Skuteczne zabezpieczenie wyświetlacza telefonu – w dobie cyfryzacji telefony komórkowe oraz zaawansowane technologicznie smartfony stały się urządzeniami powszechnego użytku. Użytkownicy mają do wyboru szeroki asortyment smartfonów różniących się między sobą m.in. parametrami technicznymi, wydajnością, rozmiarami oraz designem. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na długotrwałe użytkowanie smartfona, jest jego właściwe zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Zabezpieczeniu podlegała zarówno obudowa, jak i wyświetlacz smartfona. Do najpopularniejszych zabezpieczeń ekranu należy m.in. folia ochronna na telefon.
Zalety stosowania folii ochronnej
Zabezpieczenie wyświetlacza telefonu folią ochronną należy do sprawdzonych metod przeciwdziałania porysowania lub uszkodzeniu ekranu. Folia ochronna na telefon wykonana została z myślą o komforcie użytkowania telefonu. Jej grubość nie wpływa negatywnie na panel dotykowy telefonu. Po zamocowaniu folii na wyświetlaczu telefonu użytkownik nie odczuwa żadnej zmiany w obsłudze smartfona. Folia ochronna na telefon należy do zabezpieczeń bezinwazyjnych. Wpływa na to niewielka grubość połączona z przezroczystością materiału, z którego folia została wykonana. Producenci folii ochronnych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, udostępniają produkty, których transparentność nie wpływa negatywnie na wysoką jakość wyświetlanych kolorów przez wyświetlacz. Stosowanie tego typu zabezpieczenia świetnie sprawdza się w przypadku użytkowania telefonu w miejscach o dużym zapyleniu.
Folia ochronna na telefon skutecznie chroni wyświetlacz m.in. przed piaskiem lub pyłem, które mogłyby spowodować porysowanie ekranu. Cena folii w stosunku do wysokich kosztów naprawy wyświetlacza, tym bardziej zachęca użytkowników do jej stosowania. Dodatkowym atutem folii ochronnej na telefon są jej wysokie parametry techniczne. Folia nie odkształca się pod wpływem wysokich i niskich temperatur, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowana zarówno w letnie upały, jak i podczas zimowych przymrozków. Dodatkowo folia jest odporna na wilgoć. Ponadto niski koszt tego typu zabezpieczenia sprawia, że użytkownik może sobie pozwolić na częstą wymianę folii w celu zachowania najwyższych walorów estetycznych smartfona.
Przyklejanie folii ochronnej na telefon – samodzielnie czy w serwisie?
Folia ochronna na telefon należy do nieskomplikowanych elementów w kategorii zabezpieczenia wyświetlacza smartfona. Przyklejenie folii na ekranie smartfona nie wymaga specjalistycznej wiedzy użytkownika, jednak osoba wykonująca tę czynność powinna posiadać przynajmniej minimalne zdolności manualne. Osoby, dla których wysoka estetyka odgrywa istotną rolę, mogę zdecydować się na usługę profesjonalnego serwisu telefonów. Wykwalifikowani pracownicy serwisów telefonicznych posiadają niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia do szybkiego i sprawnego montażu folii ochronnej na telefon. Koszt takiej usługi nie jest wysoki, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród klientów.
Kluczem do prawidłowego przyklejenia folii jest właściwe przygotowanie do tej czynności wyświetlacza telefonu. Ekran smartfona powinien być dokładnie oczyszczony z wszelkiego rodzaju pyłków, wilgoci oraz zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować powstawanie pęcherzyków powietrza pod przyklejoną folią. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji oraz niemożności usunięcia nagromadzonego powietrza folię należy odkleić, a następnie powtórnie przygotować wyświetlacz do przyklejenia nowej folii. Procedura przyklejenia zabezpieczenia do wyświetlacza nie jest skomplikowana, dzięki czemu czynność tą można wykonywać samodzielnie w warunkach domowych.
Jak często należy wymieniać folię ochronną na telefon
Folia ochronna na telefon nie jest zabezpieczeniem, które wymaga cyklicznej wymiany. Częstotliwość wymiany folii zależy od użytkownika telefonu. Istotnym czynnikiem w użytkowaniu telefonu z zastosowaną folią ochronną jest jej właściwy stan techniczny, umożliwiający skuteczne działanie i używanie telefonu. W przypadku wystąpienia uszkodzeń w folii w postaci pęknięć, rozdarć lub jej częściowego odklejenia się od wyświetlacza należy ją bezwzględnie wymienić. Często zdarza się, że użytkownik odkłada wymianę folii do chwili, aż nastąpią utrudnienia w posługiwaniu się telefonem. Wpływa to często negatywnie na funkcjonalność smartfona w zakresie prawidłowego działania panelu dotykowego lub wyświetlania wysokiej jakości obrazu.
Folia ochronna na telefon powinna charakteryzować się estetycznym wyglądem, precyzyjnym dopasowaniem do wyświetlacza oraz skuteczną ochroną ekranu telefonu przed zarysowaniami. Według opinii specjalistów branży telekomunikacyjnej folie ochronne powinny być wymieniane sekwencyjnie w zależności od sposobu i warunków, w których telefon jest użytkowany. Dotyczy to utraty własności materiału produkcyjnego, z którego folia została wykonana. Parametry techniczne folii obniża m.in. częste nasłonecznienie telefonu, narażenie na pyły lub środki chemiczne typu aerozole. Ponadto niepełnowartościowa folia może wpływać negatywnie na prawidłowe wyświetlanie kolorów przez wyświetlacz.