanie, ale również wybór właściwych mebli w stylu loftowym. Co charakteryzuje tego typu meble i na jakiej zasadzie należy je dobierać?

Nieestetyczne wnętrza czy dbałość o szczegóły?

Styl loftowy bywa różnie oceniany przez właścicieli mieszkań. Niektórzy uważają, że zrodził się on z niedbałości o szczegóły i braku poczucia estetyki. Wystające elementy instalacji, nieosłonięte rury, betonowe czy ceglane ściany – to tylko niektóre, charakterystyczne dla stylu loftowego cechy. Inni zaś w tych chaosie widzą porządek, który wymaga odpowiedniego podejścia. Nie chodzi bowiem o to, aby stworzyć wrażenie nie do końca zaaranżowanego mieszkania, a o to, by całość wyglądała bardzo ciekawie i przykuwała wzrok. Do tego dochodzą jeszcze meble, które muszą być wykonane w odpowiedni sposób. Zazwyczaj meble loftowe produkowane są z wysokiej jakości drewna, są ciężkie, ale też bardzo trwałe. Niektórych dziwi ich cena, która nie jest niska, a wynika głównie z faktu, iż do produkcji używane jest drewno egzotyczne, a nie nasze rodzime. Obróbka, eksport i dystrybucja pochłaniają niemałe środki, przez co meble loftowe są automatycznie droższe. Co istotne, mogą one posiadać pewne dodatki, na przykład w postaci elementów metalowych. Meble w stylu loftowym są całkowicie funkcjonalne – zazwyczaj są to głębokie szafy, półki czy regały, w których pomieścimy naprawdę wiele. Ciekawą alternatywą będą meble loftowe z elementami szklanymi. Sprawdzają się one zarówno w nowocześnie urządzonych wnętrzach, jak i tam, gdzie dominuje klasyka.

Jakie kolory mebli w stylu loftowym wybierać?

Meble loftowe zazwyczaj mają stonowane, lekkie barwy. Często możemy je kupić w kolorze białym, szarym bądź brązowym. Mają one surowy charakter, dlatego też ich barwy nie mogą być zbyt żywe. Oczywiście, niektóre meble posiadają kolorowe elementy ozdobne, jednak warto zastanowić się, czy będą one pasowały do naszych wnętrz. Przy wyborze mebli loftowych powinniśmy bowiem postawić na takie, które wyglądają jak najbardziej naturalnie. Możemy zdecydować się na meble, które imitują czerwoną cegłę – stanowić będą ciekawy element ozdobny naszych wnętrz. 

Gdzie kupić meble loftowe?

Meble loftowe co to znaczy
Meble loftowe co to znaczy

Pozostaje pytanie, gdzie właściwie możemy kupić meble w stylu loftowym? Co ciekawe, w tradycyjnym ujęciu meble loftowe pochodziły z drugiej ręki, były jedynie delikatnie przerobione. Oznacza to, że z powodzeniem możemy wybrać jakieś meble używane, które we własnym zakresie delikatnie odnowimy. Stolik wykonany ze starej maszyny do szycia? Dlaczego nie! Za pomocą prostych narzędzi uzyskamy bardzo interesujący efekt, w dodatku niewielkim kosztem. Jedynym minusem jest czas, jaki musimy poświęcić, aby móc cieszyć się odnowionymi meblami. Musimy także posiadać własną koncepcję tego, jak właściwie nasze meble powinny wyglądać. Nie wszyscy mamy chęci do tego, aby odnawiać stare, używane meble. Jeśli chcemy kupić nowoczesne meble w stylu loftowym, skorzystajmy z oferty sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Coraz częściej decydujemy się kupować meble w sieci, głównie ze względu na bogatą ofertę oraz możliwość dowolnego dopasowania poszczególnych elementów dekoratorskich. Dzięki szybkiej dostawie będziemy mogli cieszyć się pięknymi, modnymi meblami, które uświetnią nasze wnętrza. W niektórych salonach stacjonarnych także znajdziemy ciekawe modele mebli w stylu loftowym, choć nie wszystkie posiadają tego typu kolekcje.

Jak zaaranżować przestrzeń w stylu loftowym?

Wybór odpowiednich mebli w stylu loftowym stanowi ważny aspekt w kontekście zaaranżowania przestrzeni, lecz musimy zwrócić uwagę także na inne kwestie. Pierwszą z nich jest funkcjonalność, a więc dobieramy jedynie meble, które rzeczywiście nam się przydadzą. Nie umieszczajmy na nich dodatkowych dekoracji czy bibelotów – ten styl nie potrzebuje kolejnych ozdób. Podłogi i ściany powinny przypominać w jak największym stopniu stan surowy. Wybierzmy ściany z cegły, która idealnie wpisuje się w styl loftowy. Na podłodze natomiast dobrze sprawdza się betonowa wylewka bądź drewniany parkiet. Kolorystyka wnętrza powinna być jak najbardziej naturalna, tak samo jak kolory mebli. O ile to możliwe, nie zasłaniajmy okien zasłonami czy firanami. Zamiast nich wybierzmy rolety w neutralnych kolorach. Zrezygnujmy z dużych stołów – mały stolik kawowy, najlepiej złożony z dwóch osobnych, wsuwanych jeden z drugi, sprawdzi się idealnie. Pamiętajmy, aby zrezygnować także z dodatków w formie roślin, szczególnie tych bujnych. W zupełności wystarczy jedna doniczka niewielkich rozmiarów, najlepiej z zasadzoną trawą. Zwróćmy uwagę na fakt, iż styl loftowy cieszy się ogromną popularnością już od kilku sezonów, natomiast same meble kupujemy na długie lata, ze względu na ich trwałość. Nie bójmy się więc urządzać nasze wnętrza w ten właśnie sposób, szczególnie jeśli stosunkowo surowy styl naprawdę do nas przemawia. 

Author: jsfedu12